QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

GK MIRBUD odnotowuje wzrost sprzedaży i zysku za I półrocze 2018 r.

wykres


MIRBUD uzyskał przychody ze sprzedaży wyższe o 45% niż w I półroczu roku 2017, a zysk netto wyższy o 38%. Grupa osiągnęła 9% rentowności sprzedaży pomimo ponadnormatywnego wzrostu cen materiałów i usług.


- Mimo, dużej aktywności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych w I półroczu 2018 r. nie miała miejsca poprawa sytuacji branży budowlanej. W konsekwencji nagromadzenia inwestycji publicznych, które weszły w fazę realizacji robót, nastąpił dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych, urządzeń, surowców oraz kosztów pracy. Jednak dzięki konsekwentnej polityce doboru rentownych kontraktów i zabezpieczania cen kluczowych materiałów w mniejszym stopniu odczuliśmy trudną sytuację na rynku budowlanym, związaną z ponadnormatywnym wzrostem cen materiałów i usług – podsumowuje pierwsze półrocze 2018 r. Jerzy Mirgos, prezes Zarządu MIRBUD S.A.


Osiągnięte w I półroczu 2018 r. dobre wyniki wynikały głównie ze znacznego wzrostu przychodów ze sprzedaży w segmencie działalności budowlano - montażowej i działalności deweloperskiej. Wszystkie Spółki z Grupy (za wyjątkiem EXPO MAZURY S.A.) osiągnęły dodatni wynik finansowy wypracowany w oparciu o nowo realizowane kontrakty, a także zwiększającą się sprzedaż i rentowność z działalności deweloperskiej oraz wynajmu powierzchni handlowych.


Sprzedaż usług budowlano-montażowych w I półroczu 2018 r. była o 135 mln wyższa niż w analogicznym okresie ub. r. i stanowiła ponad 80% wszystkich przychodów Grupy Kapitałowej. Wśród przychodów z usług budowlano-montażowych największe przychody generowała sprzedaż usług w segmencie budynków produkcyjnych, usługowych i handlowych.


- Intensywny rozwój współpracy z międzynarodowymi deweloperami powierzchni magazynowych, zapewnił nam wzrost sprzedaży w tym segmencie ok. 8 p.p. osiągając poziom blisko 200 mln zł – mówi Jerzy Mirgos, Prezes Zarządu MIRBUD S.A.


W pierwszej połowie 2018 roku MIRBUD S.A. podpisał umowy na realizację 8 hal magazynowych: MLP Czeladź, Panattoni Radomsko, Panattoni Szczecin Załom, Panattoni Szczecin Trzebusz, Panattoni Park Gdańsk (hala A i B), MLP Gliwice, MLP Pruszków o powierzchni: 180.000 mkw. Zakończono natomiast budowę 3 hal magazynowych: Panattoni Natolin, Panattoni Pruszków (II Etap) oraz halę na terenie portu lotniczego w Gdańsku. O łącznej wartości ponad 100 mln zł.


Natomiast udział sprzedaży robót inżynieryjno-drogowych w segmencie budowlanym uległ obniżeniu o ponad 8 p.p. Ponadto PBDiM Kobylarnia S.A., spółka z Grupy Kapitałowej MIRBUD kilkukrotnie rezygnowała z podpisania umów w wygranych przetargach z powodu ponadnormatywnego wzrostu cen materiałów i usług oraz niedoszacowania budżetów zamawiającego.


- Bardzo ostrożnie podchodzimy do podpisywania umowy, staramy się koncentrować na rentownych kontraktach. Dzięki takiej polityce, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, gdzie wiele firm budowlanych boryka się z dużymi problemami, nam udało się osiągnąć wzrost przychodów i utrzymać rentowność sprzedaży na dobrym poziomie. Podstawową inwestycją mającą negatywny wpływ na poziom rentowności była zakończona w czerwcu br. budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Lutyni. Realizację tego kontraktu rozpoczęliśmy w maju 2016r., gdy nic nie wskazywało że sytuacja na rynku rozwinie się w takim kierunku. Tym samym nie mogliśmy uwzględnić aż takiego wzrostu cen materiałów i usług - dodaje Jerzy Mirgos.


Widoczna stabilizacja wyników Grupy działającej głównie na rynku budowlanym jest wynikiem dywersyfikacji jej działalności a w szczególności dzięki utrzymującej się wysokiej rentowność sprzedaży w segmencie działalności deweloperskiej oraz wynajmu nieruchomości inwestycyjnych, które generowały ponad 40% wyniku na sprzedaży brutto.


Działalność deweloperska spółki zależnej JHM DEVELOPMENT S.A. stanowi 12% sprzedaży Grupy Kapitałowej MIRBUD. Spółka zamknęła czerwiec sprzedażą aktami notarialnymi przenoszącymi własność (przekazania lokali) 230 mieszkalnych i 158 garaży/miejsc postojowych. To więcej niż w analogicznym okresie ub. roku o 51,3%. Jednocześnie przy rosnącej sprzedaży spółka utrzymała dotychczasowy poziom rentowności.


Równie dobre wyniki Grupa uzyskała w segmencie wynajmu komercyjnego głównie dzięki znakomicie prosperującemu kompleksowi handlowemu Marywilska 44. Uruchomienie nowego Centrum Handlowego Wodny Park Handlowy już zaczyna być widoczne w rosnących przychodach i jednocześnie utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie komercjalizacji.


Źródło: Grupa Kapitałowa MIRBUD

30.08.2018


Tagi: firma budowlana, deweloper, wyniki finansowe, wyniki sprzedaży