QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Ciekawa sytuacja na rynku soft commodities

foto

W ostatnich tygodniach w centrum uwagi inwestorów był chiński koronawirus i jego wpływ na popyt na kluczowe surowce. Ceny ropy naftowej oraz miedzi znajdowały się pod presją podaży, a notowania złota utrzymywały się niedaleko tegorocznych maksimów.


Dużo mniej mówiono i pisano natomiast o rynku soft commodities, czyli grupy towarów rolnych, która w ostatnim czasie też pokazywała ciekawe ruchy cenowe, głównie w górę. Do tzw. softów należą m.in. kawa, cukier i kakao.


Najbardziej interesująca sytuacja ma miejsce ostatnio na rynku cukru. Notowania tego surowca dotarły do najwyższych poziomów od dwóch lat w wyniku prognoz deficytu na światowym rynku cukru. W trudnej sytuacji znajduje się np. Tajlandia, gdzie produkcja cukru w tym roku zniżkowała znacząco: według firmy analitycznej Green Pool, tegoroczna produkcja cukru w tym kraju wyniesie 9,55 mln ton, podczas gdy w poprzednim roku znalazła się ona na poziomie 14,57 mln ton. Tajlandia nie jest jedynym krajem doświadczającym problemów z produkcją: mniej cukru wyprodukują w tym roku również Indie, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone, a jedynym bastionem zapewniającym duże dostawy ma być Brazylia.


Obawy o produkcję widać również na rynku kakao, co zostało odzwierciedlone poprzez dynamiczną zwyżkę notowań tego surowca. Ceny kakao w USA ocierają się już o poziom 3000 USD za tonę, w rejonie lokalnych maksimów z wiosny 2018 r. W ostatnim czasie na większości kluczowych terenów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej (największy producent kakao na świecie) spadło bardzo mało deszczu, co może negatywnie wpłynąć na nadchodzące plony.


W przypadku cen kawy, wzrosty są jednak kwestią dopiero ostatnich kilku dni. Wcześniej na rynku tym przeważała strona podażowa, która systematycznie niwelowała zwyżki z jesieni poprzedniego roku. Na rynku kawy problemem pozostaje globalna nadwyżka, i to właśnie ona sprzyja ciągłym powrotom cen kawy do spadków. Ale jednocześnie silnym poziomem wsparcia jest poziom 1 USD za funt w przypadku kawy arabica.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.02.2020


Tagi: ropa, surowce, metale, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...