QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Occupier Economics: Rynek biurowy w Łodzi - I kwartał 2019 r.

wykres


Na łódzkim rynku najmu powierzchni biurowych już od kilku lat obserwujemy stan równowagi pomiędzy popytem a podażą. Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy w Łodzi 1 kw. 2019 r.” firmy doradczej Cresa, zasoby powierzchni biurowej w tym mieście wzrosły o prawie 8% rok do roku i na koniec I kw. 2019 r. wyniosły 471 200 mkw. Wolumen transakcji w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 15 100 mkw. i był o ponad 50% wyższy niż w analogicznym okresie 2018 roku.


Occupier Economics: Rynek biurowy w Łodzi - I kwartał 2019 r.


Istniejący stan równowagi rynkowej zapewne ulegnie zmianie w nadchodzących miesiącach, gdy do użytku oddanych zostanie kilka nowych budynków, w których znaczna ilość powierzchni biurowej pozostaje niewynajęta.


- Łódź nadal przyciąga najemców, którzy w obecnej sytuacji rynkowej mogą liczyć na korzystniejsze warunki najmu niż dotychczas. Ponadto z powodu rosnącej konkurencji właściciele starszych budynków biurowych zmuszeni są do zwiększania nakładów inwestycyjnych w celu utrzymania aktualnych najemców – mówi Marta Pyziak, Dyrektor łódzkiego biura Cresa Polska.


W pierwszym kwartale 2019 roku do użytku oddano tylko jeden budynek, Sepia Office (2300 mkw., OPG Property Professionals). Do końca bieżącego roku łódzkie zasoby powierzchni biurowej mogą się powiększyć o kolejne 60 000 mkw.


Wolumen transakcji wyniósł 15 100 mkw., co było wynikiem wyższym o ponad 50% niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Nowe umowy najmu stanowiły połowę zawartych transakcji, natomiast renegocjacje i ekspansje – odpowiednio 43% i 7%. Największą transakcją była renegocjacja i ekspansja firmy Flint Group w biurowcu Łódź I Infosys (3 350 mkw.).


- Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 9800 mkw. i była o ponad 10 000 mkw. wyższa niż przed rokiem. Dla porównania średnia kwartalna absorpcji w latach 2017-2018 kształtowała się na poziomie ok. 11 000 mkw. Podobnie jak na większości rynków w Polsce absorpcja w Łodzi będzie wykazywać trend wzrostowy, jednak nie na tyle duży, aby w pełni odpowiedzieć na oczekiwania deweloperów – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Poziom pustostanów na koniec pierwszego kwartału wyniósł 7,0% i w porównaniu z poprzednim kwartałem był niższy o 1,7 p.p. i aż o 2,6 p.p. niższy niż przed rokiem. Czynsze wywoławcze dla budynków wyższej klasy w Łodzi wynoszą między 11-14 EUR/mkw./mc., natomiast w budynkach niższej klasy 7,5-9,5 EUR/mkw./mc.


Więcej informacji w raporcie: Occupier Economics: Rynek biurowy w Łodzi - I kwartał 2019 r.


Źródło: Cresa Polska

17.06.2019


Tagi: łódzki rynek biurowy, raport


SPOTKANIA BIZNESOWE

PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Rozmowa z Przemysławem Krzeszowskim oraz Piotrem Wawrzynów o tym...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...