QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Malware coraz częściej podszywa się pod popularne aplikacje Androida

wykres


Bitdefender opublikował dokument „Coronavirus Report: Popular Android Apps Impersonated by Malware.” Jego autorzy sygnalizują niepokojący wzrost złośliwych aplikacji podszywających się pod znane programy na Androida, m.in Skype oraz Netflix.


Większość państw europejskich, a także Stany Zjednoczone wprowadziły szereg restrykcyjnych działań mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19. Większość czasu spędzamy w swoich domach, a interakcje międzyludzkie podtrzymywane są przez nowe technologie. Niezależnie od tego czy związane są z pracą, nauką czy też rozrywką. Gospodarstwa domowe stają się coraz bardziej uzależnione od inteligentnych urządzeń łączących się z siecią. Niestety, do nowej sytuacji próbują się dostosować też cyberprzestępcy. Analitycy Bitdefendera w ciągu trzech ostatnich miesięcy monitorowali pracę popularnych aplikacji mobilnych dla Androida, poszukując sklonowanych programów zawierających złośliwy kod. Niestety, rezultaty tych badań nie skłaniają do optymizmu, bowiem nastąpił prawdziwy wysyp fałszywych programów, imitujących aplikacje najczęściej używane przez domowników w czasie pandemii COVID-19, takie jak Skype czy Netflix. Autorzy raportu zwracają uwagę na poważny problem jakim jest pobieranie programów spoza Google Play. Z badań przeprowadzonych przez Bitdefendera wynika, że co dziesiąty użytkownik Androida instaluje aplikacje z alternatywnych źródeł, pomimo tego, że są one udostępnione za darmo na oficjalnej platformie Google.


Malware instalowany przez użytkowników smartfonów bądź tabletów pracujących pod kontrolą Androida, niemal zawsze działa według takich samych sprawdzonych wzorców. Ikona złośliwej aplikacji najczęściej zostaje ukryta, ponieważ nie oferuje ona żadnych pożytecznych funkcji. Natomiast program kontroluje w tle pracę przejętego terminala, nagrywa dźwięk, śledzi wiadomości tekstowe, a czasami też instaluje dodatkowe aplikacje.


Skype i Netflix na czele rankingu

Oprogramowania do komunikacji wideo biją w czasie pandemii rekordy popularności. Nie bez przyczyny więc, jednym z ulubionych celów hakerów stał się Skype. Bitdefender wykrył w Internecie ponad 100 fałszywych aplikacji podszywających się pod Skype’a. Nieświadomi użytkownicy mogą zainstalować na swoje urządzenia m.in trojany komputerowe InfoStealer, Banker, FakeInstaller czy oprogramowanie szpiegowskie DroidJack.


Hakerzy nie zapominają też popularnych platformach streamingowych. Bitdefender odnalazł niemal 100 fałszywych aplikacji próbujących naśladować Netflixa. W pierwszych trzech miesiącach pandemii największy przyrost malware’u podszywającego się pod ten serwis miał miejsce w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, fałszywe aplikacje mają różne ikony - niektóre do złudzenia przypominają oryginał, inne wyraźnie od niego odbiegają. Złośliwe oprogramowanie występuje pod kilkoma postaciami. Jedną z nich jest Cerberus RAT - trojan zdalnego dostępu, podstępnie infiltrujący terminal ofiary. Tylko w jednym miesiącu Bitdefender wykrył blisko 20 plików trojanów Cerberus podszywających się pod aplikacje Netflix. Oprócz wymienionego trojana hakerzy wykorzystywali również programy szpiegujące DroidJack czy AndroRAT.


W raporcie Bitdefendera znajdują się też inne przykłady, a jeden z nich dotyczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która ogłosiła, że pracuje nad aplikacją będącą źródłem informacji na temat COVID-19. Wkrótce po tej zapowiedzi pojawił się fałszywy program podszywający się pod WHO. Jego działanie jest wyjątkowo szkodliwe, bowiem odczytuje on wiadomości tekstowe, wykonuje połączenia telefoniczne, śledzi listę kontaktów oraz pozwala uzyskać przestępcy dostęp do kamery i mikrofonu. Ciekawostką jest fakt, iż serwer dowodzenia i kontroli aplikacji znajduje się w egipskim mieście Al Mansurah.


Źródło: Bitdefender

12.05.2020


Tagi: aplikacje, Android, malware


SPOTKANIA BIZNESOWE

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...