QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - I połowa 2019 roku

wykres


Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu – 1 poł. 2019” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o prawie 6% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu z lat 2012-2018 zbliża się do poziomu 15%.


- Po dynamicznym okresie rozwoju w ostatnich kilku latach tempo przyrostu nowej powierzchni biurowej na rynku wrocławskim nieznacznie spowolniło w pierwszym półroczu 2019 roku. Do użytku oddano niewiele nowych budynku biurowych, a wolumen transakcji jest znacznie niższy od średniej z ostatnich lat. Mimo to wskaźnik pustostanów utrzymuje się na bezpiecznie niskim poziomie, co świadczy o stabilności wrocławskiego rynku. Wrocław, który jest między innymi jednym z głównych ośrodków producentów gier komputerowych w Polsce, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem najemców z sektora IT – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł 45 000 mkw. i był o ponad 17% niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6.200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4.400 mkw. w biurowcu CU Office B oraz renegocjacja umowy w Wołowska Park przez firmę Atos (4.000 mkw.).


W pierwszej połowie bieżącego roku do użytku oddano trzy inwestycje biurowe: City Forum: City One (11.200 mkw., Archicom), Żmigrodzka 83 (2.300 mkw., Rodis Development) oraz STReet Point (3.000 mkw., Spectrum Development).


- Pierwszy raz od 6 lat absorpcja kwartalna na rynku wrocławskim zanotowała ujemną wartość (-4400 mkw.), stanowiąc chwilową korektę wynikającą z niskiej podaży. Łącznie w pierwszym półroczu ilość zajmowanej powierzchni biurowej wzrosła o12.400 mkw. Aktualnie w budowie jest ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która w większości zostanie oddana do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Poziom pustostanów na koniec czerwca 2019 roku wyniósł 9,3% i był niższy o 0,4 p.p. rok do roku. Wskaźnik ten w ostatnich dwóch latach utrzymywał się na podobnym poziomie i w ujęciu kwartalnym charakteryzował się względną stabilnością. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc, dla budynków niższej klasy 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.


Więcej informacji w podsumowaniu:

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - I połowa 2019 roku


Źródło: Cresa Polska

03.10.2019


Tagi: wrocławski rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...