QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. Czy jest się czego obawiać?

wykres


Z założeń do przygotowywanego obecnie przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy dotyczącej zmian w podatkach dochodowych wynika, że wybrani podatnicy CIT będą mieli obowiązek posiadania oraz publikacji polityki podatkowej. Tego typu obowiązek – jeśli wejdzie w życie – będzie stanowić dla firm prawdziwą nowość.


Podstawowa niewiadoma to zawartość polityki podatkowej – nie znamy bliższych szczegółów w tym zakresie. Nie jest przykładowo jasne, jakie zagadnienia podatkowe oraz na jakim poziomie szczegółowości podatnik miałby przedstawić w posiadanej polityce. Bez konkretnych wytycznych zawartych w ustawie przygotowanie polityki może okazać się więc dość kłopotliwe.


Z założeń wynika, że obowiązek posiadania polityki podatkowej będzie dotyczył wybranych podatników CIT.


- W tym momencie nie wiemy jednak, według jakich kryteriów miałaby zostać wyselekcjonowana grupa podmiotów, które miałyby obowiązek posiadania polityki. Nie można wykluczyć, że Ministerstwo Finansów posłuży się tutaj przykładowo kluczem wysokości osiąganych przychodów, wartości aktywów lub liczby zatrudnionych pracowników. Trudno byłoby zresztą zaakceptować sytuację, gdzie politykę podatkową musiałyby sporządzać także najmniejsze jednostki. Stałoby to w sprzeczności z widoczną obecnie tendencją do wprowadzania pewnych preferencji dla małych przedsiębiorców – komentuje Wiktor Podsiadło, managing asssociate w zespole podatkowym Kancelarii Chałas i Wspólnicy.


Można też zastanowić się nad zasadnością planowanych zmian. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach znacznie zwiększył się zakres obowiązkowego raportowania danych podatkowych (JPK, MDR, STIR itd.) fiskus już teraz dysponuje bardzo szerokim zakresem informacji o podatnikach i prowadzonej przez nich działalności. Powstaje więc pytanie, czy obciążanie podatników kolejnym obowiązkiem informacyjnym jest w tych warunkach uzasadnione.


Proponowana zmiana wpisuje się w pewien szerszy kontekst. Chodzi tutaj o znaczne zwiększenie w ostatnich latach obowiązków w zakresie ujawniania szczegółowych danych podatkowych. Przykładem tej tendencji jest wspomniane już raportowanie transakcji w formie JPK, raportowanie MDR, jak również publikacja danych największych podatników CIT. Wprowadzenie obowiązku posiadania i publikacji polityki podatkowej będzie oznaczać kontynuację tego trendu.Źródło: Grupa Chałas i Wspólnicy

11.09.2020


Tagi: obowiązkowa polityka podatkowa


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...