QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Kolejny udany rok na rynku magazynowym

wykres


Jak podaje firma doradcza Savills, 2019 rok na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych upłynął pod znakiem rekordowej podaży i wciąż bardzo wysokiego popytu, pomimo wcześniejszych obaw związanych ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego. Jednym z głównych źródeł popytu pozostaje branża e-commerce.


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2019 roku wyniosły 18,5 mln m kw. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy do użytkowania oddano ponad 2,7 mln m kw. nowej powierzchni, co jest najwyższą wartością odnotowaną w historii rynku. Największymi obiektami ukończonymi w 2019 roku były: BTS dla firmy Amazon w Gliwicach wybudowany przez Panattoni (210 000 m kw.), kolejne hale w ramach Central European Logistics Hub również autorstwa Panattoni (131 000 m kw.) oraz BTS dla firmy Zalando w Olsztynku, którego deweloperem był Hillwood (120 500 m kw.).


Jak wynika z raportu firmy Savills, największym rynkiem magazynowym w Polsce, z zasobami wynoszącymi 4,3 mln m kw., pozostaje Warszawa. Najszybciej rozwijała się z kolei Polska Centralna. W ubiegłym roku przybyło tam najwięcej nowej powierzchni w skali całego kraju (ponad 600 000 m kw.). Wysoką dynamiką wzrostu podaży cechuje się również Górny Śląsk oraz Wrocław.


Deweloperzy magazynowi nie zwalniają tempa. Na koniec 2019 r. w budowie pozostawało niemal tyle samo powierzchni co przed rokiem (blisko 1,9 mln m kw.), z czego najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku. Istotnie wzrósł udział inwestycji spekulacyjnych, czyli takich, które budowane są bez wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni umowami przednajmu. Na koniec 2019 r. wyniósł on 51%, podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 34%.


Zgodnie z danymi Savills, w 2019 r. odnotowano drugi najwyższy poziom popytu na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w historii polskiego rynku. W tym czasie wynajęto ponad 4,1 mln m kw., czyli o ok. 2% więcej, niż przed rokiem. Największym zainteresowaniem cieszyła się powierzchnia w Warszawie i okolicach, gdzie podpisano umowy najmu na ponad 1,3 mln m kw. Największe metraże w Polsce wynajęły firmy RTV Euro AGD w Prologis Park Janki (122 900 m kw.) oraz BBK w Panattoni Park Gdańsk Airport (68 500 m kw.).


wykres


Zgodnie z analizami Savills, branża e-commerce pozostaje jednym z głównych motorów napędowych rynku nieruchomości logistycznych. Jej realny udział w popycie na powierzchnię magazynową jest jednak trudny do dokładnego oszacowania. Powodem tego jest fakt, że duża część tego sektora obsługiwana jest za pośrednictwem operatorów logistycznych, a także ze względu na częste łączenie w ramach tych samych obiektów funkcji towarowania sklepów fizycznych i obsługi zamówień internetowych.


- Rynek e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Obecnie udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej wynosi 7,4%, a do 2022 r. może zwiększyć się do 10,1%. Póki co plasujemy się w drugiej połowie stawki na tle innych krajów Europy i przypominamy pod tym względem Wielką Brytanię sprzed 10 lat. Rynek handlu elektronicznego w Polsce ma nadal ogromny potencjał i stanowi jedno z kluczowych źródeł popytu na powierzchnię magazynową. W ciągu ostatnich trzech lat same tylko marki Amazon i Zalando wynajęły w naszym kraju łącznie ponad 700 000 m kw. - Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Savills.


Na koniec 2019 r. niewynajęta powierzchnia po raz pierwszy w historii przekroczyła milion m kw. (1,3 mln m kw., 65% więcej niż przed rokiem). Przekłada się to na wzrost stopy pustostanów do poziomu 7,1% (o 2,0 pkt. proc. więcej niż przed rokiem). Jest to najwyższy wskaźnik odnotowany od 2013 roku.


Jak podaje Savills, w 2019 r. czynsze na większości rynków były stabilne. W skali całego kraju czynsze bazowe wahają się od 2,70 do 4,40 euro/m kw./miesiąc za moduły wielkopowierzchniowe oraz do 5,25 euro/m kw./miesiąc za małe moduły (SBU).


- Pomimo pewnych obaw, związanych głównie z czynnikami makroekonomicznymi, takimi jak spowolnienie w przemyśle w Niemczech czy, już zakończona, wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce ma się bardzo dobrze. Czwarty kwartał 2019 roku okazał się niezwykle aktywny. Wzrasta jednak poziom pustostanów i liczba budów spekulacyjnych. Tempo rozwoju rynku w najbliższym czasie zależeć będzie więc od tego, czy uda utrzymać się wysoki poziom popytu – podsumowuje Kamil Szymański z Savills.


Źródło: Savills

21.02.2020


Tagi: nieruchomości magazynowe, rynek magazynowy