QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Warimpex: Niewielka strata w pierwszym półroczu 2018

wykres


Warimpex koncentruje się na wzroście i odbudowie zasobów nieruchomości

  • Projekty biurowe w Łodzi i Krakowie bliskie ukończenia, potencjał inwestycji deweloperskich w Białymstoku
  • Zakup w pełni wynajętego biurowca w Budapeszcie źródłem nowych przepływów pieniężnych
  • Niższe wyniki z działalności operacyjnej na skutek sprzedaży części portfela nieruchomości i ujemne różnice kursowe jako główne czynniki warunkujące wynik finansowy netto okresu na poziomie -4,3 mln euro.

Ubiegłoroczna sprzedaż udziałów w ośmiu obiektach hotelowych wpłynęła na wyniki działalności operacyjnej spółki Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG także w I półroczu 2018 r.


Związane z tą sprzedażą zmniejszenie liczby pokoi o 57% spowodowało spadek przychodów ze sprzedaży w segmencie hoteli z 20,8 mln euro do 6,3 mln euro. W tym kontekście należy wspomnieć, że do maja 2017 r. przychody Warimpex ze sprzedaży usług obejmowały jeszcze środki uzyskiwane przez sprzedane wtedy hotele. Z kolei przychody z wynajmu powierzchni biurowych wzrosły z 6,1 mln euro do 7,5 mln euro, głównie na skutek ukończenia w pełni wynajętego obiektu wielofunkcyjnego Bykovskaya na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg w maju 2017 r. Łącznie skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży spadły z 27,5 mln euro do 14,4 mln euro.


Okrojony portfel nieruchomości i brak zysków ze sprzedaży nieruchomości w roku bieżącym spowodowały również spadek wskaźnika EBITDA z 29,5 mln euro do 2,9 mln euro. Wskaźnik EBIT spadł z 43,4 mln euro do 2,7 mln euro. Wynik z działalności finansowej z uwzględnieniem joint ventures poprawił się co prawda z -9,2 mln euro do -7,2 mln euro, jednak zostało to zniwelowane przez ujemne różnice kursowe w wys. -4,9 mln euro, wynikające przede wszystkim z wahań kursu rubla. W efekcie wynik finansowy netto za I półrocze 2018 r. wyniósł -4,3 mln euro (2017: 33,5 mln euro).


- Naszym celem na rok 2018 i kolejne lata jest dalszy wzrost i odbudowa zasobów nieruchomości. Dlatego nasze działania - zgodnie z założoną strategią - będą się teraz skupiać głównie na ukończeniu bieżących i rozwoju nowych projektów oraz na nabywaniu aktywów z potencjałem, generujących przepływy pieniężne. Jednocześnie dzięki sprzedaży wybranych nieruchomości na korzystnych warunkach uzyskujemy przychody, które umożliwiają nam szybkie podejmowanie się kolejnych inwestycji - wyjaśnia Prezes Warimpeksu Franz Jurkowitsch.


Źródło: Warimpex

30.08.2018


Tagi: deweloper, wyniki finansowe, wyniki sprzedaży