QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Kolejny rok rekordowych wzrostów wyników finansowych Penta Investments

wykres


Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2016 r. Kolejny rok z rzędu Grupa odnotowuje znaczący wzrost zysku netto o 25% do 251 mln euro (vs 200 mln euro w 2015 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła o 21% do 8,5 mld euro (vs 7 mld euro w 2015 r.). Do wzrostu wyników finansowych Penty istotnie przyczyniły się wyniki i rozwój spółek portfelowych oraz zrealizowane transakcje sprzedaży kompleksu biurowego Florentinum i spółki Gimborn.


W 2016 r. Penta zainwestowała łącznie 510 mln euro, zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Największe nakłady zostały przeznaczone na inwestycję w sektorach usług finansowych, nieruchomości i handlu detalicznego.


- Penta skupia się na rozwijaniu i wzroście wartości swoich sześciu długoterminowych platform inwestycyjnych, tj. usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, produkcji i mediów. W 2016 r. kontynuowaliśmy realizację naszej strategii budowy regionalnych liderów, w szczególności w odniesieniu do międzynarodowej ekspansji sieci aptek Dr.Max oraz operatora zakładów sportowych Fortuna. W odniesieniu do pozostałych spółek uznaliśmy, że zeszły rok to dobry moment na dokonanie wewnętrznych inwestycji we wzrost ich konkurencyjności. Zaliczyć do nich nalezy długoterminowe przedsięwzięcia na dużą skalę takie jak budowa szpitala wielospecjalistycznego w Bratysławie, produkcja samolotu treningowego nowej generacji L-39NG przez Aero Vodochody, jak również szereg inwestycji w zakresie digitalizacji procesów i usług, rozwoju kanału sprzedaży internetowej, obsługi klienta, zwłaszcza w spółkach detalicznych, etc. – skomentował Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.


W 2016 r. spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie ponad 5,6 mld euro przychodów i 322 mln euro skorygowanej EBITDA. Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając 32.000 miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych. W 2016 r. Penta przeznaczyła 201,3 mln euro na podatki, ubezpieczenia społeczne i odpisy z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników.


Najistotniejsze wydarzenia w 2016 r. w grupie Penta

 • Sieć apteczna Dr.Max rozpoczęła ekspansję w Serbii. Aktualnie grupa działa na czterech rynkach, liczy 1053 punkty apteczne, a kolejne 140 punkty są w trakcie finalizacji. W 2017 r. planowana jest dalsza ekspansja sieci w Europie, m.in. we Włoszech i Rumunii.
 • Rozpoczęcie działalności w Rumunii przez Fortuna Entertainment Group, wiodącego operatora gier i zakładów sportowych w regionie CEE z ponad 1,5 mln unikalnych, aktywnych graczy, 2.300 punktów detalicznych i najnowocześniejszą platformą online. W 2017 r. Fortuna kontynuuje umacnianie swojej obecności w regionie poprzez przejęcie Hattrick Sports Group posiadającej wiodącą pozycją w Rumunii, Chorwacji i Hiszpanii.
 • Przeprowadzona z sukcesem sprzedaż kompleksu biurowego Florentinum, jednej z flagowych inwestycji Penty na rynku nieruchomości w Pradze, na rzecz chińskiej grupy inwestycyjnej CEFC. Była to druga, największa transakcja na rynku nieruchomości biurowych w Czechach w 2016 r. i pierwsza transakcja z udziałem chińskiego kapitału na rynku czeskim.
 • Przeprowadzona z sukcesem sprzedaż Grupy Smyk, wiodącego dystrybutora produktów dla dzieci w Polsce i w regionie CEE za kwotę 1,06 mld złotych – jedna z największych transakcji w Polsce i w regionie I połowie 2016 r. Sprzedaż Grupy Smyk była jednym z etapów kompleksowej restrukturyzacji Grupy EM&F, zakończonej wycofaniem spółki z GPW i objęciem pełnej kontroli przez Pentę.
 • Sprzedaż Gimborn Holding GmbH, producenta i dystrybutora wysokiej jakości przekąsek i produkty dla psów i kotów, na rzecz Hillhouse Capital Management.
 • Wzmocnienie pozycji w sektorze usług finansowych w wyniku sfinalizowanej akwizycji banku Sberbank Slovensko.
 • Największa, prywatna inwestycja w sektorze ochrony zdrowia na Słowacji – budowa szpitala wielospecjalistycznego w Bratysławie o wartości ponad 100 mln euro. Planowany termin zakończenia inwestycji w I kwartale 2021 r.
 • Rozpoczęcie przez Pentę działalności w sektorze ochrony zdrowia w Czechach poprzez akwizycję szpitala w Vrchlabi. Ponadto w 2016 r. Penta: • poprzez spółkę EMC Instytut Medyczny S.A. dokonała w Polsce akwizycji grupy Aktywne Centrum Zdrowia (obejmującej 7 przychodni we Wrocławiu, Oleśnicy, Bierutowie i Sycowie), jak również • nabyła szpital w Topolczanach na Słowacji.
 • Strategiczny projekt produkcji nowej generacji samolotu treningowego L-39NG przez Aero Vodochody.
 • Oficjalny launch inwestycji nieruchomościowej Masaryk w Pradze we współpracy z Zaha Hadid Studio, która będzie częścią nowej dzielnicy biznesowej (tzw. Central Business District). Masaryk zaoferuje przestrzeń biurową o pow. około 70 tys. mkw. Projekt zakłada także rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego Masaryk.
 • Rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu kompleksu mieszkaniowo-biurowo-handlowego Čulenova w Bratysławie wg projektu Zaha Hadid Studio. Sky Park – obejmuje budowę trzech wieżowców z blisko 790 apartamentami. W kolejnych etapach planowana jest budowa dwóch budynków biurowych o łącznej pow. najmu 55 tys. mkw., jak również nowego parku miejskiego o pow. ponad 2 tys. mkw. oraz parkingu z ponad 1.100 miejscami.

