QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Normalizacja cen usług będzie sprzyjać spadkowi inflacji bazowej

wykres


GUS potwierdził wstępny szacunek sierpniowej inflacji na poziomie 2,9% r/r, po wzroście cen o 3,0% r/r w lipcu. Ceny towarów zwiększyły się o 1,5% r/r, a ceny usług o 6,6% r/r. Obserwujemy stopniową normalizację cen usług po okresie lockdownu, kiedy część cen była imputowana, co de facto oznaczało ich zamrożenie. Jednocześnie ponowny wzrost zachorowań w ostatnich tygodniach wakacji ograniczył presję na wzrost cen usług turystycznych. W porównaniu do lipca ceny w krajowej turystyce zorganizowanej obniżyły się o 0,7%, a w zagranicznej o 1,2%.


W ujęciu rocznym największy wpływ na wzrost CPI miały koszty związane z mieszkaniem (+5,7%), ceny żywności (+3,1%) oraz ceny w restauracjach i hotelach (5,7%), których wkład do inflacji wyniósł odpowiednio 1,38 pp, 0,72 pp oraz 0,35 pp. Wolniejszy niż w lipcu wzrost cen w ubiegłym miesiącu to w głównej mierze zasługa słabnącej presji na wzrost cen żywności (+3,1% r/r vs. +4,1% r/r w lipcu). Mniejszy niż miesiąc wcześniej wkład żywności do CPI został skompensowany przez wolniejszy spadek cen paliw (-12,3% r/r w sierpniu wobec -16,1% r/r w lipcu). Zmniejszyła się kontrybucja kategorii bazowych do rocznego wskaźnika CPI.


W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1% r/r z 4,3% r/r. Był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r. Prognozujemy, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3% r/r. W kontekście zapowiadanych od nowego roku zmian opłat i podatków (opłata mocowa, podatek cukrowy) maleje ryzyko przejściowej deflacji w 1Q21.


Stopniowy powrót inflacji do celu oraz płytsze niż sugerowała to lipcowa projekcja NBP załamanie koniunktury w konsekwencji epidemii COVID-19 powodują, że jastrzębie skrzydło RPP wskazuje, że wkrótce może zajść potrzeba zacieśnienia polityki pieniężnej. Jednocześnie dominująca większość pozostaje za utrzymaniem status quo i stabilizacją kosztu pieniądza. Spodziewamy się, że na dzisiejszym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, a w perspektywie kolejnych kwartałów czeka nas dłuższy okres ich stabilizacji w okolicach zera. Podobnie jak w ostatnich miesiącach po posiedzeniu RPP nie będzie konferencji prasowej, więc ocena perspektyw polityki pieniężnej będzie w dalszym ciągu odbywała się głównie poprzez analizę komunikatu i publiczne wypowiedzi członków Rady.


Źródło: Bank Pekao S.A.

15.09.2020


Tagi: gospodarka, inflacja, ceny


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...