QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Fed patrzy na „pierwiastek” w amerykańskim przemyśle

wykres


Najnowsze dane z amerykańskiego przemysłu potwierdzają scenariusz „pierwiastka”. Taki przebieg ożywienia mieści się również w diagnozie gospodarczej i scenariuszu bazowym Fedu. Dzisiejsze posiedzenie FOMC bez niespodzianek. „Kropki” w dół.


W piśmiennictwie ekonomicznym od pewnego czasu popularne jest słowo „wypłaszczanie” (używamy go sami”) jako charakterystyka przebiegu ożywienia po pandemicznym mrożeniu głównych gospodarek. Wiąże się ono z prognozami „pierwiastka” jako kształtu najlepiej opisującego trajektorię aktywności ekonomicznej. Przypominając – taka gospodarka w pierwszych miesiącach po odmrożeniu rośnie najszybciej dzięki realizacji odroczonego popytu oraz otwieraniu zamkniętych uprzednio przedsiębiorstw, punktów usługowych, sklepów etc. Po zerwaniu „najniżej wiszących owoców” tempo wzrostu jest już mniejsze, a później stabilizuje się na poziomach uznawanych za historycznie normalne. Ostatecznie kształtuje się nowy trend wzrostowy aktywności, przesunięty względem pandemicznego z uwagi na problemy niektórych sektorów.


Opublikowane wczoraj dane o produkcji przemysłowej w USA wskazują właśnie na taki przebieg ożywienia tamże. W sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4% m/m, co jest bardzo standardową dynamiką dla tamtejszego przemysłu, w mniej zmiennym historycznie przetwórstwie przemysłowym produkcja z kolei przyrosła o 1,0% m/m. Efekt widoczny jest na wykresie poniżej.


Przegląd szczegółów odczytu pokazuje w dużej mierze, skąd taka trajektoria w tamtejszym przemyśle. Stosunkowo najlepiej radzą sobie te branże, które produkują na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (drewno i wyroby z drewna, meble), produkcja komputerów i sprzętu elektronicznego, a także branża samochodowa. W ich przypadku dynamiki r/r są już na plusie. Stosunkowo najgorzej sytuacja wygląda w tych gałęziach przemysłu, które zaspokajają popyt inwestycyjny (maszyny i urządzenia, pojazdy specjalistyczne), obsługują formy aktywności, które nie funkcjonują w przepandemicznym wymiarze (lotnictwo, tekstylia, rafinacja ropy naftowej), lub dostarczają półproduktów dla wyżej wymienionych (produkcja metali).


O ile pierwsze odczyty koniunktury w przemyśle za wrzesień są pozytywne – wskaźnik z okręgu nowojorskiego zaskoczył solidnie na plus, nie sposób na ich podstawie wyrokować o przyspieszeniu produkcji w kolejnych miesiącach. Dane sierpniowe i ich struktura będą wspierać naszym zdaniem dominujący w FOMC pogląd na przebieg ożywienia w Stanach Zjednoczonych. J.Powell i inni członkowie Komitetu wielokrotnie mówili bowiem, że powrót do poziomu aktywności sprzed pandemii będzie długi, a jego nierównomierne tempo i problemy wielu sektorów będą ważyć na zagregowanych wskaźnikach dla amerykańskiej gospodarki. W konsekwencji, rynek pracy będzie borykał się z „długim ogonem” efektów tegorocznej recesji w postaci chociażby osób bezrobotnych, zwolnionych z restrukturyzujących się sektorów.


Ta diagnoza zostanie powtórzona w dzisiejszej komunikacji po posiedzeniu. Jego wynik zostanie podany o 20:00 czasu polskiego, a o 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa J.Powella. Nie należy przy tym spodziewać się żadnych nowinek – najważniejsza zmiana w amerykańskiej polityce pieniężnej została zakomunikowana już w Jackson Hole, a elastyczny charakter nowej strategii mocno sugeruje, że prezes Powell będzie chciał unikać konkretów i wiązania sobie rąk już teraz. Wg obecnego stanu wiedzy stopy procentowe zostaną bez zmian w dającej się przewidzieć przyszłości i Fed ewidentnie nie chce popełniać błędów z lat 2010-2015 i zapowiadać normalizacji polityki pieniężnej, w którą obecnie nie wierzy. Będzie to cementować oczekiwania rynku i kształt krzywych dochodowości.


Źródło: Bank Pekao S.A.

16.09.2020


Tagi: gospodarka amerykańska


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...