- Penta jest jednym z istotnych graczy w segmencie nieruchomości komercyjnych w regionie i dynamicznie rozwija portfolio projektów. Aktualnie inwestycje nieruchomościowe stanowią 15% wartości aktywów netto Penty, a portfolio obejmuje 25 projektów na Słowacji, w Czechach i w Polsce, w tym m.in. flagowe inwestycje take jak Masaryk w Pradze i Čulenova w Bratysławie, realizowane we współpracy ze światowej sławy studiem architektonicznym Zaha Hadid Studio. W 2016 r. rozpoczęliśmy realizację kolejnych projektów o łącznej powierzchni ponad 171 tys. mkw, z kolei zostało oddanych blisko 40 tys. mkw. GLA/NSA*, z czego 55% w segmencie biurowym, a 45% w segmencie mieszkaniowym. W Polsce realizujemy aktualnie dwa projekty biurowe w Warszawie i przyglądamy się potencjalnym nowym inwestycjom – skomentował Damian Grzywacz, Country Managing Director Poland, Penta Investments, odpowiedzialny za inwestycje na rynku nieruchomości w Polsce.


Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty

Od dekady Penta jest aktywnym inwestorem na rynku polskim, na którym aktualnie rozwija 10 projektów inwestycyjnych:

 • Grupa Empik – lider rynku handlu dobrami kultury i rozrywki w Polsce. Grupa Empik to m.in. ogólnopolska sieć około 240 salonów Empik oraz jednego z wiodących sklepów internetowych empik.com. Grupa Empik prowadzi także działalność wydawniczą w ramach GW Foksal (która skupia wydawnictwa W.A.B., Wilga, Buchmann) oraz jest liderem dystrybucji treści cyfrowych oraz audio realizowanej przez spółkę Virtualo.
 • Iglotex – lider na rynku żywności mrożonej w Polsce, posiadająca ogólnopolski zasięg i dystrybuująca produkty do kilkudziesięciu tysięcy klientów rocznie.
 • EMC Instytut Medyczny – spółka notowana na GPW w Warszawie, największy w Polsce gracz na rynku prywatnych usług medycznych, z siecią 10 szpitali i 26 przychodni w Polsce, które obejmują opieką ponad 1 mln pacjentów w 6 województwach: dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim i mazowieckim.
 • Prywatna Lecznica Certus – podmiot skupiający szpital, ambulatorium oraz dwóch centrów medycznych w Poznaniu oraz centrum medyczne w Swarzędzu.
 • Dr.Max – jedna z wiodących sieci aptecznych w Polsce, licząca aktualnie blisko 400 punktów aptecznych, będąca częścią holdingu Dr.Max, regionalnego lidera na rynku aptecznym z siecią 1053 aptek na Słowacji, w Polsce, Czechach i Serbii.
 • Fortuna Entertainment Group – spółka notowana na GPW w Warszawie i BCP w Pradze, lider na rynku gier i zakładów sportowych w regionie CEE.
 • Clar Systems – wiodący dostawca usług w zakresie facility management.
 • Learning Systems Poland – sieci szkół językowych Speak Up i empik school.
 • D48 – biurowiec klasy A w Warszawie o powierzchni ponad 26.000 mkw., realizowany na warszawskim Mokotowie, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu. Budynek zaoferuje nowoczesną architekturę, z wykorzystaniem szereg rozwiązań proekologicznych, zapewniających najwyższą efektywność energetyczną obiektu, jak również szereg udogodnień dla najemców m.in. restaurację, kawiarnię, naziemny parking dla gości oraz zielone strefy relaksu, etc. Budynek wyposażony będzie w nowoczesne systemy obsługi z użyciem smartfonów i będzie certyfikowany w systemie LEED na poziomie Gold. Zakończenie prac i oddanie budynku do użytkowania jest planowane w sierpniu 2017 r, a oddanie powierzchni pierwszym najemcom nastąpi pod koniec września br.
 • Projekt biurowy o powierzchni około 29.000 mkw. w Warszawie, w dzielnicy Wola – w przygotowaniu. W II połowie 2017 r. planowane jest oficjalne wprowadzenie projektu na rynek, podczas gdy rozpoczęcie budowy nastąpi w I połowie 2018 r.

