QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy małoletnie dziecko może odpowiadać za długi rodziców i je dziedziczyć?

Osoba małoletnia może odziedziczyć długi, jeśli jej przedstawiciel ustawowy nie złoży odpowiedniego oświadczenia. Długi te nie mogą być jednak wyższe niż wartość spadku.


W spadku można odziedziczyć nie tylko mieszkanie, dom, kawałek ziemi albo samochód, ale również kolosalny kredyt np. wzięty pod zakup wspomnianego mieszkania. Co dzieje się w sytuacji gdy osobą dziedziczącą długi jest osoba małoletnia? Scenariuszy jest kilka.


Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Osoba małoletnia z mocy prawa przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To jak potoczy się dalej sprawa zależy od przedstawiciela ustawowego osoby małoletniej. Jeśli nie złoży ona odpowiedniego oświadczenia wówczas dziecko dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Prawo na szczęście chroni osoby małoletnie i za długi mogą odpowiadać wyłącznie do wartości spadku. Oznacza to, że jeśli ojciec pozostawił synowi długi o wartości 300 tys. zł i mieszkanie szacowane na 250 tys. zł, to syn musi spłacić 250 tys. zł. Ten scenariusz ma jedną wadę. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie spisu wszystkich aktywów (wartości) i pasywów (długów). A taki spis musi przeprowadzić komornik na koszt spadkobiercy, w tym przypadku osoby małoletniej.


Oświadczenie o odrzucenie spadku

Niechciany spadek – przykładowe mieszkanie i długi - można odrzucić. Aby tak się stało, w imieniu osoby małoletniej ma obowiązek działać przedstawiciel ustawowy i to on musi złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku. Przedstawiciel ma na to sześć miesięcy od uzyskania informacji o dziedziczeniu. Odrzucenie spadku oznacza, że osoba małoletnia nie dziedziczy długów, ale również aktywów np. mieszkania lub samochodu.


Co ważne, aby przedstawiciel dziecka, mógł je reprezentować w sprawach spadkowych musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Dziedziczenie wykracza bowiem poza standardowe zadania przedstawiciela.


Osoba małoletnia musi liczyć się również z tym, że choć przedstawiciel w jej imieniu odrzuci spadek sąd może uznać, że korzystniejsze będzie przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas niezbędne będzie zlecenie spisu masy spadkowej.


- Nowe przepisy - które weszły w życie 18 października 2015 roku - zapewniają większą ochronę dłużnikom i mają zastosowanie do spadków, które zostały otwarte właśnie z tą datą lub późniejszą, a za datę otwarcia spadku uznaje się datę śmierci spadkodawcy – mówi Justyna Baran, radca prawny z Kredyt Inkaso – Jeśli więc spadkobierca w okresie pół roku od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Należy zatem pamiętać o aktywnej roli niepełnoletniego spadkobiercy lub jego przedstawiciela w obecnych rozwiązaniach prawnych.


Fundacja Zaradni powstała w 2015 roku i zajmuje się edukacją w zakresie wychodzenia z długów oraz tworzeniem programów wsparcia dla dłużników.


Źródło: Fundacja Zaradni

09.02.2016


Tagi: dziecko, dziedziczenie, dług


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...