QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Boom biurowy we Wrocławiu trwa w najlepsze

wykres


Korzystne położenie w sąsiedztwie Niemiec i Czech, rozwinięta infrastruktura transportowa oraz doskonale wykształcona kadra specjalistów to główne atuty inwestycyjne Dolnego Śląska. Dlatego z roku na rok region ten przyciąga coraz więcej polskich i zagranicznych inwestorów. Dzięki temu od kilku lat popyt na nieruchomości komercyjne, a zwłaszcza powierzchnie biurowe, jest tu coraz większy.


Inwestorzy lokujący na Dolnym Śląsku swoją działalność, doceniają tu przede wszystkim wysoki poziom rozwoju gospodarczego -znacznie przekraczający średnią krajową, ale także specjalne strefy ekonomiczne, dobrze przygotowaną infrastrukturę, wyspecjalizowanych pracowników i znakomite skomunikowanie z resztą Europy. Nie bez znaczenia jest doskonała współpraca z dolnośląskimi samorządami, które czynią wiele starań, aby zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy chciały inwestować na ich terenie.


- Tempo rozwoju Dolnego Śląska i poziom nowych inwestycji są bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta tendencja będzie się utrzymywać – twierdzi Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. - To oczywiście pociąga za sobą rozwój rynku nieruchomości, w tym biurowego. W samym tylko Wrocławiu zasoby powierzchni biurowej sięgają już 1 mln mkw., co plasuje miasto na trzeciej pozycji w Polsce, tuż po Warszawie i Krakowie. W 2017 roku mieliśmy na tym rynku rekordową podaż i popyt.


Wrocław w ścisłej czołówce

Choć rynek biurowy rozwija się na całym Dolnym Śląsku, to zdecydowany prym wiedzie tu stolica regionu. Wrocław, będący jednym z wiodących polskich ośrodków akademickich, oferuje dostęp do doskonale wyszkolonej kadry – zarówno absolwentów, jak i pracowników z doświadczeniem. Tu również wyjątkowo dynamicznie rozwija się branża IT. Według ekspertów, napływ inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jest głównym motorem rozwoju rynku biurowego we Wrocławiu. Przedsiębiorstwa z tej branży wynajmują już ponad połowę wszystkich biur w stolicy Dolnego Śląska. Szczególnie chętnie lokują tu swoją działalność firmy z sektora bankowego i finansowego, dla których wynajem biur o odpowiedniej powierzchni i optymalnej lokalizacji jest wyjątkowo ważny. Wrocław jest też jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej według rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destination.


Według raportu „Największe rynki biurowe w Polsce. Market insihts 2018” opracowanego przez Colliers International, agencję zajmującą się nieruchomościami komercyjnymi, Wrocław, zaraz po Krakowie, to drugi regionalny rynek biurowy w Polsce. W 2017 roku podpisano tu umowy na prawie 170 tys. mkw . Największy udział przypadł nowym umowom – aż 63% oraz renegocjacjom - 27%. Transakcje w budynkach w budowie stanowiły blisko 30% popytu. Natomiast współczynnik pustostanów odnotował znaczący spadek o ponad 3% i wyniósł 9,4%. Stawki najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu wynoszą obecnie średnio od 13 do 15,5 euro/mkw na miesiąc.


Liczy się standard i lokalizacja

Inwestorzy poszukując miejsca na swoją działalność, zwykle biorą pod uwagę lokalizację swojego przyszłego biura.


- Ważne, aby było ono jak najlepiej skomunikowane z centrum oraz posiadało bardzo dobry dojazd do wrocławskiego lotniska i głównych dróg wyjazdowych z miasta – mówi Adam Galewski, dyrektor generalny firm Devco i BFF Investment Polska zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.


- Choć popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu wciąż jest duży, coraz wyższe są także wymagania firm lokujących tu swoje siedziby i przedstawicielstwa. Przedsiębiorcy oczekują nie tylko tego, że ich standard będzie wysoki, zgodny z najnowszymi trendami. Ważne jest również to, aby wnętrza biur były optymalnie dostosowane do potrzeb najemców i zapewniały im jak najlepsze warunki pracy. Coraz częściej firmy zwracają też uwagę na to, czy mają możliwość uzupełnienia wynajmowanych biur o przestrzeń o innym przeznaczeniu m.in. na badania i rozwój, laboratoria, magazyny czy też powierzchnie wystawiennicze.


Karta przetargowa

Nowym trendem na rynku biurowym jest aranżacja przestrzeni pod kątem przyjemnego miejsca pracy, gdzie w przerwach można się również zrelaksować. Przy niskiej stopie bezrobocia trwa walka wśród pracodawców o pozyskanie prawdziwych talentów, a biuro staje się jednym z elementów motywacyjnych.


- W ostatnim czasie biuro stało się kartą przetargową w konkurowaniu o wyspecjalizowanych pracowników – uważa Adam Galewski. – Atrakcyjnie urządzone i komfortowe miejsce pracy z większą liczbą sal do spotkań, pracy kreatywnej oraz miejscami do integracji, stanowi coraz większy atut pracodawcy. Coraz częściej pozwala na pozyskanie i zatrzymanie w firmie wykwalifikowanej kadry.


Według ekspertów trend zmiany przestrzeni pracy w najbliższym czasie będzie się umacniał, co pozytywnie wpłynie na dalszy wzrost popytu na powierzchnie biurowe.


Dobre prognozy

Według prognoz w najbliższym czasie zainteresowanie najemców powierzchnią biurową we Wrocławiu będzie nadal wysokie. Miasto cały czas przyciąga nowe firmy, a obecni już najemcy renegocjują umowy, często dokonując ekspansji powierzchni.


Jak podaje firma doradcza Colliers International, na rynku biurowym wciąż widoczna jest wysoka aktywność deweloperów. Obecnie w samym tylko Wrocławiu w budowie znajduje się ponad 237 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej, co jest drugim wynikiem wśród głównych rynków regionalnych.


Jak twierdzą eksperci, w niedalekiej przyszłości stawki czynszu za wynajem nowoczesnego biura raczej pozostaną stabilne. Więcej trzeba będzie zapłacić jedynie w przypadku nowych projektów w bardzo dobrej lokalizacji i o wyróżniającej się architekturze.


Źródło: Devco i BFF Investment Polska

22.06.2018


Tagi: wrocławski rynek biurowy