QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Październik jeszcze z przyrostem zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw

wykres


W październiku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu miesięcznym o 6,3 tys. m/m wobec przyrostu o 17 tys. m/m we wrześniu, co przełożyło się na spadek w ujęciu rocznym o 1% r/r wobec spadku o 1,2% r/r w poprzednim miesiącu.


Konsensus prognoz zakładał nieznacznie gorszy scenariusz – spadek o 1,1%. Z komunikatu GUS wynika, że przyrost przeciętnego zatrudnienia w październiku był konsekwencją dalszego wydłużania wcześniej skróconego czasu pracy, ale także nowych przyjęć do pracy, jednak wpływ tego pierwszego czynnika jest już marginalny. Już we wrześniu zmiana przeciętnego zatrudnienia była bliska zmianie liczby pracujących.


Tak jak podejrzewaliśmy, obserwując rozwój drugiej fali pandemii koronawirusa, wrzesień był ostatnim miesiącem solidnego przyrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w ramach odbudowy rynku pracy po wiosennym „lockdownie”. Działanie tarcz antykryzysowych, owszem złagodziło spadek zatrudnienia, ale przed drugą falą rynek pracy nie zdążył się jeszcze dobrze rozpędzić. Wyraźny wzrost liczby nowych zakażeń COVID-19 w październiku i idące za tym wprowadzane restrykcje związane np. z wyłączeniem funkcjonowania niektórych branż (np. fitness, rekreacja i kultura, gastronomia) przełożą się co najmniej na ponowne redukcje wymiaru etatu, a część osób zostanie po prostu zwolniona. Wprowadzenie „czerwonej strefy” na terenie całego kraju spowodowało także znaczne ograniczenie aktywności Polaków (na co wskazuje m.in. nasz indeks aktywności ekonomicznej PekaoTracker). Na tryb zdalny ostatecznie przeszły szkoły, ale z wyłączeniem przedszkoli - nie zauważymy więc na razie dużego przyrostu korzystania z zasiłków opiekuńczych (obecnie przysługuje w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8) i w efekcie spadku przeciętnego zatrudnienia. Jednak większość październikowych obostrzeń weszło w życie w drugiej części października, dlatego poważniejsze skutki dla rynku pracy zauważymy dopiero w listopadzie.


Trzeba przyznać, że dane za październik to w obecnie dynamicznie zmieniającym się środowisku dane mocno historyczne. Dzisiaj dostajemy coraz więcej informacji świadczących o tym, że szczyt II fali pandemii mamy już prawdopodobnie za sobą. Jednak wychodzenie z obecnie obowiązujących restrykcji będzie powolne. Minister zdrowia oświadczył, że do 29 listopada nie będzie wprowadzanych nowych obostrzeń, ale też obecne pozostaną dalej w mocy. Oczywiście kluczową kwestią dla rynku pracy w kolejnych miesiącach będzie dalszy postęp pandemii. Przedłużanie się obecnego „mini-lockdownu” będzie wywierać coraz większą presję na pracodawców, co może skutkować falami upadłości i zwolnieniami grupowymi. Z drugiej strony perspektywa wprowadzenia na rynek szczepionki może zachęcać firmy do „chomikowania” pracowników w nadziei na nie tak odległe już w czasie wznowienie działalności na normalnych warunkach.


Tymczasem na relatywnie wysokim poziomie w dobie pandemii koronawirusa utrzymuje się dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw. W październiku wynagrodzenia wzrosły o 4,7% r/r wobec skoku o 5,6% r/r we wrześniu. Rynek spodziewał się wzrostu płac o 4,6% r/r. Komunikat GUS nie dostarcza tutaj szczegółowych informacji co do struktury dynamiki płac. Podobnie jak w przypadku zatrudnienia, wprowadzane w październiku restrykcje powinny skutkować od listopada osłabieniem dynamiki wynagrodzeń. Na dynamikę wynagrodzeń w październiku negatywnie wpłynęła także niekorzystna liczba dni roboczych (-1 dzień r/r vs. +1 dzień r/r we wrześniu). Przy utrzymującej się dużej niepewności dalej należy się jednak liczyć z utrzymującą się obniżoną dynamiką wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Z kolei na początku przyszłego roku oczekujemy dodatkowego, przejściowego spadku dynamiki płac ze względu na złagodzony dodatni efekt bardzo wysokiej podwyżki płacy minimalnej w 2020 r.


Źródło: Bank Pekao S.A.

19.11.2020


Tagi: gospodarka, przedsiębiorstwa, zatrudnienie


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...