QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Weryfikacja cen transferowych jednym z priorytetów fiskusa w 2016. Co to oznacza?

Weryfikacja cen transferowych służących tzw. optymalizacji podatkowej jednym z priorytetów MF w 2016 r. Co to oznacza dla podatników?


W komunikacie z 18 grudnia 2015 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło zamiary, aby badanie stosowania cen transferowych stało się jednym z priorytetów działań administracji podatkowej. Oczywiście przepisy dotyczące cen transferowych są niczym nowym w Polsce (obowiązują od 1997 roku, z wieloma zmianami), natomiast wydaje się, iż świadomość ich znaczenia w praktyce kontroli rozliczeń podatkowych stale się zwiększa. W tym celu Minister Finansów zapowiada m.in. chęć wprowadzenia przepisów „samodenuncjacji”, czyli możliwości przyznania się podatnika do stosowania cen transferowych (poprzez złożenie korekty zeznania rocznego), w zamian za co podatnik miałby płacić połowę kwoty odsetek od stwierdzonych zaległości (dzisiaj stawka odsetek wynosi 8%). W tym samym komunikacie Ministerstwo Finansów przestrzega podatników, aby nie dokonywali transakcji w oparciu o ceny transferowe w końcówce bieżącego roku, ponieważ takie transakcje mają być przedmiotem kontroli podatkowych w II kwartale 2016 r. Proceder cen transferowych dotyczy nie tylko wystawiania faktur na „firmę szwagra”, ale także płatności w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Dotyczy to zarówno instytucji finansowych (np. banków), wielkich sieci handlowych (sklepy wielkopowierzchniowe) jak również znanych producentów światowych marek (od chemii gospodarczej po produkty spożywcze). Ponadto ceny transferowe zwykle dotyczą rozliczeń między polskimi oddziałami tych grup a ich zagranicznymi centralami.


W kręgu zainteresowań polskiego fiskusa są instytucje finansowe, sklepy wielkopowierzchniowe. Zamiary Ministerstwa Finansów to wynik coraz większych nacisków ze strony Unii Europejskiej czy nawet samej OECD i odpowiadają międzynarodowym tendencjom poszukiwania źródeł zwiększonych przychodów skarbu państwa w dodatkowym opodatkowaniu.


Jak powinni zachować się podatnicy? Przede wszystkim warto przyjrzeć się ostatnim zmianom w przepisach o cenach transferowych. Ponadto sednem przepisów cen transferowych jest ustalenie „ceny rynkowej” – dotyczy to zarówno podatników, jak i organów podatkowych oraz udowodnienie, iż stosowane ceny nie są transferowe w tzw. dokumentacji cen transferowych. To oznacza, że do takiego postępowania można przygotować się sporządzając dokumentację (jeśli nie jest na przykład kompletna), lub też badając, czy stosowane ceny miały charakter rynkowy. Warto pamiętać, że spory z organami podatkowymi w sprawach cen transferowych są wyjątkowo niewdzięczne – niejednokrotnie ustalenie ceny rynkowej nastręcza trudności, stąd odpowiednie przygotowanie do potencjalnej kontroli może być kluczowe, by spór nie ciągnął się przez różne instancje i by móc zakończyć go jeszcze na etapie kontroli.


Autor: Agnieszka Rzepecka, doradca podatkowy i prezes Grupy OpusNet


Źródło: OpusNet

02.02.2016


Tagi: księgowość, faktura, cena transferowa, podatek


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...