QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wyhamowanie tempa odbudowy koniunktury w polskim przemyśle w sierpniu

wykres


Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,5% r/r, po wzroście o 1,1% r/r w poprzednim miesiącu. Po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych produkcja zwiększyła się o 0,6% m/m (1,8% r/r). Po dynamicznym odbiciu produkcji w pierwszych miesiącach po zniesieniu obostrzeń epidemiologicznych (czerwiec, lipiec), sierpień przyniósł wyhamowanie tempa odbudowy koniunktury w przemyśle.


W ubiegłym miesiącu poziom produkcji był nadal o 2,7% niższy niż w lutym (przed lockdownem) i o ok. 3,7% poniżej trendu sprzed pandemii. Na słabnące tempo poprawy koniunktury w przetwórstwie wskazywał m.in. sierpniowy odczyt indeksu PMI oraz szereg globalnych wskaźników publikowanych w sierpniu.


wykres


Wśród głównych grupowań przemysłowych najszybciej rosła produkcja dóbr trwałych (+12,7% r/r). Wyraźnie niższe tempo wzrostu notowano w przypadku dóbr zaopatrzeniowych (+2,2% r/r), a produkcja dóbr inwestycyjnych obniżyła się o 1,6% r/r.


W sierpniu wzrost produkcji odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu (w lipcu było to 20 działów). Zwraca uwagę głęboki spadek produkcji w kategorii „pozostały sprzęt transportowy” (-12,5% r/r), gdzie jeszcze w lipcu notowano niewielki wzrost w ujęciu rocznym (+0,3% r/r). Wciąż dynamicznie rosła produkcja „komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych” (+20,1% r/r) oraz urządzeń elektrycznych (+10,3% r/r).


wykres


W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1% r/r z 4,3% r/r. Był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r. Prognozujemy, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3% r/r. W kontekście zapowiadanych od nowego roku zmian opłat i podatków (opłata mocowa, podatek cukrowy) maleje ryzyko przejściowej deflacji w 1Q21.


wykres


Ceny producentów (PPI) spadły w sierpniu o 1,2% r/r, wobec spadku o 0,6% r/r miesiąc wcześniej. Ceny w przetwórstwie przemysłowym obniżyły się o 2,1% r/r, a w górnictwie i wydobywaniu wzrosły o 5,3% r/r, wobec odpowiednio -1,3% r/r i +5,2% r/r miesiąc wcześniej (w obu przypadkach dane zrewidowane). Szacujemy, że spadkom cen w przetwórstwie sprzyjał spadek cen hurtowych paliw oraz niższa dynamika wzrostu cen artykułów spożywczych.


wykres


Po energicznej odbudowie produkcji w czerwcu i lipcu, kiedy firmy nadrabiały zaległości produkcyjne z okresu lockdownu, i realizowały wcześniejsze zamówienia, sierpień przyniósł widoczne wyhamowanie tempa odbudowy koniunktury w przemyśle. Jest to zgodne ze scenariuszem ożywienia w kształcie „pierwiastka”. Dalszy wzrost aktywności będzie już wyraźnie wolniejszy i uzależniony od napływu nowych zamówień, w tym zagranicznych. To z kolei będzie w dużej mierze warunkowane jest przebiegiem epidemii COVID-19 w Polsce, ale także wśród naszych głównych partnerów handlowych.


Źródło: Bank Pekao S.A.

18.09.2020


Tagi: gospodarka, przemysł, produkcja przemysłowa, GUS


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...