QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Dynamiczna zwyżka notowań ropy naftowej

foto

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej upływała pod znakiem niemal nieprzerwanej przewagi strony popytowej. Ceny zarówno europejskiej ropy gatunku Brent, jak i amerykańskiej ropy WTI, zwyżkowały o ponad 3%.


Po gwałtownych przecenach ropy naftowej pod koniec stycznia, w lutym ceny tego surowca wpadły w nerwową konsolidację. W przypadku ropy WTI, poziom 50 USD za baryłkę posłużył jako skuteczna bariera dla strony podażowej.


Z jednej strony, notowania ropy pozostają pod presją sprzedających, wynikającą z niepewności dotyczącej konsekwencji koronawirusa na chińską oraz globalną gospodarkę. Amerykański Departament Energii w bieżącym tygodniu obniżył prognozy wzrostu popytu na ropę naftową w 2020 roku o 310 tysięcy baryłek dziennie. Ruch ten jest właśnie reakcją na spadek popytu na paliwa w wyniku sytuacji w Chinach.


wykres


Z drugiej strony, optymiści na rynku ropy mają coraz więcej argumentów. Liczba nowych zachorowań oraz zgonów w wyniku koronawirusa traci na dynamice, co z kolei budzi nadzieje na to, że sytuacja w Chinach niebawem zacznie wracać do normalności.


Dodatkowo, niewykluczona jest także reakcja OPEC na obecną sytuację na świecie. Komitet techniczny OPEC+ zarekomendował cięcie produkcji ropy o kolejne 600 tys. baryłek, aby złagodzić efekt obniżonego popytu na paliwa. Niemniej, ostateczna decyzja stoi pod znakiem zapytania. O ile kartel OPEC popiera dalsze obniżanie produkcji, to Rosjanie nie wykazują entuzjazmu dla tego rozwiązania. Spotkanie krajów, które podpisały porozumienie naftowe, zaplanowane jest na początek marca, a do tego czasu jeszcze wiele może się zmienić. Jeśli na rynku zapanuje większy optymizm, to motywacja OPEC+ do dalszego obniżania produkcji będzie mniejsza.


Warto zaznaczyć również, że na razie sytuację na rynku ropy naftowej należy interpretować jako odreagowanie po znaczących zniżkach. Nadal nie są do końca znane konsekwencje koronawirusa, a kolejne dane makro, odzwierciedlające negatywny efekt wirusa, dopiero będą pojawiać się na rynku.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.02.2020


Tagi: ropa, surowce, metale, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...