QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Zmiany podatkowe dotyczące kosztów uzyskania przychoduPocząwszy od 2020 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą skorzystać na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów tzw. hipotetycznych kosztów finansowania inwestycji kapitałem własnym.


- Nowe rozwiązane ma na celu zachęcenie podatników do pozostawiania w spółkach kapitału na samofinansowanie, utworzonego z wniesionych przez wspólników dopłat oraz tzw. zysków zatrzymanych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Marta Czerwińska, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Do tej pory bardziej korzystnym rozwiązaniem z perspektywy podatkowej było finansowanie kapitałem dłużnym, którego koszty obniżały podstawę opodatkowania.


Według nowych regulacji do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć tzw. hipotetyczne koszty finansowania stanowiące iloczyn: stopy referencyjnej NBP powiększonej o 1 punkt procentowy i dopłat wniesionych przez wspólników do spółki lub kwoty zysków zatrzymanych, mimo, że koszty te nie zostały faktycznie poniesione.


Odsetki obliczone w ten sposób podatnicy zaliczą do kosztów uzyskania przychodów maksymalnie do wysokości 250 000 zł rocznie.


Możliwość rozpoznania tego kosztu będzie przysługiwała w roku wniesienia dopłaty lub przekazania zysku na kapitał rezerwowy/zapasowy oraz 2 kolejnych latach.


W sytuacji zwrotu dopłaty lub wypłaty zysku (także częściowej), przychodem będzie wartość hipotetycznych odsetek uprzednio zaliczonych do KUP. Przychód powstanie także w przypadku działań restrukturyzacyjnych tj. przejęcia, podziału lub przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną przed upływem 3 lat.


Mechanizm ten również nie będzie miał zastosowania, jeśli dopłata czy zysk zatrzymany zostanie przeznaczony na pokrycie straty bilansowej.


- Choć hipotetyczne koszty finansowania mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu od tego roku, to jednak nowe rozwiązanie będzie mogło być stosowane w stosunku do dopłat wniesionych oraz zatrzymanych zysków z 2019 r. – wyjaśnia M.Czerwińska, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.Źródło: MarketNews24

07.02.2020


Tagi: spółka, koszty uzyskania przychodu


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...