QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Szczeciński HydroDron już pływa

wykres


Pierwszy produkowany w Polsce bezzałogowy HydroDron wykonujący pomiary pod wodą już pływa. Firma Marine Technology z Technoparku Pomerania z sukcesem zakończyła testowanie jednostki sterowanej zdalnie z brzegu. Obecnie rozpoczęła prace nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem, który dzięki sztucznej inteligencji będzie samodzielnie mierzył zaplanowaną trasę.


HydroDron to katamaran o długości 4 metrów wykonujący pomiary hydrograficzne w obszarach portów, na redach, rzekach, jeziorach, zalewach czy zatokach. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce, która pracuje bez udziału załogi. Pozwala tworzyć mapy ułatwiające nawigację statków. W przyszłości może być także wykorzystywana m.in. do sprawdzania stanu budowli hydrotechnicznych jak np. zapory, śluzy czy mosty oraz do badania jakości wody.


Stworzony w Szczecinie HydroDron ma unikatowe w skali światowej wyposażenie. Posiada m.in. sonar 3D, który umożliwia tworzenie przestrzennych wizualizacji obiektów znajdujących się pod wodą oraz echosondy zamontowane w każdym pływaku, które zabezpieczają jednostkę przed zderzeniem z dnem.


Nad powierzchnią wody przestrzeń otaczającą HydroDrona mierzy tzw. LiDAR, który za pomocą światła wyznacza obszar pomiarowy i mapuje brzeg.


- LiDAR zabezpiecza przed kolizjami, ponieważ widzi wszystkie przeszkody, np. pomosty czy statki. Jego uzupełnieniem jest radar 3D obecnie powszechnie montowany w samochodach, który z kolei mierzy otoczenie przy pomocy promieniowania elektromagnetycznego. Testy pokazały, że wykrywa on nawet łabędzie czy pływające belki. Dodatkowo jednostka posiada dwie kamery, jedną przed dziobem i drugą obrotową – wyjaśnia prof. Andrzej Stateczny, prezes Marine Technology.


HydroDron ma napęd elektryczny, dzięki czemu jest ekologiczny. W odróżnieniu od istniejących jednostek wykonujących pomiary hydrograficzne nie wydziela gazów spalinowych. Posiada panele solarne, które doładowują akumulatory w czasie pracy. Jest cichy i bezwonny, co umożliwia mu pracę nawet w rezerwatach przyrody.


- Obecnie HydroDron jest zdalnie sterowany z brzegu przez operatora, który na konsoli widzi wszystko, co mierzą sensory. Rozpoczęliśmy już jednak prace nad autonomiczną wersją rozwiązania. Dzięki sztucznej inteligencji będziemy mogli zaprogramować HydroDrona tak, aby samodzielnie pływał i wykonywał pomiary, bez nadzoru operatora – dodaje prof. Stateczny.


Prace zespołu złożonego z programistów, hydrografów i nawigatorów nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem potrwają do października 2019 roku. Wówczas firma będzie mogła rozpocząć sprzedaż rozwiązania. Całkowity koszt stworzenia HydroDrona wyniesie ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł firma pozyskała z NCBiR w ramach unijnego programu Inteligentny Rozwój.


Marine Technology to spółka typu spin-out założona przez prof. Andrzeja Statecznego pracującego w latach 1997-2017 w Akademii Morskiej w Szczecinie, a od 2 lat w Politechnice Gdańskiej. Firma zajmuje się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w geoinformatyce. W Technoparku Pomerania spółka korzysta ze wsparcia specjalistów m.in. w obszarach zabezpieczenia praw własności intelektualnej, zarządzania projektami i komercjalizacji wyników badań.


Źródło: Technopark Pomerania

10.12.2018


Tagi: Marine Technology, HydroDron