QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2016

wykres


Ponad 14,3 tys. mieszkań sprzedanych, blisko 13,7 tys. wprowadzonych i nieznaczny spadek liczby lokali dostępnych w ofercie to według najnowszego raportu REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce” bilans pierwszego kwartału w branży deweloperskiej.


Przyspieszenie w ramach programu MdM zaowocowało ponad 6% (kdk) wzrostem zainteresowania rządowymi dopłatami. Liczba złożonych wniosków sięgnęła niemal jednej czwartej liczby wszystkich sprzedanych w tym czasie mieszkań.


Deweloperzy wciąż płyną na fali popytu, choć zarówno sprzedaż jak i podaż nowych mieszkań w I kwartale br. nie przekroczyły tych z końca 2015 roku (rekord sprzedaży z IV kw. 2015 - 14,4 tys; rekord wprowadzeń z III kw. 2016 – 16, 1 tys.). Jeśli jednak spojrzeć na te same wskaźniki w ujęciu rocznym, widać że z kwartału na kwartał systematycznie rosną.


wykres


Do końca ubiegłego roku największą liczbę mieszkań wprowadzonych na rynek w okresie 12 miesięcy odnotowano w czterech kwartałach 2007 roku. Wprowadzono wtedy do sprzedaży 53,8 tys. mieszkań. Po I kwartale br. rekord ten jest już nieaktualny. Od kwietnia 2015 do marca 2016 roku deweloperzy uruchomili sprzedaż 54,3 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 500 jednostek więcej. Co ciekawe, sprzedaż w tym samym okresie przewyższyła podaż o 0,3 tys. wynosząc 54,7 tys. Mimo utrzymującej się niewielkiej przewagi popytu nad podażą, oferta mieszkań liczona łącznie dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi utrzymuje się na bezpiecznym poziomie 41-51 tysięcy już od prawie dwóch lat.


- Stabilizacja rynku oddziałuje pozytywnie na nastroje kupujących, a tym samym popyt. Deweloperzy są nagradzani za dobre wyczucie potrzeb i systematyczne wprowadzanie do sprzedaży kolejnych projektów w miejsce ubywającego zasobu. Dzieje się to wszystko przy w miarę stabilnym poziomie cen i dość zróżnicowanej jakościowo ofercie. Gwałtowna zmiana któregokolwiek z tych elementów mogłaby przynieść negatywne skutki dla tej dobrze funkcjonującej machiny rynkowej – mówi Katarzyna Kuniewicz, odpowiadająca za pracę Zespołu Badań i Analiz Rynku w REAS.


O dobrej kondycji rynku może świadczyć również fakt, że wciąż ubywa w ofercie mieszkań gotowych. Na koniec marca było ich o 10% mniej niż w grudniu 2015 r. i o ponad 23% mniej niż przed rokiem. Na sześciu monitorowanych przez REAS rynkach było ich łącznie tylko 8,3 tys. (17% całej oferty).


Nie słabnie oddziaływanie jakie wywiera na rynek program MdM. W ostatnim kwartale z samego tylko rynku pierwotnego wpłynęło do BGK ponad 3,5 tys. wniosków o dopłatę. Jeśli porównać tę liczbę z liczbą mieszkań sprzedanych w tym okresie, stanowiło to blisko 25% wszystkich odnotowanych transakcji.


wykres


- Wyraźne przyśpieszenie obserwowane w grupie nabywców starających się o zakup z dopłatą w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych skutkowało nie tylko wyczerpaniem puli środków przeznaczonych na wsparcie zakupów w 2016 r. już w marcu, ale również wzrostem zainteresowania zakupami finansowanymi z puli lat kolejnych. Przy tej skali wpływu programu na rynek możemy spodziewać się obniżenia popytu w dalszej części roku i ponownego jego wzrostu wraz z uruchomieniem kolejnej puli pieniędzy przeznaczonych na dofinansowania na początku 2017 roku –komentuje Katarzyna Kuniewicz.


Największy wzrost liczby składanych wniosków zaobserwowany został w Poznaniu (o blisko 18% kdk). Tam też padł rekord pod względem udziału zakupów wspieranych przez MdM w liczbie mieszkań sprzedanych – 43%. Wspomniane przyspieszenie było niewątpliwie skutkiem konkurencji pomiędzy nabywcami na rynku pierwotnym i wtórnym odnotowanej na wszystkich sześciu rynkach. Jednak wyraźnie negatywny wpływ tej rywalizacji dla branży deweloperskiej zaobserwować mogliśmy jedynie w Łodzi. Liczba wniosków o dofinansowanie zakupu na rynku wtórnym złożonych w okresie 2 kwartałów osiągnęła w tym mieście poziom zbliżony do tego jaki dla rynku pierwotnego odnotowano w całym okresie funkcjonowania programu.


Więcej informacji o rynkach mieszkaniowych poszczególnych miast, a także strukturze oferty i czasie wyprzedaży oferty znajdą Państwo w raporcie: Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2016


Źródło: REAS

20.04.2016


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, inwestycje, sprzedaż mieszkań, deweloperzy