QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Konferencja „Mediacje z udziałem konsumenta”

W dniu 09.10.2015 r., w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przy ul. Kamiennej 43 we Wrocławiu, odbyła się konferencja pt. „Mediacje z udziałem konsumenta”. Honorowy Patronat nad nią objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński, Minister Sprawiedliwości Pan Borys Budka, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Pan Adam Jasser, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przyczynił się do tego interesujący i bogaty program konferencji a także bardzo ciekawe wystąpienia prelegentów. Organizatorami konferencji już drugi rok z rzędu byli: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Wrocławskie Centrum Mediacji.


baner


W konferencji wzięli udział przedstawiciele organów nadzoru nad instytucjami finansowymi, przedstawiciele nauki, mediatorzy oraz przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz konsumentów. Głównym celem konferencji było zainteresowanie uczestników mediacją jako jedną z alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów. Wielokrotnie wskazywano wielowymiarowe korzyści jakie płyną dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego z mediowania. Omówione zostały także przygotowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do implementacji do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie tzw. ADR (Alternative Dispute Resolution). Nowe przepisy mają stworzyć w Polsce system sądownictwa polubownego w sporach pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami.


Spotkanie otworzyli przedstawiciele organizatorów: Pełnomocnik Rektora ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia, Dyrektor Instytutu Marketingu prof. zw. dr hab. Krystyna Mazurek – Łopacińska oraz Prezes Wrocławskiego Centrum Mediacji Dagna Dzidowska.


Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne. W pierwszym panelu, który prowadziła Sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie w stanie spoczynku, członek Społecznej Rady ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości w latach 2005-2014 Agnieszka Rękas wystąpili: Dagna Dzidowska (Prezes Wrocławskiego Centrum Mediacji, mediator i prawnik), która prezentacją pod tytułem „Dlaczego mediacja?” wprowadziła uczestników w temat konferencji. Wystąpienie to uzupełniła Maja Wedler (negocjator i mediator) tematem „Po co konsumentowi mediacja?” Zygmunt Rajchemba (Główny Specjalista we wrocławskiej Delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) omówił „System rozstrzygania sporów konsumenckich w Polsce (baza ADR)”, a Sędzia Sądu Rejonowego we Wrocławiu Anna Martyniec zabrała głos na temat: „Mediacja z udziałem konsumenta a wymiar sprawiedliwości”. W dalszej kolejności dr Aleksander Binsztok z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Krzysztof Jasiński mediator z Wrocławskiego Centrum Mediacji starali się odpowiedzieć w swoim wystąpieniu na pytanie zawarte w jego tytule:: „Mediacje on-line w Polsce - science fiction, czy realne rozwiązania dla konsumentów?”


Po przerwie rozpoczął się panel drugi, prowadzony przez dr Aleksandra Binsztoka. Jako pierwsza głos zabrała prof. zw. dr hab. Krystyna Mazurek – Łopacińska. W swoim wystąpieniu pani profesor omówiła „Przemiany konsumenta w aspekcie jego kompetencji i zachowań na rynku”. Następnie Kamil Pluskwa-Dąbrowski (Prezes Rady Krajowej Federacji Konsumentów), przedstawił temat „Mediacja w systemie pomocy prawnej świadczonej przez organizację konsumencką”. W następnej kolejności zabrał głos Piotr Nowak (Naczelnik Wydziału Praktyk Rynkowych w Departamencie Ochrony Klientów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego) na temat: „Mediacja na rynku finansowych – dlaczego TAK”. Na koniec tego panelu Mateusz Kościelniak (starszy specjalista w Wydziale Prawnym Biura Rzecznik Ubezpieczonych) zaprezentował „Przyszłość i kształt mediacji w sporach pomiędzy konsumentem usługi ubezpieczeniowej, a zakładem ubezpieczeń”.


Ostatni panel moderował dr Tomasz Witkowski, psycholog i pisarz, założyciel i współwłaściciel firmy doradczo-szkoleniowej MODERATOR. Jako pierwszy, prezentację pod tytułem „Mediacja z konsumentem z punktu widzenia praktyki działalności przewoźnika kolejowego” wygłosili: Łukasz Laszczyński (Naczelnik Działu Administracyjnego i Zakupów w firmie Koleje Dolnośląskie SA ). Następnie Jarosław Misterek (CPC Rax sp. z o.o., przedstawiciel Konfederacji Pracodawców Lewiatan) omówił „Mediacje na rynku budownictwa mieszkaniowego”. Jako kolejny mówca głos zabrała Aneta Kaniewska (PZU SA) w wystąpieniu pod tytułem „Mediacja z praktyce zakładu ubezpieczeń”. Następnie Marzena Dobrzańska - Główczyk (Dyrektor Obszaru Serwisu Wierzytelności Grupie Kapitałowej KRUK) omówiła „Mediacje z osobą zadłużoną – z perspektywy firmy zarządzającej należnościami” . Na zakończenie wystąpiła Justyna Halaś (radca prawny w Votum SA) z prezentacją „Postępowanie mediacyjne na przykładzie ubezpieczeń gospodarczych – doświadczenia i perspektywy”.


Konferencja zakończyła się dyskusją, dotyczącą roli mediacji i mediatora w sporach konsumenckich, podczas której prelegenci odpowiadali na pytania uczestników spotkania. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co jest ogromnym sukcesem organizatorów i zachęta do organizowania podobnych spotkań w przyszłości.


Źródło: Stowarzyszenie Wrocławskie Centrum Mediacji

16.10.2015


Tagi: konferencja, mediacje


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...