QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Warning: file_put_contents(/www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/tmp/news/tmp_94a72779ee5a9ca97783acbc8e822caa): failed to open stream: Disk quota exceeded in /www/qbusiness_www/www/qbusiness.pl/modules/News/action.detail.php on line 196

Grupa MOL odnotowała blisko 1 mld USD zysku netto za rok 2016

wykres


Grupa MOL ogłosiła dziś swoje wyniki finansowe za rok 2016. Grupa MOL istotnie przekroczyła zakładany początkowo cel w wysokości 2 mld USD, osiągając wskaźnik oczyszczonego zysku EBITDA w wysokości 2,15 mld USD, nieznacznie niższy w porównaniu z ubiegłym rokiem.


Segment poszukiwawczo-wydobywczy wykazał doskonałą odporność na pogarszające się warunki zewnętrzne. Dalszy spadek cen ropy Brent o 17% i spadek zrealizowanych cen gazu o 23% został zrównoważony dzięki wyższej produkcji i dyscyplinie kosztowej. W rezultacie, wskaźnik EBITDA pozostał praktycznie na tym samym poziomie 675 mln USD, a prowadzona działalność pozwoliła wygenerować ponad 250 mln USD wolnych przepływów pieniężnych, co równa się kwocie 7 USD za baryłkę ekwiwalentu ropy. Produkcja wzrosła o 6%, do 112 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, a to dzięki wynikom z pól w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie odnotowano najwyższą produkcję od 2012 roku, a także dzięki polom w Pakistanie, Wielkiej Brytanii i na polu Baitugan w Rosji. Oszczędności kosztowe we wszystkich segmentach działalności przyniosły spadek wydatków operacyjnych o 13% na jednostkę. Cele New Upstream Program zostały w pełni zrealizowane.


Segment Downstream ponownie odnotował solidne wyniki, osiągając wskaźnik oczyszczonego zysku EBITDA w wysokości 1,5 mld USD. Jest to wynik tylko nieznacznie gorszy od historycznych rekordów osiągniętych w 2015 roku. Głównym powodem spadku była spodziewana normalizacja marży z działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Wskaźnik EBITDA dla segmentu usług konsumenckich (detalicznych) wzrósł o 40%, dzięki ostatniemu przejęciu blisko 450 stacji paliw w pięciu krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, udanemu wdrożeniu strategii pozapaliwowej Grupy MOL oraz silnym tendencjom popytowym. Trwa realizacja Next Downstream Program – trzyletniej, wewnętrznej inicjatywy wydajnościowej, której celem jest osiągnięcie poprawy wskaźnika EBITDA o 500 mln USD. W dwóch pierwszych latach trwania programu osiągnięto już kwotę 340 mln USD.


egment Gas Midstream osiągnął roczny wkład we wskaźnik EBITDA w wysokości 54,5 mld HUF (194 mln USD) w 2016 roku, nieznacznie poniżej wartości ubiegłorocznej.


- 2016 był rokiem doskonałych osiągnięć i milowych kroków. Był to udany początek istotnych transformacji, wynikających z zatwierdzenia naszej długoterminowej strategii „MOL Group 2030”. Zrealizowaliśmy nasze cele i udało nam się wygenerować bardzo silny przepływ wolnych środków pieniężnych w oparciu o mocne podstawy naszego zintegrowanego modelu biznesowego. Segment Upstream wygenerował ponad 250 mln USD wolnych przepływów pieniężnych na dnie cyklu i osiągnął najwyższe wyniki działalności produkcji ropy i gazu w Europie Środkowo-Wschodniej od 2012 roku. Segment Downstream odnotował solidne wyniki, nieznacznie gorsze od rekordowych poziomów z 2015 roku, mimo niższych marży z działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Segment usług konsumenckich osiągnął imponujący wzrost dzięki przejęciom zrealizowanym w odpowiednim terminie i udanemu rozwinięciu nowej koncepcji pozapaliwowej. W 2017 roku ponownie wygenerujemy wskaźnik EBITDA w wysokości co najmniej 2 mld USD, co pozwoli na bezproblemowe pokrycie organicznych nakładów inwestycyjnych, dywidendy dla akcjonariuszy, jak również finansowanie przedsięwzięć przekształceniowych – podsumowuje Zsolt Hernádi, Prezes i CEO MOL Group.


Źródło: MOL Group

28.02.2017


Tagi: wyniki finansowe