QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Wyniki Alior Banku w 2018 r.

wykres


Grupa Alior Bank osiągnęła w 2018 r. jeden z najwyższych poziomów rentowności w całym sektorze bankowym (ROE 11,7 proc.). Wpływ na to ma rekordowy zysk netto, o ponad 50 proc. wyższy niż przed rokiem, oraz dynamicznie rosnące przychody, które wyniosły blisko 4 mld zł.


Zysk netto wyniósł 713 mln zł względem 472 mln zł rok wcześniej. Całkowite przychody wyniosły 3 956 mln zł (3 658 mln zł w 2017 r.), z czego 78 proc. stanowił wynik odsetkowy, który rok do roku wzrósł o 8 proc. Grupa konsekwentnie zwiększa rentowność. Na koniec 2018 r. zwrot na kapitale (ROE) wyniósł już 11,7 proc., a marża odsetkowa NIM 4,6 proc.


– Bardzo dobre wyniki całego 2018 roku potwierdzają słuszność realizowanej strategii „Cyfrowego buntownika”, jak i świadczą o zdrowej kondycji naszego biznesu. Odnotowaliśmy wysoki wzrost zysku netto przy znacząco wyższych przychodach. Nie spoczywamy jednak na laurach: wdrażamy nowe rozwiązania i produkty, które sprawią, że obecni i nowi klienci – których liczba przekroczyła już 4 mln – będą jeszcze bardziej zadowoleni z oferowanych im produktów i usług. Chcemy być głównym bankiem dla coraz większej liczby klientów. To, że naszą ofertą trafiamy w oczekiwania rynku, pokazuje coraz większa liczba obsługiwanych przez nas rachunków bieżących. W samym IV kwartale sprzedaż ROR wzrosła do poziomu 43,6 tys. kont w porównaniu do 37,7 tys. kwartał wcześniej – powiedział Krzysztof Bachta, prezes zarządu Alior Banku.


Stabilna pozycja kapitałowa i płynnościowa

Pozycja kapitałowa Alior Banku pozostaje stabilna. W porównaniu do końca 2017 r. Bank odnotował wzrost wartości współczynników kapitałowych o ok. 0,7 pkt proc. Na koniec 2018 r. współczynnik TCR, jak i współczynnik Tier-1 miały wartości wyraźnie wyższe niż minima regulacyjne. Na poziomie skonsolidowanym pierwszy ze wskaźników osiągnął wartość 15,8 proc. (gdzie minimum regulacyjne na koniec 2018 r. to 13,13 proc.), a drugi 12,8 proc. (przy minimum regulacyjnym 11,13 proc.).


Sytuacja płynnościowa Banku również jest stabilna i bezpieczna. W trakcie 2018 r. bufor aktywów płynnych wzrósł do 14 185 mln zł. Z kolei wskaźnik płynności krótkoterminowej LCR na koniec 2018 r. utrzymał bezpieczny poziom 133 proc. osiągnięty w III kwartale ubiegłego roku. Oznacza to wzrost w porównaniu do końca 2017 r., kiedy wartość LCR wyniosła 124 proc. Bank sukcesywnie redukuje koncentrację i buduje stabilność bazy depozytowej.


Alior Bank bardziej efektywny

Na koniec 2018 r. Alior Bank obniżył koszty działania z 1 854 mln zł do 1 705 mln zł. Wskaźnik kosztów do przychodów (C/I) zmniejszył się do 43,1 proc. z 50,7 proc. odnotowanych rok wcześniej. Bank jest zatem na najlepszej drodze do osiągnięcia zgodnego ze strategią poziomu 39 proc. w 2020 roku.


Wysoka dynamika sprzedaży

Alior Bank, konsekwentnie realizując strategię „Cyfrowego buntownika”, zwiększył bazę kredytową w 2018 r. w strategicznych segmentach: mikro, leasingu i pożyczek. Wolumen kredytów brutto zwiększył się rok do roku o 5,6 mld zł, co jest wynikiem w samym środku przedziału wzrostu założonego w strategii Grupy (5-6 mld zł).


W segmencie małych i średnich firm Alior Bank rozszerzył współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udostępnieniu gwarancji de minimis i COSME. 45 proc. portfela mikro objęte jest gwarancjami BGK, a w nowej sprzedaży udział zbliża się do 90 proc. Utrzymano też wysoką sprzedaż leasingu, która w 2018 r. osiągnęła blisko 3 mld zł. Wyraźny wzrost dynamiki odnotowano zwłaszcza w segmencie pożyczek gotówkowych, których w ostatnim kwartale 2018 r. Bank udzielił na rekordową kwotę 1,9 mld zł (1,8 mld zł w poprzednim kwartale).


Na koniec 2018 r. Alior Bank obsługiwał 4 227 tys. klientów względem 3 980 tys. przed rokiem. W segmencie klienta indywidualnego liczba nowych klientów pozyskanych dzięki ofercie konta osobistego wzrosła o 58 proc. i wyniosła 29,5 tys. (18,7 tys. w IV kwartale 2017 r.).


– Uzyskane wyniki zbliżają nas do osiągnięcia zdolności do wypłaty w 2020 roku dywidendy z zysku osiągniętego w 2019 roku – powiedział Krzysztof Bachta.


Innowacje i jakość jako priorytety

Rok 2018 w Alior Banku to nie tylko wysokie wyniki finansowe, ale także rozwój innowacji.


Dla zwiększenia efektywności biznesu Alior Bank uruchomił projekt „Fabryka Robotów”. Zgodnie z jego założeniami robotyzacja procesów ma wspierać rozwój i transformację modelu działania w kierunku coraz większej cyfryzacji. Do 2020 r. Bank zamierza zautomatyzować 118 procesów, z czego 45 procesów już wdrożono, a uruchomienie kolejnych 25 zaplanowano na I kwartał 2019 r.


Alior Bank z powodzeniem zakończył także pierwszą edycję RBL_START – programu akceleracyjnego dla ośmiu startupów wybranych spośród stu zgłoszeń z całego świata. Jednym z ciekawszych projektów była firma PayPo, specjalizująca się w odroczonych płatnościach za zakupy internetowe. Efektem trzymiesięcznej intensywnej współpracy była inwestycja Alior Banku w ten fintech. Obecnie trwają prace na kolejną edycją programu RBL_START. Nabór startupów rozpocznie się w marcu 2019 r.


Wzrost satysfakcji klientów i poprawa jakości ich obsługi przyniosła w 2018 r. Alior Bankowi szereg znaczących wyróżnień, zarówno na rynku polskim, jak i światowym. W rankingach magazynu ekonomicznego Forbes Alior Bank okazał się najlepszy w obszarze bankowości dla mikro i małych firm zdobywając tytuły „Banku przyjaznego firmie” oraz „Banku rekomendowanego firmie”. W rankingu tygodnika Newsweek Alior Bank zajął pierwsze miejsca w dwóch kluczowych dla siebie kategoriach – Bankowość tradycyjna i Bankowość internetowa, zyskując miano „Przyjaznego Banku Newsweeka”. Flagowy produkt Alior Banku dla klienta indywidualnego, Konto Jakże Osobiste, zostało wyróżnione jako najbardziej innowacyjna usługa finansowa na świecie w kategorii „Offering Innovation” w prestiżowym konkursie EFMA Distribution & Marketing Innovation Awards. Z kolei magazyn „Global Finance”, który cieszy się zaufaniem sektora bankowego w 180 krajach, określił Alior Bank jako „Najlepszy bank w Polsce” w 2018 r.


Źródło: Alior Bank

28.02.2019


Tagi: bank, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...