QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Sierpniowa zadyszka europejskiego przemysłu

wykres


Ostatnie, rozczarowujące wyniki polskiej produkcji przemysłowej (o których pisaliśmy 18 września w „Gospodarce pod lupą”) nie były wyjątkiem w Europie. Przemysł złapał bowiem w sierpniu zadyszkę na całym kontynencie i po kilku miesiącach dynamicznej odbudowy przyrosty produkcji były już niewielkie. W całej Unii Europejskiej produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,0% m/m, w strefie euro zaś o 0,7% m/m (wszystkie dynamiki po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych).


Sytuacja europejskiego przemysłu różni się jednak diametralnie pomiędzy krajami, zarówno pod względem sierpniowej dynamiki, jak i poziomu produkcji. Sam sierpień przyniósł stagnację produkcji lub jej niewielkie spadki m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach oraz w krajach Beneluksu. Kontrastują z tym wyniki przemysłu we Włoszech (wzrost o 7,7% m/m!), państwach skandynawskich (przyrosty produkcji o 5-7% m/m) oraz na Węgrzech (+6,7% m/m). Oznacza to, że rozkład poziomów produkcji jest obecnie w Europie nieoczywisty. O ile do poziomu produkcji sprzed pandemii zostało w Europie jeszcze ok. 5%, o tyle we Włoszech i Portugalii jest on już wyższy niż przed pandemią. Potwierdza to porównanie względem trendów (po raz pierwszy prezentowaliśmy je w raporcie dziennym z 8 września – wówczas obejmowało ono dane o produkcji do czerwca).


wykres


Jak widać na powyższym wykresie, ożywienie w przemyśle jest najbardziej zaawansowane w Norwegii oraz właśnie w Portugalii i Włoszech, a także w państwach bałtyckich i skandynawskich. Polska w tym porównaniu plasuje się blisko średniej unijnej. Paradoksalnie, najdalej do przedpandemicznego trendu jest obecnie… Niemcom, gdzie różnica w przetwórstwie wynosi obecnie 8% - w niemieckim przemyśle już lipiec był miesiącem relatywnie słabym. Ten zaskakujący wzorzec jest związany z rozbieżną strukturą sektorową, a także ze wahającą się pomiędzy krajami ekspozycją na popyt spoza UE.


Na koniec możemy zauważyć, że jako całość Europa nie odbiega obecnie od Stanów Zjednoczonych. W porównaniu do stanu sprzed pandemii poziom produkcji w Europie jest obecnie niemal taki sam, jak w Stanach Zjednoczonych. Różnica dotyczy głębokości załamania w okresie lockdownu, o czym wielokrotnie wspominaliśmy. Przebieg ożywienia w kolejnych miesiącach będzie uzależniony po wieloma względami od sytuacji epidemicznej i poziomu obostrzeń. Póki co jednak nie widzimy żadnych sygnałów, aby dotykały one przemysłu. Nie ma wiadomości o wyłączeniach fabryk. Wszystko to sugeruje, że w kolejnych miesiącach ożywienie w europejskim przemyśle będzie postępować w umiarkowanym tempie, zgodnie ze scenariuszem „pierwiastka”.


wykres


Źródło: Bank Pekao S.A.

15.10.2020


Tagi: gospodarka europejska, produkcja przemysłowa


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...