QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek biurowy w miastach regionalnych - Marzec 2019

wykres


Do końca marca 2019 r. zasoby nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych przekroczą w Polsce 5 mln m kw., podała firma doradcza Savills. W 2018 roku podaż nowej powierzchni biurowej w głównych ośrodkach biznesowych poza Warszawą po raz pierwszy w historii wyniosła łącznie ponad 500 000 m kw. W budowie pozostaje kolejne 920 000 m kw.


Regional office market in Poland - March 2019


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie na koniec grudnia 2018 r. wynosiły łącznie 4,9 mln m kw. Około 45% z niej wybudowane zostało w przeciągu ostatnich pięciu lat, notując przy tym rekordowy wynik w 2018 r., kiedy to do użytku oddano ponad 512 000 m kw. Próg 5 mln m kw. przekroczony zostanie do końca pierwszego kwartału 2019 r., m.in. za sprawą ukończenia takich projektów jak V. Offices (21 700 m kw., AFI Europe), Fabryczna Office Park I (12 600 m kw., Inter-Bud) oraz Mogilska Office (10 800 m kw., Warimpex) w Krakowie, City Forum: City One (9300 m kw., Archicom) we Wrocławiu oraz Heweliusza 18 (7900 m kw., Apollo-Rida) w Gdańsku.


- Deweloperzy biurowi już dawno dostrzegli potencjał rynków regionalnych. W 2018 r. w parze z rekordową nową podażą szedł również najwyższy w historii poziom absorbcji, co pokazuje, że na nieruchomości biurowe w tych lokalizacjach jest również popyt ze strony najemców. Daje to dobre prognozy do dalszego rozwoju regionów i wzmocnienia jednego z niezwykle ważnych atutów Polski w oczach zagranicznych inwestorów, jakim jest liczba silnych ośrodków miejskich poza stolicą – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.


Zgodnie z najnowszym raportem Savills „Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych” niezmiennie największymi rynkami biurowymi w regionach jest Kraków (1,26 mln m kw.) i Wrocław (1,05 mln m kw.). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 m kw. i 146 600 m kw. To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie, 247 000 m kw. w Krakowie oraz 208 000 m kw. we Wrocławiu.


- W Krakowie i Wrocławiu znajduje się blisko połowa całkowitych zasobów biurowych rynków regionalnych w Polsce. Sektor nieruchomości biurowych w obu miastach w dalszym ciągu rozwija się bardzo dynamicznie, aktywność zarówno najemców jak i deweloperów jest wysoka. Z miast zlokalizowanych na południu Polski, które przyciągają sektor biznesowy warto wspomnieć również o Katowicach, gdzie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły w 2018 r. pół miliona m kw. - Rafał Oprocha, dyrektor regionu Polski południowej w dziale powierzchni biurowych Savills.


Zgodnie z danymi Savills w 2018 r. na rynkach regionalnych wynajęto blisko 645 000 m kw., co jest wynikiem zaledwie o 4% niższym od rekordu jaki miał miejsce rok wcześniej, ale aż o 67% wyższym od średniej dla ostatnich 10 lat. Najwyższy popyt odnotowano w Krakowie (blisko 210 000 m kw.) i Wrocławiu (ok. 160 000 m kw.). Na kolejnych miejscach znalazło się Trójmiasto (85 000 m kw.) oraz Poznań (70 000 m kw.).


- Rynek nieruchomości w Poznaniu oferuje blisko pół miliona m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Silną pozycję Poznania potwierdza wysoki popyt, który w 2018 r. drugi rok z rzędu przekroczył 70 000 m kw. i ustępował tylko wolumenowi wynajętej powierzchni w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście, które są jednak zdecydowanie większymi rynkami. Silny popyt w ostatnich latach spowodował w Poznaniu ponad dwukrotny spadek stopy pustostanów, z 15,3% odnotowanego w 2015 r. do 7,3% na koniec 2018 r. - Piotr Skuza, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.


Średnia stopa pustostanów dla nieruchomości biurowych w regionach na koniec grudnia 2018 r. wynosiła 8,4%, co jest najniższym wynikiem od 2008 roku. Przez długi czas czynsze za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych pozostawały stabilne. Rosnące koszty budowy sprawiły jednak, że w tej chwili zaobserwować można trend wzrostowy, który w kolejnych miesiącach będzie szczególnie odczuwalny w przypadku najlepszych budynków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Czynsze nominalne za nowoczesne powierzchnie biurowe wahają się, w zależności od miasta i wybranej nieruchomości, od 10 do 15 euro za m kw. miesięcznie.


Więcej informacji w raporcie: Regional office market in Poland - March 2019


Źródło: Savills

13.03.2019


Tagi: Irynek biurowy, miasta regionalne


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...