2016 rok – dynamiczne przemiany w Empiku

W kontekście polskiego portfolio Penty – szczególnie należy odnotować dynamicznie i z sukcesem realizowany wieloetapowy projekt transformacji Grupy Empik:

 • W minionym roku – przychody ze sprzedaży sieci salonów Empik wzrosły o 8% r/r do 1,32 mld złotych, przy tym drugi rok z rzędu odnotowano wzrost sprzedaży LFL. Empik zanotował znaczący wzrost kluczowych parametrów finansowych, w tym wzrost EBITDA o 24% r/r.
 • W 2016 r. Empik odnotował wzrost sprzedaży i umocnienie udziałów rynkowych we wszystkich kluczowych kategoriach produktowych: książka, muzyka i film.
 • Empik.com, jedna z najbardziej popularnych biznesów e-commerce w Polsce, rósł szybciej niż cały rynek sprzedaży internetowej, generując przychody ze sprzedaży wyższe o 25% r/r.
 • Częścią realizowanej strategii było wdrożenie nowego formatu salonów Empik – tzw. „Future Store”. Nowy w pełni omnichannel’owy format, prezentuje nowoczesny design, intuicyjne rozmieszczenie poszczególnych działów i identyfikację wizualną, system multimediów do prezentacji oferty oraz informacji o wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych w sieci Empik, interaktywne rozwiązania multimedialne, w tym personalny, wirtualny doradca klienta.
 • Empik uruchomił także własny program lojalnościowy „Mój Empik”, do którego w ciągu pół roku zapisało się ponad 1,6 mln osób. Jest to innowacyjny system oparty na opatentowanej zaawansowanej technologii, która śledzi zachowania zakupowe i preferencje klientów, tworzy personalizowane rekomendacje i oferty dopasowane do upodobań danego klienta. To pierwszy uczący się program lojalnościowy na rynku i pierwszy program na tak dużą skalę, który łączy online i offline w jeden zintegrowany system.
 • W kontekście dalszego rozwoju Empikfoto – dokonano szeregu inwestycji w rozwój platformy i oferty produktowej.

- W wyniku zmian właścicielskich przeprowadzonych w 2016 r., Empik jest w bardzo dobrej kondycji. Główny priorytet na najbliższe lata, to wsparcie zarządu Empiku w realizacji przyjętej strategii. Wyniki w ostatnich dwóch latach przewyższyły nasze oczekiwania i dlatego zdecydowaliśmy się jeszcze w większym stopniu wesprzeć realizację strategii. Tylko w 2017 r. na inwestycje Empik przeznaczy około 100 mln złotych, a w ciągu kilku najbliższych trzech latach ta kwota się podwoi. Naszym celem jest zbudowanie spółki uzyskującej przychody w nowych kategoriach produktowych oraz usługach, silnej w sprzedaży online oraz umiejętnie zarządzającej relacjami z klientami. Wierzymy, że Empik to unikatowe aktywo, a realizowane zmiany to jeden z ciekawszych projektów transformacyjnych w handlu w Polsce – dodał Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.


Źródło: Penta Investments

26.04.2017


Tagi: wyniki finansowe