QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kw. 2019 r.

wykres


Zasoby na rynku trójmiejskim wzrosły rok do roku o ponad 6% i na koniec pierwszego kwartału wyniosły 790.000 mkw. Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Trójmieście 1 kw. 2019 r.” firmy doradczej Cresa poziom pustostanów spadł w porównaniu z końcem marca poprzedniego roku o 2,3 p.p. i aktualnie wynosi 5,4%. Jest to najniższa wartość tego wskaźnika w okresie ostatnich 5 lat.


Zobacz raport: Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kw. 2019 roku


- Trójmiasto należy do czołówki rynków w Polsce pod względem skuteczności pozyskiwania nowych najemców biurowych. Coraz większym zainteresowaniem deweloperów cieszy się Gdynia, na czym zyskują najemcy, którzy mają większe możliwości wyboru odpowiedniej lokalizacji w ramach całej aglomeracji. Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię biurową zgłaszają firmy z branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka), która wraz z rozwojem przemysłu portowego odnotowuje dwucyfrowe wzrosty obrotów – mówi Michał Rafałowicz, Dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska.


Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 9.100 mkw., co stanowi jedynie 11% rocznej średniej z poprzednich 5 lat. Większość stanowiły nowe umowy (70%), następnie renegocjacje (25%), a w dalszej kolejności ekspansje (5%). Trzy największe transakcje najmu to: wynajęcie 3.000 mkw. w BCB Business Park II przez firmę BBK, renegocjacja z ekspansją w Alchemii III Argon (2.600 mkw., najemca poufny) i wynajęcie 1.500 mkw. przez firmę JUUL Labs Services w tym samym biurowcu.


Do użytku oddano dwa biurowce: Heweliusza 18 (10.000 mkw., Apollo-Rida) oraz Hiro (5.000 mkw., Hossa). Do końca roku oddane zostanie kolejne 50.000 mkw. Absorpcja w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 19.000 mkw. i jest wyższa o 23% niż średnia kwartalna z lat 2012-2018.


- Trójmiasto zachęca do budowania biurowców, co znajduje odzwierciedlenie w danych rynkowych. Tylko w kolejnych czterech kwartałach deweloperzy planują oddać do użytku ponad 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych inwestycjach klasy A wahają się między 13,00 – 17,00 EUR/mkw./mc., natomiast w starszych budynkach klasy A wynoszą 11,00 – 13,00 EUR/mkw./mc.


Zobacz raport: Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście - I kw. 2019 roku


Źródło: Cresa Polska

26.06.2019


Tagi: rynek biurowy, Trójmiasto


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...