QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Białystok najlepszym miastem do zamieszkania według Rankingu Dzielnic Otodom 2020

wykres


Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy wyniki Rankingu Dzielic Otodom 2020 w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologia, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów. Teraz czas na podsumowanie. Po podliczeniu wyników poznaliśmy najatrakcyjniejsze do mieszkania miasto w Polsce i jest nim … BIAŁYSTOK


wykres


Przed wszystkim należy pokreślić, że rywalizacja pomiędzy miastami była bardzo wyrównana. Różnica między liderem a ostatnim w zestawieniu wyniosła zaledwie 0,24 punktu. Mimo, że w badaniu brało udział 12 miast to z uwagi, że kilka z nich miało takie same wyniki mamy w ostatecznym zestawieniu tylko 7 miejsc.


wykres


Liderem być

Białystok, który okazał się zwycięzcą w ocenie ogólnej, został przez mieszkańców najwyżej oceniony w następujących kategoriach: komunikacja, zadbana okolica, koszty życia. Drugie miejsce przypadło mu w kategorii bezpieczeństwa i relacji sąsiedzkich, a trzecie jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla dzieci, dostępnością sklepów w okolicy oraz dla miłośników nocnego życia.


To kolejna najwyższa lokata Białegostoku w ogólnopolskim rankingu, z której bardzo się cieszę. Od wielu lat staramy się tak planować inwestycje i w taki sposób podejmować wszelkie działania, aby jak najlepiej służyły naszym mieszkańcom. Pozytywna opinia białostoczan na temat miejsca, w którym żyjemy, jest dla mnie najlepszą nagrodą za naszą pracę, ale też największą motywacją do podejmowania następnych wyzwań. Białystok jest wspaniały i nasi mieszkańcy to potwierdzają. Warto przyjechać do nas nie tylko na turystyczny wypad, ale na życie - komentuje Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasta Białegostoku.


Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 1500 mieszkańców Białegostoku o ocenę życia w swoim mieście. W kategorii „komunikacja” interesowała nas zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce. W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Z jednym wyjątkiem. Sporym wyzwaniem w niemal każdej części miasta bywa znalezienie miejsca do parkowania. Mimo tego problemu aż trzem dzielnicom Białegostoku udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii zostały Dojlidy z notą na poziomie 4,32 punktu. Tuż za nimi uplasował się Słoneczny Stok oceniony na 4,17 punktu. Trzecie miejsce zajął Antoniuk, który zdobył 4,06 punktu.


Jeśli chodzi o drugą kategorię, w której Białystok okazał się być zwycięzcą czyli „zadbana okolica” to respondenci oceniali czy w sąsiedztwie jest czysto – nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Drugie pytanie w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom dotyczyło dbałości o ulice i budynki. Z wyraźną przewagą nad konkurentami zwyciężyły Dojlidy Górne, ocenione przez ankietowanych na imponujące 4,60 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajęły sąsiadujące z nimi Dojlidy, ocenione na 4,44 punktu, a trzecie, dzięki nocie na poziomie 4,14 punktu, utrzymała Jaroszówka.


Zdecydowaną przewagą nad konkurentami Białystok wygrał również w kategorii „koszty życia”. Tym razem zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni.


Zwycięzcy poszczególnych kategorii

Wszystkich kategorii badanych w ramach Rankingu Dzielnic Otodom 2020 było trzynaście. Poniżej przypominamy zwycięzców poszczególnych kategorii:


wykres


Warto zauważyć, że również Katowice okazały się liderem Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w trzech kategoriach. Mieszkańcy cenią stolicę Śląska za sprawną opiekę zdrowotną, ponadprzeciętną dostępność sklepów oraz miejsce dla osób ceniących nocne życie. Niekwestionowanym liderem w kwestii ekologii okazała się Gdynia, która, w ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto w 2017 roku przyćmiła pozostałe polskie miasta, wygrywając w trzech z pięciu kategorii: mobilności zrównoważonej, gospodarce odpadami i efektywności energetycznej budynków. Z kolei Warszawa okazała się miejscem najbardziej przyjaznym dla osób aktywnych sportowo i co pewnie nie dziwi, została najwyżej oceniona pod względem dostępności atrakcji. Mieszkańcy Bydgoszczy byli zazwyczaj bardzo surowi w swojej ocenie, ale w kategorii „infrastruktura dla zwierząt” miasto nie miało sobie równych. Za to jeśli chodzi o relacje sąsiedzkie to niekwestionowanym liderem Rankingu Dzielnic Otodom 2020 okazał się Szczecin.


Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, w tym 1 541 mieszkańców Białegostoku, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.


Źródło: Otodom

16.09.2020


Tagi: Ranking Dzielnic, ranking miast, najlepsze miejsce do zamieszkania


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...