QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Penta Investments zanotowała w 2018 r. najlepsze wyniki w swojej historii

wykres


Grupa inwestycyjna Penta Investments podsumowała działalność i wyniki finansowe za 2018 rok. Po okresie dużych zagranicznych akwizycji, 2018 rok przyniósł stabilny wzrost grupy, a w efekcie – grupa osiągnęła najlepsze wyniki finansowe w ponad 24-letniej historii jej działalności. Rekordowy zysk netto Penty wyniósł 288 mln euro (wobec 236 mln euro w 2017 roku), a łączna wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 10,4 mld euro (z 9 mld euro w 2017 roku). Pozytywny wpływ na wyniki całej Grupy miały w szczególności spółki Dr.Max, Penta Real Estate oraz Fortuna Entertainment Group, jak również spółki Dôvera, Prima banka Slovensko oraz Privatbanka.


Założona ponad 24 lata temu grupa inwestycyjna Penta Investments specjalizuje się w długoterminowych inwestycjach w ramach swoich sześciu platform inwestycyjnych: handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, usług finansowych nieruchomości komercyjnych, produkcji i mediów na kilku rynkach europejskich, w tym również w Polsce. W 2018 roku Penta skoncentrowała się na inwestycjach w spółki portfelowe, a skala inwestycji osiągnęła łącznie 799 mln euro.


W 2018 roku spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie 7,5 mld euro przychodów ze sprzedaży (wobec 6,8 mld euro w 2017 roku), a skorygowany zysk EBITDA wszystkich spółek portfelowych Penty wzrósł do 440 mln euro (z 382 mln euro w 2017 roku). Jednocześnie grupa Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając na koniec 2018 roku 44.000 miejsc pracy. W samym 2018 roku Penta przeznaczyła łącznie 269 mln euro na podatki, ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne dla swoich pracowników.


- Rok 2018 był rekordowym rokiem dla całej grupy Penta Investments. To kolejny rok realizacji długoterminowej strategii budowy lokalnych i regionalnych liderów w swoich branżach. Rosnące wyniki inwestycyjne utwierdzają nas w przekonaniu, że jest to niezmiennie atrakcyjna strategia - powiedział Łukasz Waszak, Dyrektor Inwestycyjny Penta Investments w Polsce.


Podsumowanie kluczowych wydarzeń operacyjnych w spółkach z portfolio grupy Penta Investments w 2018 roku:

 • W wyniku akwizycji rumuńskiej grupy A&D Pharma (sfinalizowanej w II kwartale 2018 roku), Dr.Max powiększyła sieć do ponad 2.000 aptek, z przychodami na poziomie 2,3 mld euro i osiągnęła pozycję czwartej największej sieci aptecznej w Europie.
 • Wzrost sprzedaży odnotowała także Fortuna Entertainment Group – silniejsza dzięki połączeniu z Hattrick Sports Group – co wzmocniło jej pozycję jako lidera w regionie Europy Środkowej.
 • W 2018 roku Grupa Empik zdecydowanie zwiększyła tempo wzrostu, osiągając około 20% wzrost obrotów. Co ważne, wzrosty zostały odnotowane we wszystkich liniach biznesowych i kanałach sprzedaży Grupy. Grupa Empik konsekwentnie realizuje strategię budowy nowoczesnego lidera na rynku rozrywki i wykorzystania czasu wolnego, poprzez m.in. inwestycje w rozwój sieci sklepów i platformy e-commerce empik.com, budowanie nowych przedsięwzięć (m.in. Empik Bilety, aplikacja Going, czyli rozwiązanie do tzw. event discovery), czy rozwijanie nowych modeli biznesowych (np. oferty abonamentowej ebooków i audiobooków EmpikGo).
 • Grupa Iglotex wypracowała wzrost na poziomie EBITDA o około 20% r/r. Spółka umocniła pozycję lidera na rynku produkcji i dystrybucji żywności mrożonej, w tym poprzez dalszy rozwój marki Proste Historie. Jednym z kluczowych kierunków rozwoju dla Grupy jest kanał gastronomiczny, gdzie Iglotex z sukcesem powiększa bazę klientów, budując nowe kompetencje asortymentowe i oferując wysokiej jakości serwis.
 • Dalsza ekspansja międzynarodowa Speak Up, polskiej spółki i jedynego aktywa Penty w segmencie edukacji. Speak Up działa na rynku nauki języka angielskiego na podstawie własnej, elastycznej i wielokanałowej metody nauki. Spółka potwierdziła atrakcyjność swojego rozwiązania, rozszerzając działalność na kolejne rynki zagraniczne w modelu franczyzowym w 2018 roku - Tajlandię oraz Birmę. Obecnie Speak Up działa na dziesięciu rynkach zagranicznych, a ekspansja w oparciu o technologię i know-how Speak Up pozostanie ważnym kierunkiem rozwoju Spółki.
 • Dôvera, największa na Słowacji prywatna firma oferująca ubezpieczenia zdrowotne, umocniła swoją pozycję na rynku słowackim, pozyskując 50.000 nowych klientów.
 • Prima banka Slovensko to najszybciej rozwijający się bank na Słowacji w 2018 roku.
 • Penta Real Estate jest jednym z istotnych graczy w segmencie nieruchomości komercyjnych w regionie CEE i dynamicznie rozwija portfolio projektów, które aktualnie obejmuje 26 projektów na Słowacji, w Czechach i w Polsce. Penta Real Estate zyskuje jeszcze większe znaczenie w grupie. Przy 23% dynamice wzrostu, na koniec 2018 r. wartość portfela nieruchomości Penta Real Estate wyniosła 1,29 mld euro.

