QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

HB Reavis sprzedaje biurowiec Postępu 14 za ok. 87 mln euro. Kupuje CA Immo

wykres


Znamy już zwycięzców X edycji Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich 2020. Wrocław, Bydgoszcz i Poznań to najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku, obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.


Kolejny raz Polski Związek Firm Deweloperskich ocenił w których miastach władze samorządowe najsprawniej wydają decyzje dotyczące pozwoleń na budowę oraz tzw. wuzetek. Celem rankingu jest przede wszystkim promowanie miast o sprawnie działającej administracji. W dniu 23 października 2020 roku podczas wideokonferencji ogłoszono wyniki za rok 2019. Miasta mogły otrzymać punkty w kilku kategoriach, w tym m.in.: terminowość wydawania decyzji dotyczących pozwoleń na budowę, terminowość wydawania decyzji dotyczących warunków zabudowy, stopień pokrycia obszaru danego miasta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Miasta oceniono osobno pod względem współpracy z deweloperami w kwestii budownictwa mieszkaniowego a także, wyjątkowo od tego roku, w kontekście biurowców i hoteli. W dziesiątej już edycji rankingu wzięły udział wszystkie miasta wojewódzkie z uwzględnieniem Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Bydgoszczy.


Dane PZFD pokazują, jak wiele jest jeszcze do poprawy. Jak wynika z tegorocznego zestawienia, 2019 rok okazał się być najgorszym w zakresie terminowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy na przestrzeni ostatnich 3 lat. Szczególnie dotknięci opieszałością urzędów okazali się deweloperzy biurowi – w miastach wojewódzkich zaledwie ¼ wuzetek została wydana w przepisowym terminie. Równie źle sytuacja wygląda w przypadku pozwoleń na budowę, których w 2019 roku wydano w terminie 57 proc. Jest to jednak wynik o 10 proc. gorszy od zeszłorocznego. Miasta oceniono również pod względem pokrycia terenu miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które ułatwiają planowanie przestrzeni i przyspieszają proces inwestycyjny. I tak, w 2019 roku średnie pokrycie planami wyniosło 43,54 proc., czyli o ponad 1 proc. więcej niż rok wcześniej.


– Wyniki samego Poznania są całkiem przyzwoite. Wszystkie decyzje o pozwoleniu na budowę zostały wydane w ustawowym terminie, zdecydowanie gorsza sytuacja jest w przypadku decyzji o warunkach zabudowy, gdzie tylko nieco powyżej 1% decyzji zostało wydanych w terminie. Największym zaskoczeniem jest dla mnie z kolei ilość wydawanych decyzji. W tym względzie Poznań w obu przypadkach plasuje na miejscu drugim – za Warszawą. Przy czym, jeśli chodzi o decyzje o pozwoleniach na budowę to różnica, jak na skalę miast, jest minimalna. W Warszawie wydano 250 takich decyzji, a w Poznaniu 240. Trzeci Wrocław wydał takich decyzji 156. W tym kontekście rodzi się pytanie, dlaczego ilość wydanych decyzji nie przejawia się w większej ilości inwestycji w stosunku do innych miast. W kategorii ilości sprzedawanych mieszkań Poznań jest bowiem dopiero piątym w kraju. – podsumował Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.


W trakcie konferencji stolicę Wielkopolski, która znalazła się na III miejscu rankingu reprezentował Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. - Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Przez trzy ostatnie lata udawało nam się zdobywać pierwsze miejsce w tym rankingu. Niestety, jeżeli chodzi o warunki zabudowy to nie możemy pochwalić się tak dobrymi terminami jak w przypadku pozwoleń na budowę. Bardzo chciałbym, abyśmy podtrzymali wyniki z ubiegłych lat, więc tegoroczne rozstrzygnięcie rankingu traktujemy jako mobilizację do pracy i będziemy starali powrócić się na wcześniej zajmowanie miejsce – powiedział Piotr Sobczak.


wykres


wykres


Źród6o: Polski Związek Firm Deweloperskich

30.10.2020


Tagi: Ranking Miast, deweloperzy, działalność administracyjna