QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

MAR w spółkach giełdowych

giełda

Jak sprawnie przygotować się do nowych obowiązków informacyjnych po 3 lipca 2016 roku? Co stanowi informację poufną? Jakie informacje poufne spółka może opóźnić? Jak powinien wyglądać raport bieżący? Jakie wewnętrzne listy i wzory zawiadomień należy przygotować?


Już 3 lipca 2016 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące publikowania i opóźniania publikacji informacji poufnych (tzw. MAR). To ostatni dzwonek dla emitentów, aby wdrożyć nowe wymogi. Funkcjonowanie w nowej rzeczywistości regulacyjnej będzie wymagać nie tylko odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji Zarządu, ale także sprawnego poruszania się w gąszczu europejskich regulacji i ich interpretacji. MAR przyznaje emitentom więcej elastyczności w zakresie decydowania o tym, co dla danego emitenta stanowi informację poufną. Jednak ceną za tę elastyczność jest większa odpowiedzialność po stronie Zarządu, a to wymaga rozważnego podejścia i przygotowania się do nowych wymogów regulacyjnych. Nowością wprowadzoną przez MAR jest wyraźne wskazanie sytuacji, w których w ramach zatrudnienia dozwolone jest, pod pewnymi warunkami, przekazanie informacji poufnych określonymi osobom, w tym w ramach sondowania rynku przed potencjalnymi transakcjami.


- Zmiana regulacji dotyczących ujawniania informacji poufnych i jednocześnie ich przeniesienie na poziom prawa wspólnotowego może wywołać spore zamieszanie u emitentów. Zgodnie z nowymi regulacjami znacznie ostrożniej należy podchodzić do oceny tego, co stanowi informację poufną. Także szczegółowe wytyczne odnośnie technicznych kwestii związanych z publikacją czy opóźnianiem informacji poufnych, przykładowy katalog informacji, jakie można opóźnić i w końcu wskazówki odnośne tego jak technicznie powinien wyglądać raport z informacją poufną, której ujawnienie emitent opóźnił, zawarte są w szeregu aktach prawnych różnych organów europejskich. Ta wielość regulacji powoduje, że do nowych wymogów najlepiej podejść syntetycznie – mówi Barbara Garlacz, radca prawny.


Indywidualny standard raportowania

Pierwszym krokiem powinno być stworzenie indywidualnego standardu raportowania, tj. katalogu informacji poufnych i generalnych zasad polityki informacyjnej w oparciu o:

  • wskazówki wynikające z regulacji europejskich,
  • standardy przyjęte na rynku polskim,
  • dotychczasową politykę informacyjną emitenta.

Taki indywidualny standard raportowania powinien ponadto uwzględniać specyfikę branży, w której działa emitent. Stworzenie katalogu będzie tym bardziej istotne, gdy obecne rozporządzenie o informacjach bieżących i okresowych zostanie uchylone. Taki katalog powinien przykładowo uwzględniać:

  • zdarzenia czy transakcje, których istotność jest mierzona przez pryzmat wyników finansowych emitenta,
  • transakcje i zdarzenia istotne dla działalności emitenta bez względu na ich wartość,
  • określone zdarzenia korporacyjne,
  • zdarzenia wpływające na percepcję emitenta na ryku w kontekście jego uprzednich deklaracji.

Opóźnienie informacji poufnej

Emitent powinien zapoznać się z listą informacji, których publikację można opóźnić, a także interpretacjami ESMA w zakresie tej listy i standardami technicznymi dotyczącymi zmienionej procedury raportowania opóźnionych informacji poufnych. Ponadto emitent powinien przygotować wewnętrzne regulacje dotyczące procesowania i ochrony informacji, których ujawnienie opóźniono, zgodne z wymogami ESMA.


Listy osób i wzory zawiadomień

Ponadto emitent powinien przygotować zgodne z nowymi regulacjami odpowiednie listy osób mających dostęp do informacji poufnych, w tym informacji opóźnionych. Ważne będą też nowe wzory zawiadomień o transakcjach osób zarządzających i osób bliskich, zgodne z nowymi standardami.


Źródło: Harvest legal house

31.05.2016


Tagi: MAR, publikacja informacji poufnych


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...