QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - I połowa 2019 roku

wykres


Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu – 1 poł. 2019” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o prawie 6% i aktualnie wynoszą 1,07 mln mkw. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu z lat 2012-2018 zbliża się do poziomu 15%.


- Po dynamicznym okresie rozwoju w ostatnich kilku latach tempo przyrostu nowej powierzchni biurowej na rynku wrocławskim nieznacznie spowolniło w pierwszym półroczu 2019 roku. Do użytku oddano niewiele nowych budynku biurowych, a wolumen transakcji jest znacznie niższy od średniej z ostatnich lat. Mimo to wskaźnik pustostanów utrzymuje się na bezpiecznie niskim poziomie, co świadczy o stabilności wrocławskiego rynku. Wrocław, który jest między innymi jednym z głównych ośrodków producentów gier komputerowych w Polsce, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem najemców z sektora IT – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł 45 000 mkw. i był o ponad 17% niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największymi transakcjami pierwszego kwartału we Wrocławiu były: wynajęcie 6.200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4.400 mkw. w biurowcu CU Office B oraz renegocjacja umowy w Wołowska Park przez firmę Atos (4.000 mkw.).


W pierwszej połowie bieżącego roku do użytku oddano trzy inwestycje biurowe: City Forum: City One (11.200 mkw., Archicom), Żmigrodzka 83 (2.300 mkw., Rodis Development) oraz STReet Point (3.000 mkw., Spectrum Development).


- Pierwszy raz od 6 lat absorpcja kwartalna na rynku wrocławskim zanotowała ujemną wartość (-4400 mkw.), stanowiąc chwilową korektę wynikającą z niskiej podaży. Łącznie w pierwszym półroczu ilość zajmowanej powierzchni biurowej wzrosła o12.400 mkw. Aktualnie w budowie jest ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która w większości zostanie oddana do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Poziom pustostanów na koniec czerwca 2019 roku wyniósł 9,3% i był niższy o 0,4 p.p. rok do roku. Wskaźnik ten w ostatnich dwóch latach utrzymywał się na podobnym poziomie i w ujęciu kwartalnym charakteryzował się względną stabilnością. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc, dla budynków niższej klasy 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.


Więcej informacji w podsumowaniu:

Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu - I połowa 2019 roku


Źródło: Cresa Polska

03.10.2019


Tagi: wrocławski rynek biurowy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...