Wieżowiec Varso w Warszawie

Varso to wyjątkowe miejsce dla biznesu, mieszkańców i turystów, powstające
w centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym. Wśród trzech budynków wyróżni się wieżowiec zaprojektowany przez renomowaną międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Z jego dachu na wysokości 230 metrów, warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę stolicy – będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych.
Na tętniących życiem parterach dwóch niższych budynków zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, pracownicy biurowi i sąsiedzi znajdą niewielkie sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Wygodne pasaże pod dachem będą służyć warszawiakom przez cały rok. Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis; budowa już się rozpoczęła i zakończy się w 2020 roku.
Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Ten obecnie niezagospodarowany i trudno dostępny fragment Warszawy zyska zupełnie nową rolę – wraz z Varso powstanie nie tylko nowoczesne centrum biznesowe, ale również dobrze przemyślana i łatwo dostępna przestrzeń publiczna.
Wieża Varso zaprojektowana przez Foster + Partners
Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej Al. Jana Pawła II, to smukły, 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą. Najwyższy budynek w Polsce, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię Foster + Partners, pomieści przede wszystkim komfortowe biura. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie większej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

Hermanowicz Rewski Architekci – projektanci pozostałych budynków Varso
Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w Varso.
Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Prace budowalne rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi w 2020 roku.
Pasaże dostępne dla wszystkich
Varso będzie przyjazne pieszym – wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.
Pracownicy biur i okoliczni mieszkańcy znajdą na parterach Varso wszystko co potrzebne dla codziennej wygody. Wzdłuż pasaży Varso ulokowane zostaną restauracje, kawiarnie, nieduże sklepy spożywcze oraz praktyczne punkty usługowe: apteka, pralnia, drogeria, kwiaciarnia czy kiosk. Część z nich będzie dostępna także z zewnątrz, z poziomu ulicy Chmielnej, a niektóre lokale gastronomiczne będą dysponowały ogródkami na świeżym powietrzu.
Nowoczesne miejsce pracy
Biuro w Varso znajdą zarówno największe firmy polskie i międzynarodowe, jak również start-upy, które chcą korzystać z prestiżowej, tętniącej życiem lokalizacji w samym centrum miasta. Z myślą o tych ostatnich, w Varso planowane jest otwarcie jednego z największych centrów co-workingowych w Warszawie.
Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1500 mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4000 mkw., co umożliwi elastyczną aranżację biur dla jednej lub więcej firm na jednym piętrze. Łącznie we wszystkich budynkach Varso znajdzie się 140 000 mkw. doskonale wyposażonej powierzchni do wynajęcia.
Gruntowny remont otoczenia
Zaniedbany przez kilkadziesiąt lat teren w ścisłym centrum Warszawy zmieni się nie do poznania. Wokół budynków Varso zostaną zasadzone drzewa i krzewy, powstaną też nowe trawniki, donice z kwiatami i ławki. Zieleń zachęci też do odpoczynku na wewnętrznych pasażach oraz dachach niższych budynków.
W trakcie budowy Varso przebudowany zostanie zachodni odcinek ul. Chmielnej, w tym nawierzchnia jezdni oraz chodniki i zatoki parkingowe po obu jej stronach. Zniknie też wiele uciążliwych przeszkód, takich jak zbyt wysokie krawężniki czy uskoki chodnika.
Źródło: HB Reavis
11.01.2017
Tagi: biurowiec, Dworzec Centralny, wieżowiec, Varso