QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wrocław promuje niskoemisyjne źródła energii. Zwolnienia od podatku od nieruchomości

wykres


Wrocław planuje przedłużyć na kolejne trzy lata zwolnienia od podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy rekuperatora. Zmienią się również zasady przyznawania zwolnienia. Miasto zachęca w ten sposób do instalacji niskoemisyjnych źródeł energii. Co ważne, zainteresowanie proekologicznym programem, wprowadzonym rok temu, wciąż wzrasta, a łączna powierzchnia zgłoszona do zwolnienia to ok. 65 tys. m2. Dla porównania, to niespełna dwukrotność powierzchni wrocławskiego Rynku!


Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (20 listopada), pod głosowanie trafi nowa uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, gruntowego wymiennika ciepła, rekuperatora lub pompy ciepła. Poprzednia uchwała obowiązywała od września 2019 roku, w oparciu o poprzednie, unijne przepisy.


- Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom korzystanie z możliwości zwolnienia, po to, by wspierać inwestycje związane z niskoemisyjnymi źródłami energii - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tak zwanych nakładów własnych.


Jak dotąd, wnioski o zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie ww. uchwały złożyło już 151 podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Łączna powierzchnia związana z działalnością gospodarczą (obejmuje zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą według przepisów UE) zgłoszona do zwolnienia to ok. 65 tys. m2. Dla porównania, to teren większy niż osiedle modelowe WUWA czy Wyspa Piasek i niespełna dwukrotność powierzchni wrocławskiego Rynku. Przykładowo, łączna kwota zwolnień dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w ujęciu rocznym to ponad 1,5 mln zł. Zapisy uchwały miały obowiązywać do końca grudnia 2020 roku. Miasto chce przedłużyć możliwość zwolnienia na nowych zasadach do 2023 roku.


- Po zmianach, możliwe będzie złożenie zgłoszenia o zwolnieniu w innym roku, niż zostały poniesione koszty związane z zakupem lub montażem instalacji. Obecnie taka możliwość była wyłącznie do końca roku, w którym zostały poniesione koszty. Okazywało się jednak, że część podatników nie była w stanie złożyć potrzebnych dokumentów –mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.


Z uwagi na sytuację związaną ze stanem epidemii, a co za tym idzie – pogorszeniem sytuacji finansowej miasta - dla wniosków złożonych po 1 marca 2021 roku, wysokość zwolnienia będzie wynosiła do połowy kosztów inwestycji (nakładów pomniejszonych o finansowanie uzyskane ze środków publicznych). Zmiana nie wpłynie na przyznane już zwolnienia. Zwolnienie można uzyskać na okres do 5 lat. Co ważne, instalacja powinna działać zgodnie z przeznaczeniem przez cały okres trwania zwolnienia. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest poniesienie nakładów na niskoemisyjne źródła energii w wysokości co najmniej 15 000 złotych brutto.


Eko rozwiązania są coraz popularniejsze

Zainteresowanie we Wrocławiu niskoemisyjnymi źródłami energii jest bardzo duże i wciąż rośnie. Tylko od początku października 2020 podatnicy złożyli 40 wniosków o zwolnienie. Od marca wystawiono ponadto 302 potwierdzenia wpisania inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. To jeden z warunków uzyskania zwolnienia.


- Wrocław stawia na zieloną energię. Zwolnienie z podatku to wymierna zachęta by stawiać na niskoemisyjne źródła energii- podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. - To kolejny program proekologiczny, który proponujemy mieszkańcom obok dobrze znanych programów, takich jak: KAWKA Plus, Termo KAWKA, Złap Deszcz czy program udostępniania kompostowników.


Miasto stworzyło również w zeszłym roku specjalną mapę potencjału solarnego miasta, która wskazuje ilość energii słonecznej padającej na powierzchnię wrocławskich dachów w ciągu roku. To forma zachęcenia mieszkańców do instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Mapa może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze takich instalacji. Jest ona dostępna na miejskim geoportalu: www.geoportal.wroclaw.pl/mapy/solarna


Jak złożyć zgłoszenie o prawie do zwolnienia?

1. Uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej – szczegóły: www.wroclaw.pl/srodowisko/plan-gospodarki-niskoemisyjnej

2. Wypełnić załączniki do uchwały

3. Wypełnić korektę deklaracji/ deklarację podatkowej


Źródło: UM Wrocław

12.11.2020


Tagi: nieruchomości, niskoemisyjne źródła energii, zwolnienie od podatku


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...