QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Autonomiczne kompleksy biurowe

wykres


Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego przemieszczania się i szybkiego załatwiania wszelkich spraw, a także coraz większy szacunek do własnego czasu, spowodowały, że mobilność stała się czymś niezwykle pożądanym we współczesnym świecie. Nadążyć za tym próbują zarówno producenci samochodów, urządzeń potrzebnych w codziennym życiu, jak i deweloperzy nowoczesnych kompleksów biurowych.


Świat wokół nas zmienia się w coraz szybszym tempie. Nasza dzisiejsza rzeczywistość już za kilka miesięcy, a na pewno za kilka lat, będzie zupełnie przestarzała i niezgodna z obowiązującymi wówczas trendami. Ludzie wciąż poszukują dla siebie lepszego życia, większej wygody i komfortu. Rzadko zadowalają ich rozwiązania poprawne. Szukają nowych możliwości, które pozwolą zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowane potrzeby. Stąd też coraz częściej będą zastępować tradycyjne samochody pojazdami autonomicznymi, sprzęt używany na co dzień w domu lub w pracy – robotami ze sztuczną inteligencją, a zwykłe biura autonomicznymi kompleksami biurowymi.


Wszystko, co potrzebne - w jednym miejscu

Coraz większą popularnością wśród firm poszukujących przestrzeni na swoją działalność cieszą się obecnie nowoczesne kompleksy biurowe, które bardzo wszechstronnie wspierają swoich najemców. Przedsiębiorcy poszukujący biur stawiają dziś przede wszystkim na obiekty oferujące różnego rodzaju funkcje, projektowane zgodnie z koncepcją work-life balance. Stąd też nowoczesne kompleksy biurowe to nie tylko dobrze skomunikowane i funkcjonalne przestrzenie biurowe, ale też w przemyślany sposób zaplanowana przestrzeń publiczna. Można tam znaleźć punkty usługowe, przedszkola, żłobki, restauracje, kawiarnie i puby, miejsca rekreacyjne i wypoczynkowe, strefy sportowe, a nawet gabinety lekarskie i salony kosmetyczne. Dodatkową zaletą są miejsca postojowe przeznaczone dla rowerzystów, które są wyposażone w szafki oraz prysznice. To wszystko pozwala połączyć życie zawodowe z prywatnym. Dzięki temu takie autonomiczne kompleksy biurowe są w pełni funkcjonalne i przyjazne dla różnego rodzaju działalności biznesowych.


wykres


- Największą popularnością cieszą się obecnie obiekty oferujące złożone funkcje – mówi Aleksandra Kubicha z Wrocławskich Parków Biznesu. - Chodzi nie tylko o to, aby pracownicy mieli wygodne i ergonomiczne miejsce do pracy, ale by wiele innych ich potrzeb było tam zaspokojonych. Ogranicza to konieczność przemieszczania się po mieście, co zwykle wiąże się z dużą stratą czasu. Dlatego też nowoczesne biurowce to także miejsce relaksu i spędzania wolnego czasu. Wielofunkcyjny, a przez to również autonomiczny charakter powstających obiektów jest bez wątpienia znacznie atrakcyjniejszy niż projekty stricte biurowe. Im więcej funkcji i praktycznych udogodnień znajdujących się w obrębie i w pobliżu kompleksu biurowego, tym cieszy się on większą popularnością wśród najemców.


Więcej czasu dla siebie i bliskich

O tym, ile czasu będziemy mieć dla siebie i bliskich, poza godzinami poświęconymi bezpośrednio na pracę, decydując również to, jak długo dojeżdżamy do miejsca zatrudnienia. Wyniki badania Randstad Award pokazują, iż dojazdy do pracy średnio zajmują nam 30 minut w jedną stronę. Z kolei wyniki badań rynku pracy, przeprowadzone przez Kantar Millward Brown dla Work Service mówią, że blisko połowa ankietowanych preferuje firmy mające swoje siedziby w odległości maksymalnie 15 km od ich miejsca zamieszkania.


wykres


Dlatego też dla standardu życia duże znaczenie ma lokalizacja miejsca pracy. Stąd też mimo, że biurowce w centrach miast cieszą się wciąż dużą popularnością, to coraz więcej osób przestaje akceptować duży tłok i chaos komunikacyjny w drodze do pracy, która zwykle przypada na godziny szczytu.


Coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast duże kompleksy biurowe znajdujące poza centrum. Są one dedykowane tym, dla których wygoda i łatwość dostępu z podmiejskich dzielnic będzie sporym atutem. Aby to było możliwe muszą być zlokalizowane w pobliżu dużych arterii miejskich, dworców i przystanków komunikacji miejskiej. Niezwykle istotne są również wygodne parkingi, gdzie nie trzeba spędzać wiele czasu na poszukiwaniu wolnego miejsca.


Kompleksy biurowe na wagę złota

Wrocławski rynek biurowy oferuje obecnie ponad 10 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej dostępnej w całej Polsce, czyli już ponad 1,1 mln mkw. Według specjalistów w ciągu najbliższych dwóch lat oferta ta wzrośnie o kolejne 30 proc. Choć większość nowoczesnych budynków biurowych zlokalizowanych jest w ścisłym centrum, to coraz więcej takich nowoczesnych obiektów powstaje na peryferiach miasta. Wiele z nich zajmują centra usług dla biznesu, w których obecnie pracuje około 50 tys. osób, a do 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 52 tys. Rynek autonomicznych kompleksów biurowych będzie się więc rozrastał w coraz większym tempie.


- Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej autonomicznych budynków biurowych – mówi Krzysztof Strembicki, doradca ds. rynku komercyjnego w Verso Nieruchomości. – Najemcy powierzchni biurowych coraz częściej zwracają uwagę na to, czy obiekt posiada usługi dodatkowe. W wyborze swojej siedziby biorą oni pod uwagę, czy w biurowcu jest zlokalizowane np. przedszkole, bistro, zaplecze dla rowerzystów, a nawet miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Coraz częściej zależy im na tym, aby na wyciągnięcie ręki była również przychodnia. Większość nowych biurowców może już zaoferować dodatkowe usługi swoim klientom. Natomiast starsze obiekty są modernizowane pod tym kątem, aby nie zostać z tyłu. Dla nowoczesnych firm, zwłaszcza w branżach rozwijających się, jak np. IT, ma to ogromne znaczenie. Lokalizacja i wyposażenie siedziby przedsiębiorstwa są tu istotne nie tylko ze względu na prestiż i wygodę, ale przede wszystkim mają wpływ na zdobycie najlepszych pracowników.


Zobacz także:

Historyczna umowa najmu we Wrocławiu. Devco wyburzy stare budynki by postawić nowe dla najemcy

Small Business potrzebuje biur

OTRZYMALIŚMY PIERWSZY W POLSCE CERTYFIKAT DATA


Boom biurowy we Wrocławiu trwa w najlepsze


Źródło: Wrocławskie Parki Biznesu

12.11.2019


Tagi: Wrocławskie Parki Biznesu, autonomiczne kompleksy biurowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...