Warto odnotować, że na rynku słowackim Penta Real Estate rozpoczęła budowę szpitala nowej generacji (New Generation Hospital) w Bratysławie – największej, prywatnej inwestycji w sektorze ochrony zdrowia na Słowacji. Ponadto Penta Real Estate kontynuowała realizację projektu mieszkaniowego Sky Park w Bratysławie, według projektu studia architektonicznego Zahy Hadid Architects. Z kolei w Czechach – w Pradze – ukończyła pierwszą fazę projektu biurowo-mieszkaniowego Churchill w okolicach głównego dworca kolejowego, a w II połowie 2018 roku rozpoczęła przygotowania do sprzedaży kompleksu pięciu budynków biurowych o łącznej powierzchni 80.000 mkw, wchodzących w skład inwestycji Waltrovka, zlokalizowanej w dzielnicy Jinonice / Praga 5. Transakcja została sfinalizowana w I kwartale 2019 r., a jej wartość wyniosła ponad 250 mln euro.


Penta w Polsce

Od ponad dekady Penta Investments jest aktywnym inwestorem na rynku polskim.


- Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty. W 2018 roku nakłady inwestycyjne w Polsce sięgnęły ponad 80 mln euro i dotyczyły głównie rozwoju organicznego spółek portfelowych. Jesteśmy zadowoleni z rozwoju portfela inwestycyjnego w Polsce tym bardziej, że dobra koniunktura stawia również wiele wyzwań. W ramach obecnych projektów inwestycyjnych, widzimy presję na niektóre koszty oraz ograniczoną dostępność zasobów, wpływającą na możliwości rozwoju spółek i realizację potencjału” – dodaje Łukasz Waszak.

Polskie portfolio Penty obejmuje aktualnie 9 projektów inwestycyjnych, w tym:

 • Grupa Empik – lider rynku handlu dobrami kultury i rozrywki w Polsce. Grupa Empik to m.in. ogólnopolska sieć 308 sklepów oraz jeden z wiodących sklepów internetowych empik.com. Grupa Empik to kilkanaście spółek i linii biznesowych w obszarze handlu, w tym: Grupa wydawnicza Foksal (która skupia wydawnictwa W.A.B., Wilga, Buchmann), w obszarze dystrybucji fizycznej i cyfrowej Platon i Virtualo oraz handlu (formaty handlowe Mole Mole i Papiernik by Empik), jak również działające jednocześnie w kanale e-commerce oraz usługach cyfrowych: Empikfoto, EmpikGo, e-Muzyka (dystrybutor cyfrowej muzyki), Going (aplikacja eventowa).
 • Iglotex – lider na rynku żywności mrożonej w Polsce, posiadająca ogólnopolski zasięg i dystrybuująca produkty do kilkudziesięciu tysięcy klientów rocznie.
 • Dr.Max – jedna z wiodących sieci aptecznych w Polsce, licząca aktualnie około 500 punktów aptecznych w Polsce, działających pod szyldem Dr.Max, regionalnego lidera na rynku aptecznym z siecią 2.000 aptek i z łącznymi przychodami na poziomie 2,3 mld euro.
 • Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie – wiodąca, legalnie działająca firma branży bukmacherskiej, wchodząca w skład Fortuna Entertainment Group, największej w Europie Środkowej i Wschodniej grupy prowadzącej zakłady wzajemne, posiadającej 20-letnie doświadczenie na rynku - w Polsce, Czechach, Chorwacji, Rumunii i na Słowacji. Fortuna od lat wspiera polski sport, sponsorując m.in. Legię Warszawa oraz rozgrywki piłkarskie Fortuna 1 Liga.
 • EMC Instytut Medyczny – spółka notowana na GPW w Warszawie, największy w Polsce gracz na rynku prywatnych usług medycznych, z siecią 10 szpitali i 15 przychodni w Polsce, które obejmują opieką ponad 1 mln pacjentów w 7 województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, opolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.
 • Prywatna Lecznica Certus – podmiot skupiający 1 szpital oraz trzy centra medyczne w Poznaniu i Swarzędzu.
 • Speak Up Learning – sieć szkół językowych Speak Up, działająca na rynku nauki języka angielskiego na podstawie własnej, elastycznej i wielokanałowej metody nauki, rozwijająca się dynamicznie również na rynkach zagranicznych w modelu franczyzowym. Aktualnie szkoły Speak Up są zlokalizowane – poza Polską – w takich krajach jak: USA, Ukraina, Rosja, Maroko, Arabia Saudyjska, Egipt, Tajlandia, Wietnam, Laos oraz Birma.
 • Penta Real Estate posiada w polskim portfolio dwa projekty, w tym: D48 – biurowiec klasy A w Warszawie o powierzchni ponad 26.000 mkw., zlokalizowany na warszawskim Służewcu biznesowym, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu (budynek oferuje nowoczesną architekturę, z wykorzystaniem szereg rozwiązań proekologicznych, zapewniających najwyższą efektywność energetyczną obiektu, jak również szereg udogodnień dla najemców m.in. restaurację, kawiarnię, naziemny parking dla gości oraz zielone strefy relaksu, etc.), jak również – w przygotowaniu – projekt biurowy w dzielnicy Wola na terenach d. Zakładów Graficznych “Dom Słowa Polskiego”.

Źródło: Penta

16.04.2019


Tagi: wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...