QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy małoletnie dziecko może odpowiadać za długi rodziców i je dziedziczyć?

Osoba małoletnia może odziedziczyć długi, jeśli jej przedstawiciel ustawowy nie złoży odpowiedniego oświadczenia. Długi te nie mogą być jednak wyższe niż wartość spadku.


W spadku można odziedziczyć nie tylko mieszkanie, dom, kawałek ziemi albo samochód, ale również kolosalny kredyt np. wzięty pod zakup wspomnianego mieszkania. Co dzieje się w sytuacji gdy osobą dziedziczącą długi jest osoba małoletnia? Scenariuszy jest kilka.


Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Osoba małoletnia z mocy prawa przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To jak potoczy się dalej sprawa zależy od przedstawiciela ustawowego osoby małoletniej. Jeśli nie złoży ona odpowiedniego oświadczenia wówczas dziecko dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Prawo na szczęście chroni osoby małoletnie i za długi mogą odpowiadać wyłącznie do wartości spadku. Oznacza to, że jeśli ojciec pozostawił synowi długi o wartości 300 tys. zł i mieszkanie szacowane na 250 tys. zł, to syn musi spłacić 250 tys. zł. Ten scenariusz ma jedną wadę. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie spisu wszystkich aktywów (wartości) i pasywów (długów). A taki spis musi przeprowadzić komornik na koszt spadkobiercy, w tym przypadku osoby małoletniej.


Oświadczenie o odrzucenie spadku

Niechciany spadek – przykładowe mieszkanie i długi - można odrzucić. Aby tak się stało, w imieniu osoby małoletniej ma obowiązek działać przedstawiciel ustawowy i to on musi złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku. Przedstawiciel ma na to sześć miesięcy od uzyskania informacji o dziedziczeniu. Odrzucenie spadku oznacza, że osoba małoletnia nie dziedziczy długów, ale również aktywów np. mieszkania lub samochodu.


Co ważne, aby przedstawiciel dziecka, mógł je reprezentować w sprawach spadkowych musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Dziedziczenie wykracza bowiem poza standardowe zadania przedstawiciela.


Osoba małoletnia musi liczyć się również z tym, że choć przedstawiciel w jej imieniu odrzuci spadek sąd może uznać, że korzystniejsze będzie przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas niezbędne będzie zlecenie spisu masy spadkowej.


- Nowe przepisy - które weszły w życie 18 października 2015 roku - zapewniają większą ochronę dłużnikom i mają zastosowanie do spadków, które zostały otwarte właśnie z tą datą lub późniejszą, a za datę otwarcia spadku uznaje się datę śmierci spadkodawcy – mówi Justyna Baran, radca prawny z Kredyt Inkaso – Jeśli więc spadkobierca w okresie pół roku od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Należy zatem pamiętać o aktywnej roli niepełnoletniego spadkobiercy lub jego przedstawiciela w obecnych rozwiązaniach prawnych.


Fundacja Zaradni powstała w 2015 roku i zajmuje się edukacją w zakresie wychodzenia z długów oraz tworzeniem programów wsparcia dla dłużników.


Źródło: Fundacja Zaradni

09.02.2016


Tagi: dziecko, dziedziczenie, dług


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...