QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Pojazdy połączone, aplikacje i autonomiczność - kluczowe technologie wspierające mobilność osób w 2020 roku

wykres


Nowe technologie wywierają coraz większy wpływ na mobilność osób. Jak przewiduje Avis Polska pojazdy połączone, aplikacje mobilne oraz autonomiczność to trzy rozwiązania, które najbardziej wpłyną na rynek w 2020 roku.


Mobilność osób wspierana przez aplikacje

Jak wynika z raportu Avis Budget Group „Droga przed nami: Przyszłość mobilności osób” 66% Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z aplikacji służących do planowania podróży. Przy użyciu smartfonów coraz chętniej zamawiamy przejazdy albo wynajmujemy środek transportu – na przykład auto. – Konsumenci coraz częściej korzystają z usług na żądanie za pośrednictwem platform takich jak Amazon Prime czy Netflix. Oczekują podobnych rozwiązań również od innych branż, między innymi dostawców usług mobilności osób. Rośnie popularność rezerwacji wynajmu samochodów przez aplikacje mobilne. Dotyczy to zarówno wyjazdów prywatnych i biznesowych. Konsumenci cenią szybkość i łatwość rezerwacji za pośrednictwem aplikacji Avis. Przewidujemy, że w 2020 roku i w kolejnych latach popularność aplikacji mobilnych służących do wynajmowania pojazdów będzie nadal rosła – mówi Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Europę Centralną.


Wiele zastosowań danych z aut połączonych

Terminem „samochody połączone” (ang. connected cars) określa się pojazdy, które dzięki łączności z internetem i wykorzystaniu technologii chmurowej gromadzą, analizują i korelują dane o aucie i ruchu ulicznym. Jest to duże ułatwienie dla osób zajmujących się flotą – są w stanie lepiej nią zarządzać, optymalizować wykorzystanie pojazdów czy zlecać serwis w odpowiednim momencie. W przypadku wypożyczalni samochodów, anonimowe dane z poszczególnych aut ułatwiają dopasowywanie oferty do aktualnych potrzeb klientów. – Avis Budget Group posiada flotę ponad dwustu tysięcy samochodów połączonych na całym świecie. Aby zwiększyć dostępność takich pojazdów zarówno w Europie, jak i w ujęciu globalnym, współpracujemy z takimi markami jak Fiat, Ford czy Continental. Dodatkowo, w USA posiadamy własne centrum badań i rozwoju pracujące nad tą technologią – podkreśla Martin Gruber.


Dane z samochodów połączonych mogą również znaleźć zastosowanie w optymalizacji ruchu miejskiego i rozwoju inteligentnych miast. Jak pokazują dane z raport Avis Budget Group, 73% ankietowanych Polaków uważa, że inteligentne miasta (tzw. smart cities) poprawiają jakość życia, usprawnią usługi transportowe. Informacje o korkach lub o warunkach pogodowych, przesyłane automatycznie przez samochody, optymalizują ruch i zapewniają szybsze oraz wygodniejsze przemieszczanie na obszarach miejskich. – Samochody połączone na ulicach inteligentnych miast pozwolą uzyskać oszczędność czasu, pieniędzy, będą też dostarczać dodatkowe informacje zarówno kierowcy, jak i właścicielowi floty – dodaje Martin Gruber.


Pojazdy autonomiczne

Samochody, które poruszają się bez kierowcy dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) i technologii chmurowej, nie staną się powszechne w 2020 roku czy nawet na przestrzeni kilku kolejnych lat. Możemy jednak spodziewać się, że w tym roku firmy technologiczne uczynią kolejny krok na drodze do rozwoju pojazdów autonomicznych, które coraz lepiej radzą sobie w prawdziwym ruchu ulicznym. Od 2017 r. Avis Budget Group współpracuje w Stanach Zjednoczonych z Waymo – firmą zajmującą się pojazdami autonomicznymi, aby wpierać rozwój floty aut autonomicznych i program Early Rider, dający możliwość publicznego testowania pojazdów samojezdnych. Współpraca koncentruje się na budowaniu wiedzy na temat rozwijającego się sektora pojazdów samojezdnych. Pojazdy samojezdne mogą stanowić swego rodzaju „ostatni etap” w programach udostępniania i wypożyczania samochodów.


Źródło: Avis Car Rental

12.02.2020


Tagi: mobilność, nowe technologie


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...