QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Łączność zatrzymała spadki inflacji

wykres


Finalne dane potwierdziły szacunek flash – inflacja CPI we wrześniu wyniosła 3,2% r/r wobec 2,9% r/r w sierpniu. Zaskakujący wzrost inflacji w Polsce nastąpił w deflacyjnym otoczeniu zewnętrznym, w krajach regionu inflacja we wrześniu spadała (często wbrew konsensusowi.


Za wzrostem inflacji stały zarówno ceny towarów (1,7% r/r po wzroście o 1,5% r/r w sierpniu), jak i usług (7,2% r/r wobec 6,6% r/r przed miesiącem), które pozostają główną kategorią podbijającą inflację.


Wyraźnie wzrosła dynamika cen usług związanych z łącznością oraz rekreacją i kulturą (głównie usługi telekomunikacyjne oraz opłaty radiowo-telewizyjne – zmiana cennika operatorów). W przypadku usług lekarskich, stomatologicznych, kosmetycznych i fryzjerskich utrzymały się wysokie „pandemiczne” wzrosty w ujęciu rok do roku, jednak nie były one wyższe niż w całym 3q, co oznacza, że wpływ Covid-19 na ceny się nie intensyfikuje. W przypadku cen usług edukacyjnych, które wzrosły o 5,8% r/r, nie było typowego dla września przyspieszenia (ceny wzrosły m/m, ale nie silniej niż rok wcześniej). Roczne tempo wzrostu cen w tej kategorii od dwóch miesięcy jest na poziomie najwyższym od 2001, prawdopodobnie odzwierciedlając pandemiczne podwyżki z czerwca oraz długoterminową zmianę preferencji konsumentów (wyższy popyt na prywatne usługi).


Ceny żywności zostały nieznacznie z rewidowane w górę w stosunku do szacunku flash, i wzrosły o 2,8% r/r oraz spadły o 0,4% m/m, poniżej wzorca sezonowego. Pomimo, że we wrześniu dynamika indeksu FAO wyrażona w PLN wyniosła 1,2% r/r wobec 3,7% r/r w sierpniu, zakładamy, że ceny żywności będą w kolejnych miesiącach obniżały inflację, na co wskazują m.in. dobre tegoroczne plony w kraju. Ceny paliw we wrześniu zwiększyły się o 1,6% m/m, a ich roczny spadek zmniejszył się do -9,2% r/r z -12,3% r/r w sierpniu. Inflacja bazowa prawdopodobnie wzrosła do 4,3% r/r z 4,0% r/r w sierpniu, co odzwierciedla rosnące ceny usług telekomunikacyjnych.


Wrześniowy odczyt nie neguje zakładanego przez nas spadku inflacji w kolejnych miesiącach. Zakładamy, że krajowe procesy inflacyjne podażą za tendencjami obserwowanymi za granicą i inflacja się obniży, czemu będzie sprzyjał wciąż obniżony poziom aktywności gospodarczej. Inflacja nie jest obecnie zmartwieniem NBP, który bardziej skupia się na przywracaniu wzrostu gospodarczego.


Źródło: PKO Bank Polski

15.10.2020


Tagi: inflacja, GUS


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...