QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Kosmiczna cena, inwestycja zwróci się za 250 lat?Co nowego wiemy o polskim rynku finansowym po debiucie Allegro? Przede wszystkim to, że cena akcji może poszybować tak wysoko, jak tego nie widziano przy spółkach technologicznych na amerykańskiej giełdzie.


- Dla mnie największym zaskoczeniem jest tak duży wzrost ceny akcji tuż po debiucie – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Wiadomo było, że spółka będzie chętnie kupowana przez inwestorów instytucjonalnych ze względu na jej rozmiar i jej ecommercowy charakter, który teraz jest bardzo modny, już jednak w samym IPO Allegro wyceniono wysoko porównując klasyczne wskaźniki wyceny fundamentalnej.


W dalszej kolejności zaskoczeniem jest skala dziennych obrotów akcjami Allegro na warszawskiej giełdzie. Te obroty przekraczają 5 mld zł, a mówiono o tym na żywo w londyńskiej Bloomberg TV, podczas transmisji z IPO na GPW.


Trudno się temu dziwić, skoro wskaźnik cena akcji do zysku (na podstawie danych o zysku za 2019 r.) po IPO wzrósł do poziomu 250.


- To jest kosmiczny poziom, bo gdyby zysk spółki nie rósł w kolejnych latach, a jedynie zatrzymał się na poziomie z 2019 r., to inwestycja ta zwróci się inwestorom po okresie 250 lat – komentuje dr P.Kwiecień. – Jeżeli popatrzymy na bardziej reprezentatywny dla spółek technologicznych wskaźnik cena do przychodów, to dla Allegro wynosi 35, podczas gdy dla Amazon.com, który jest światowym liderem ecommerce i potencjalnie największym konkurencyjnym zagrożeniem dla Allegro, wynosi on 6. Dla eBay.Inc ten wskaźnik to 4,5.


Cenę akcji Allegro na warszawskiej giełdzie winduje popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych. Cena ta pokazuje też do jakiego wzrostu giełdowych aktywów prowadzi polityka banków centralnych polegająca na rekordowo niskich stopach procentowych.


- Kapitał nie chce jednak płynąc do spółek tzw. starej gospodarki – dodaje ekspert XTB. – Inwestorzy obawiają się, że takie spółki nie poradzą sobie z pandemią, jeżeli ta ulegnie nasileniu.Źródło: Marketnews24.pl

15.10.2020


Tagi: Allegro, akcje, wycena, GPW


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...