QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Gospodarka: Pogodny październik, pochmurny listopad

wykres


Dane z sektora przedsiębiorstw potwierdziły, ze październik był wciąż dobrym miesiącem na rynku pracy, co zasygnalizowała już wcześniej prawdopodobna stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 6,1%. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 6 tys. etatów, zgodnie ze wzorcem sezonowym, a firmy prawdopodobnie wznowiły przyjęcia oraz kontynuowały powrót do pełnego wymiaru zatrudnienia. W ujęciu rok do roku zatrudnienie spadło o 1,0% (PKO: -1,0% r/r, kons.:-1,1% r/r) wobec spadku o 1,2% r/r we wrześniu.


Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w październiku o 4,7% r/r (PKO: 5,1% r/r, kons.: 4,7% r/r) po wzroście o 5,6% r/r we wrześniu. Dynamika wynagrodzeń odbudowała część strat wywołanych przez pandemię, jednak stabilizuje się wyraźnie poniżej przedkryzysowych poziomów. Częściowo odzwierciedla to strategię działań antykryzysowych przyjętych w Polsce- ochrona miejsc pracy kosztem zmniejszenia wynagrodzeń. W październiku utrzymał się wzrost r/r funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym i nominalnym.


Obserwowany w październiku i listopadzie gwałtowny wzrost zakażeń oraz antyepidemiczne obostrzenia będą widoczne dopiero w danych z rynku pracy za listopad. Już teraz jednak wiemy, że w listopadzie nastąpiło wyraźne pogorszenie zarówno bieżącego (o 9,2 pkt) jak i wyprzedzającego (o 10,9 pkt) wskaźnika ufności konsumenckiej oraz wszystkich ich komponentów. 90,7% respondentów deklarowało wpływ sytuacji epidemicznej na ich odpowiedzi, wobec 85,2% przed miesiącem. Bieżący wskaźnik ufności wynosi obecnie -29,2, wyprzedzający -30,1 W kwietniu, podczas najostrzejszego lockdownu, wskaźniki przyjmowały wartości odpowiednio -36,4 oraz -47,7. Bieżące oceny są zbliżone do kwietniowych, oczekiwania nie osiągnęły jeszcze tamtego poziomu pesymizmu. Wyraźnie mniej nasilone niż na wiosnę są m.in. obawy o wzrost bezrobocia.


Rynek pracy wchodzi w okres miękkiego lockdownu we względnie dobrej kondycji, nie odbudował jeszcze w pełni strat z okresu pandemii, ale sytuacja normalizuje się (przy ubytku ok 130 tys. etatów). Podczas drugiej fali zachorowań firmy mogą korzystać z mechanizmów chroniących miejsca pracy zbliżonych do wiosennych, szczególnie potrzebnych w branży gastronomicznej, rozrywkowej i innych usługach. Perspektywa zakończenia epidemii w połowie przyszłego roku, dzięki prawdopodobnej dostępności co najmniej dwóch skutecznych szczepionek może sprzyjać kontynuacji „chomikowania pracy” czyli stabilizacji liczby pracujących kosztem niższych wynagrodzeń i niższego wymiaru czasu pracy.


Źródło: PKO Bank Polski

19.11.2020


Tagi: gospodarka


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...