QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Duże wyzwania przed wrocławskim rynkiem biurowym

wykres


Wrocławski rynek biurowy jest w fazie intensywnego rozwoju. Przybywa nowoczesnych biurowców. Wrocław jest najprężniej rozwijającym się w Polsce ośrodek dla inwestycji sektora BPO/SSC i centrów rozwojowo-badawczych. Rośnie więc popyt na powierzchnie biurowe ze strony firm, które rozwijają swoją działalność, jak i nowych planujących inwestycje - takie wnioski płyną z mini konferencji, którą zorganizowaliśmy 24 maja br. Było to drugie z cyklu spotkań poświęconych nieruchomościom komercyjnym. Partnerem głównym obu wydarzeń jest międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.


W środę, 24 maja we wrocławskim hotelu Ibis Style nasza redakcja zorganizowała spotkanie biznesowe pt. "Wyzwania dla rynku biurowego w dobie intensywnego rozwoju" W pierwszej części wydarzenia odbyła się mini konferencja. Po jej zakończeniu blisko 120 gości spotkało się na wieczornym koktajlu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele czołowych deweloperów inwestujących lub planujących zainwestować we Wrocławiu, największych firm wynajmujących nowoczesne powierzchnie biurowe, firm technicznych zarządzających inwestycjami, itp.


wykres wykres


Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem gości, nie tylko z Wrocławia ale i z Krakowa, Poznania i Warszawy. Po krótkim powitaniu, Leszek Kun właściciel agencji QBusiness Media przedstawił partnerów i program spotkania oraz plan kolejnych spotkań biznesowych naszej agencji. Najbliższe z nich zaplanowano na 12 lipca br., a 20 września odbędzie się już XV edycja spotkania Back to Business. Następnie rozpoczęła się mini konferencja.


wykres wykres


Wrocławski rynek biurowy bardzo intensywnie rozwijał się w ubiegłym roku. Obecny rok i kolejne lata zapowiadają się równie dobrze. Wrocław jest drugim po Krakowie największym regionalnym rynkiem powierzchni biurowej w Polsce. Najemców i inwestorów miasto przyciąga szczególnie ze względu na dobre skomunikowanie z na z najważniejszymi miastami i regionami, wysoka jakość życia oraz duży ośrodek akademicki. Dlatego też Wrocław jest obecnie najszybciej rozwijającym się w Polsce ośrodkiem dla inwestycji typu BPO/SSC i centrów rozwojowo-badawczych (Polska “Dolina Krzemowa”) - mówi Marcin Siewierski, Senior Negotiator, Regional Cities z firmy doradczej Cushman & Wakefield, który przedstawił pierwszy punkt konferencji. Oddawane są do użytku nowe biurowce, rozpoczynają się realizacje kolejnych, a rynek przyciąga nowych dużych i mniejszych dewloperów.


wykres wykres


Kolejny temat - "Rynek inwestycyjny w Polsce i we Wrocławiu" zaprezentował Marcin Kocerba z Działu Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield. Obecnie rynki biurowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej są bardzo interesujące dla nabywców nieruchomości komercyjnych. Coraz więcej kapitału napływa z Afryki i Azji wraz z Oceanią. Rośnie wolumen transakcji w Polsce. Na koniec tego roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce może sięgnąć rekordowej wartości - 6 mld euro. We Wrocławiu nieruchomości cieszą dużym zainteresowaniem - stopa zwrotu jest poziomie 6,5% czyli wyżej niż w Warszawie. Następnie Marcin Kocerba przedstawił kryteria jakie powinien spełniać budynek biurowy, by stać się pożądanym produktem inwestycyjnym.


wykres wykres


Kolejne tematy spotkanie były poświęcone trendom w projektowaniu wnętrz biurowych wychodzącym na przeciw rosnącym wymaganiom szczególnie dużym firm wynajmujących powierzchnie biurowe. Pierwszym prelegentem był Jarosław Solima, Key Account Manager z firmy Kinnarps Polska - europejskiego lidera specjalizująca się w rozwiązaniach dla przestrzeni biurowych. Jaroslaw Solima zaprezentował koncepcję Activity Based Working. Kinnarps pokazał także unikatową kabinę akustyczną zapewniającą prywatność w przestrzeniach biurowych. To idealne rozwiązanie np. w hałaśliwych open space'ach.


