QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Kolejny rekord bilansu płatniczego

wykres


Rachunek bieżący wykazał w lipcu nadwyżkę równą 1,6 mld EUR (PKO: 2,769 mld EUR, kons. 1,797 mld EUR) wobec 2,842 mld EUR w czerwcu. Nadwyżka była mniejsza od oczekiwań, gdyż dane NBP najprawdopodobniej nie uwzględniają wypłaconego w lipcu odszkodowania dla PGNiG. Nie zmienia to faktu, ze w ujęciu płynnego roku nadwyżka bieżąca osiągnęła nowy rekordowy poziom 14,6 mld EUR oraz 2,8% PKB.


W lipcu odnotowano nadwyżkę w wymianie towarów równą 998 mln EUR wobec 2,666 mld EUR w czerwcu. Również w tym przypadku skumulowana nadwyżka za ostatnie 12 miesięcy osiągnęła rekordowy poziom 8,6 mld EUR (1,7% PKB). W lipcu, pomimo mniej korzystnego układu dni roboczych niż w czerwcu, utrzymał się wzrost eksportu (2,7% r/r vs 3,0% r/r w czerwcu). Największe wzrosty eksportu zanotowano w sprzedaży samochodów dostawczych, baterii samochodowych, silników oraz odbiorników telewizyjnych i mebli, pandemia nie przerwała więc rozwoju producentów polskich hitów eksportowych. Polska odnotowała płytszy spadek i szybsze odbicie eksportu, w porównaniu z innymi krajami regionu. Spadek importu towarów wyhamował w lipcu do -3,9% r/r z -10,7% r/r przed miesiącem. Słabość importu jest najpewniej konsekwencją niskiego popytu inwestycyjnego.


W rachunku usługowym nadwyżka powróciła do „typowego” poziomu ok. 2 mld EUR, przy utrzymującym się spadku zarówno eksportu (-7,3% r/r) jak i importu (-9,4% r/r) usług. W porównaniu z kwietniowym dołkiem, gdzie roczne spadki przekraczały 40% wymiana usługowa odnotowała jednak wyraźne odbicie. Ujemne dynamiki są w znacznej części konsekwencją niższego ruchu w turystyce międzynarodowej, usługi transportowe prawdopodobnie odrabiają już pandemiczne straty (na co wskazuje m.in. natężenie ruchu ciężarówek na autostradach).


Łącznie eksport towarów i usług wzrósł w kwietniu po raz pierwszy od lutego, o 0,4% r/r, podczas gdy import spadł o 4,8% r/r. Dane sugerują, że w 3q wkład eksportu netto do dynamiki PKB będzie dodatni, zbliżony do zakładanych przez nas 0,2pp.


Obraz relacji Polski z zagranicą jest obecnie niezwykle korzystny a nadwyżka bieżąca, oraz napływ środków w ramach rachunku kapitałowego (2,3% PKB po lipcu) sprzyja redukcji zadłużenia zagranicznego.


Źródło: PKO Bank Polski

14.09.2020


Tagi: gospodarka, rachunek bieżący, bilans płatniczy


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...