QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie w 2020 roku

wykres


Technologiczna spółka Cisco po raz drugi z rzędu otwiera światową listę Great Place to Work. Na kolejnych miejscach w tegorocznym rankingu znalazły się DHL Express oraz Hilton, które także od wielu lat plasują się w ścisłej światowej czołówce „najlepszych z najlepszych”. Jako Polska i w tym roku mamy powód do dumy. Wśród laureatów World’s Best Workplaces 2020 jest 7 firm, do których sukcesu przyczyniły się świetne wyniki polskich oddziałów. W tym roku polskie spółki reprezentujące światowych liderów świętowały swój pierwszy sukces w kwietniu po ogłoszeniu listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2020.


Lista tegorocznych laureatów powstała w oparciu o analizę 3,3 miliona anonimowych ankiet, przesłanych przez pracowników zatrudnionych w 10 tysiącach firm z 97 krajów na świecie. Czyni to badanie Great Place to Work największym globalnym badaniem środowiska pracy.


Coraz wyższy wskaźnik zaufania

W tym roku Great Place to Work przedstawił zestawienie 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie już po raz dziesiąty, co stało się okazją do jubileuszowych podsumowań. Z analiz wynika, że Najlepsze Miejsca Pracy nie ustają w staraniach, aby stawać się jeszcze lepszymi. Podstawą metodologii przyjętej w standardzie badawczym Great Place to Work jest ocena firmy przez ich pracowników. Wynik ankiety pracowniczej, tzw. Trust Index, określa poziom zaufania pracowników do pracodawcy i stanowi 2/3 finalnej oceny. O ile na początku dekady, w roku 2011, wskaźnik zaufania średnio wynosił 81,3%, to w 2020 roku osiągnął już pułap 85%. Oznacza to, że poprzeczka znajduje się coraz wyżej i to nie tylko dla firm aspirujących do miana świetnego miejsca pracy, ale także dla wielokrotnie utytułowanych światowych gigantów.


25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie

wykres


Polska reprezentacja

W podziale na kraje niezmiennie najliczniejszą reprezentację firm na Liście ma Wielka Brytania (20 spółek). Na dalszych pozycjach uplasowały się: Brazylia (19), Kanada (15) oraz USA i Chiny (po 14 spółek). Polska zachowuje od kilku lat stabilną pozycję w połowie stawki. W tym roku Polskę na światowej liście reprezentuje 7 spółek: Cisco (pierwsze miejsce w rankingu), The Adecco Group (7. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), EY (10. miejsce), Daimler Mobility (16. miejsce – w Polsce jako Mercedes-Benz Financial Services), Dell Technologies (17. miejsce) oraz Volvo Group (20. miejsce – w Polsce jako VFS Usługi Finansowe).


W ujęciu branżowym najliczniejszą grupą pozostają firmy technologiczne (32%), firmy z sektora finansowego (16%) oraz firmy produkcyjne i świadczące usługi profesjonalne (po 12%).


Przepis na trudne pandemiczne czasy

Ogłoszenie tegorocznej Listy przypadło na czas pandemii koronawirusa. Skłania to do zastanowienia się, jak obecne trudne czasy wpłyną na sytuację rynkową firm i zatrudnionych w nich ludzi. W tym celu Great Place to Work sięgnął po historyczne dane z okresu kryzysu ekonomicznego w latach 2007-2009. Okazuje się, że im więcej wysiłku firma wkładała w budowanie silnych więzi i wzajemnego zaufania w organizacji, tym bardziej była odporna na kryzysowe zawirowania. Tam, gdzie doświadczenia pracowników były bardziej pozytywne, lepsza była także rynkowa pozycja firmy. Jak w praktyce wyróżnione firmy poradzą sobie z obecnymi wyzwaniami, dowiemy się za rok, z następnego badania. Wiele wskazuje jednak, że firmy z list Great Place to Work okażą się lepiej przygotowane do narzuconej przez pandemię konieczności zmiany wzorca działania. Znaczenie będzie tu miał nie tylko wcześniej wypracowany kapitał zaufania, ale także kultura organizacyjna, która w codziennej praktyce stawia na różnorodność, zwinność i elastyczne formy pracy.


Źród6o: Great Place to Work

13.10.2020


Tagi: Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...