wykres wykres


W drugim wystąpieniu Maciej Markowski, Partner, Head of Workplace Strategy CEE,Cushman & Wakefield przedstawił najnowsze trendy i możliwości w projektowaniu przestrzeni biurowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi IT.


wykres wykres


O coraz większej roli zapewnienia dobrej akustyki w biurach mówiła Karolina Jaruszewska, project manager z firmy KFB Polska, firmy specjalizującej się w projektowaniu rozwiązań antyhałasowych i badaniach akustycznych. Karolina Jaruszewska na przykładach dźwiękowych przedstawiła możliwości rozwiązań, jakie zapewnia nowoczesna technologia w projektowaniu wnętrz biurowych.


wykres wykres


Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny poświęcony wyzwaniom przed jakim stoi rynek nowoczesnych biurowców. W dyskusji udział wzięli: Katarzyna Kubicka, Regional Director Office & Hotel Projects Department, Echo Investment, Dagna Toporowska, Manager, Facilities–Office z firmy Infor, mec. Kinga Słomka, sdzlegal, Andrzej Kozak, Dyrektor Zarządzający, Departament Finansowania Strukturyzowanego i Nieruchomości Komercyjnych, Marek Koziarek, Dyrektor Zarządzający, Departament Finansowania Strukturyzowanego i Nieruchomości Komercyjnych Bank Pekao SA, Jarosław Solima, Key Account Manager Kinnarps Polska i dr inż Filip Barański, Prezes Zarządu KFB Polska Sp. z o. o. Dyskusję poprowadził Marcin Kocerba z agencji Cushman & Wakefield.


wykres wykres


Katarzyna Kubicka z Echo Investment i Dagna Toporowska z Inforu mówiły o relacjach pomiędzy deweloperem i dużym najemcą biurowca oraz o wpływie firm z sektora BPO/SSC na rynek biurowców w Polsce.


wykres wykres


Marek Koziarek z Pekao SA przedstawił możliwości finansowania realizacji nieruchomości komercyjnych, a Andrzej Kozak z firmy Gleeds omówił kryteria jakie musi spełnić stary biurowiec lub kamienica by warto było zainwestować w rewitalizację i modernizację takiego budynku.


wykres wykres


Jarosław Solima z Kinnarps Polska przekornie zapytał, czy w przyszłości będzie komu sprzedawać meble biurowe. Oczywiście, że tak. Odbiorców nie zabraknie, a biura firm będą się rozwijać a ich oczekiwania dot. standardów przystosowania do systemów pracy coraz większe. mec. Kinga Słomka z sdzlegal opowiedziała co powinna zawierać umowa najmu, aby była była bezpieczna zarówno dla najemcy, jak wynajmującego. dr inż Filip Barański z KFB Polska mówił o roli akustyki w fazie projektowania przestrzeni biurowej.


wykres wykres


Nasi partnerzy przygotowali stoiska z materiałami promocyjnymi. Jednym z nich była firma Regus - największy na świecie usługodawca w zakresie elastycznych przestrzeni do pracy. Także Bank Pekao SA aktywnie uczestniczył w spotkaniu.


wykres wykres


Po zakończeniu dyskusji przyszedł czas na spotkania i rozmowy indywidualne podczas ekskluzywnego wieczornego koktajlu, którym towarzyszyły degustacje potraw przygotowanych przez szefa kuchni hotelu Ibis Style oraz znakomitych trunków.


wykres wykres


Spotkanie przebiegło w doskonałej atmosferze do późnych godzin nocnych. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie rynkowe jesienią br.


Organizatorem imprezy była agencja informacyjna QBusiness Media, wydawca informacyjnych portali biznesowych QBusiness.pl i ReNews.pl. Zdjęcia wykonała Małgorzata Rakowska.


Dziękujemy bardzo wszystkim firmom, które sponsorowały nasze spotkanie, a także menedżerom i załodze hotelu Ibis Style we Wrocławiu za perfekcyjną organizację naszego spotkania.


Więcej o naszych spotkaniach - zapowiedzi i fotorelacje z naszych spotkaniach biznesowych


Więcej zdjęć lepszej jakości można zobaczyć na Facebooku


Partnerzy i sponsorzy spotkania


wykres


Źródło: QBusiness.pl i ReNews.pl

29.05.2017


Tagi: spotkanie biznesowe, biurowce, konferencja koktajl

BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...