QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Koniec złotej ery branży IT?

wykres


Pracownicy branży IT to jedna z niewielu grup zawodowych, której sytuacja oceniana jest na stabilną. Wpływ pandemii na działalność firm IT jest jednak niewątpliwy. Co czwarta firma zmniejszyła liczbę prowadzonych rekrutacji, a niemal co trzecia – zupełnie z nich zrezygnowała. Czy to oznacza koniec złotej ery branży?


„Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów” badanie Antal Market Research zostało przeprowadzone na ponad 200 firmach z sektora nowych technologii podczas wakacji b.r. Wyniki badania wskazują, że większość organizacji z branży IT nadal prowadzi rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla, jednak niemal co trzecia – planuje zrezygnować zupełnie z prowadzenia nowych procesów rekrutacyjnych.


- Przed zespołami IT stawiane będą jeszcze wyższe oczekiwania w obszarze zapewnienia ciągłości biznesowej, a dostosowanie się do zmieniającej się gospodarki jest nieuniknione. Ponad 60% firm z sektora skupia się na ulepszeniu komunikacji online, produktów oraz usług. Oceniamy, że po krótkim spowolnieniu dynamiki zatrudnienia, obecny stan rzeczy pozytywnie wpłynie na długofalowe zapotrzebowanie kadrowe – prognozuje Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services.


wykres


Szanse dla liderów rynku

W drugim i trzecim kwartale b.r. konsultanci Antal zaobserwowali wzmożoną aktywność kandydatów z branży IT na rynku pracy, którzy częściej deklarowali poszukiwanie nowej pracy i odpowiadali na ogłoszenia. Specjaliści i menedżerowie IT są jednak ostrożniejsi w wyborach i dokładniej weryfikują oferowane warunki, zwłaszcza w aspektach związanych z bezpieczeństwem zatrudnienia. Taka postawa jest wynikiem wzrostu liczby zwolnień przy jednoczesnej niższej dostępności nowych wakatów. Dla firm mających stabilną pozycję na rynku jest to szansa na pozyskanie dotychczas niezwykle trudno dostępnych kompetencji.


Firmy planujące wykorzystać ten czas na pozyskanie talentów powinny mieć na uwadze, że dużo częściej, jako forma współpracy preferowana jest umowa o pracę. Kandydatom wydaje się być ona stabilniejsza od B2B. Również mniej chętnie akceptują oni konieczność relokacji. Absolutnym warunkiem rozważenia nowej pracy jest możliwość przynajmniej częściowego pełnienia obowiązków zdalnie. Taka opcja jest oceniana jako zarówno wygodna, jaki i bezpieczna.– komentuje Katarzyna Michaliszyn, Consultant, Antal IT Services.


- Kandydaci z kolei mogą się spodziewać podczas udziału w procesie rekrutacyjnym weryfikacji umiejętności miękkich, w szczególności pod kątem zarządzania i organizacji czasu pracy. Firmy też obecnie stawiają na zatrudnienie pracowników bardziej doświadczonych, którzy nie wymagają dodatkowych szkoleń oraz specjalnych procesów wdrożeniowych – dodaje Martyna Grunt-Mejer, Consultant, Antal IT Services.


Wyzwania dla IT w czasie pandemii

Rozwijająca się pandemia COVID – 19 ma ogromny wpływ na całą gospodarkę i stanowi wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Najwięcej respondentów reprezentujących branżę IT (32%) wskazuje, że kluczowym aspektem HR dla ich działalności jest obecnie zdalny onboarding pracowników oraz dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do wymogów, jakie niesie za sobą praca zdalna. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w czasie pandemii staje się kolejnym zadaniem dla HR.


Źródło: Antal

10.09.2020


Tagi: branża it, zatrudnienie


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...