QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Polski rynek nieruchomości wtórnych - październik 2015

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny ofertowe w większości dużych miast niemal nie uległy znaczącym zmianom. Warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność droższych nieruchomości, która jest wyraźnie dostrzegalna m.in. w Łodzi. Jedynie w Krakowie i Gdyni średnie ceny w transakcjach były niższe niż przed miesiącem. Na rynku kredytów hipotecznych zaszły natomiast ogromne zmiany. Z jednej strony część banków walcząc o klientów, obniża marże, z drugiej natomiast instytucje wprowadzają bardziej rygorystyczne warunki wyliczania maksymalnej dostępnej kwoty kredytu.


Polski rynek nieruchomości wtórnych - październik 2015


Stabilna sytuacja na rynku wtórnym

Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym od kilku miesięcy są bardzo stabilne. We wrześniu zmiany w większości miast były bardzo niewielkie i wynosiły zaledwie dziesiąte części procenta. Dla kupujących oznacza to różnicę kilku lub kilkunastu złotych. – Warto zauważyć, że w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku średnia cena w 15 miastach jest niższa o 1,7%. W ciągu 12 miesięcy najwięcej straciły na wartości mieszkania w Katowicach (-6%), Olsztynie (-4,7%) , Krakowie (-4,4%) – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl – Co ciekawe, jedynym miastem, w którym w ciągu ostatniego roku cena wzrosła jest Łódź, gdzie zmiana wynosi 3% – dodaje ekspert.


Dostępność mieszkań z rządową dopłatą na rynku wtórnym w poszczególnych lokalizacjach jest niesłychanie zróżnicowana. W przypadku rynku warszawskiego zaledwie 1% mieszkań wystawionych na sprzedaż spełnia kryteria programu MdM. Niemal niemożliwy jest również zakup lokalu z dopłatą w Krakowie i Wrocławiu, gdzie kolejno 2% i 4% ofert spełnia kryteria ceny i wielkości.


– Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja np. w Katowicach, gdzie ponad połowa (55%) sprzedawanych nieruchomości kwalifikuje się do dopłat. Podobnie wygląda sytuacja w Olsztynie (51%), a niewiele mniej odpowiednich ofert można znaleźć w Gorzowie Wielkopolskim (47%) – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl


Polacy sięgają po droższe mieszkania

We wrześniu klienci nabywający mieszkania na rynku wtórnym wybierali droższe oferty. Jedynie w Krakowie i Gdyni średnie ceny w transakcjach były niższe niż przed miesiącem. W pozostałych analizowanych lokalizacjach widać dość znaczące wahania cen w górę. – Najwyższe wzrosty obserwowane są w Łodzi. W ostatnich trzech miesiącach średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście do poziomu 3 604 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Także w Gdańsku nabywcy płacili więcej za swoje mieszkania. Cena ponownie wzrosła w tym mieście do poziomu ponad 5 000 zł za mkw. i obecnie wynosi 5 154 zł. To o ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem.


Niższe niż przed miesiącem ceny obowiązują w dwóch miastach – w Krakowie i Gdyni. W stolicy Małopolski za metr kwadratowy płacimy już znacznie poniżej 6 000 zł (5775 zł), a w Gdyni średnie ceny obecne w transakcjach są o ponad 300 zł niższe niż w Gdańsku i wynoszą 4 802 zł. – W obu tych miastach obserwowana jest duża rozbieżność pomiędzy cenami ofertowymi, a tymi obowiązującymi przy zawieraniu transakcji. Różnica na poziomie 11% pokazuje, że podaż dość znacznie odbiega od możliwości nabywczych klientów dokonujących zakupów w tych miastach – zauważa ekspert Metrohouse.


Cenowa wojna banków?

W ostatnim czasie banki wprowadziły ogromne zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. Aż sześć z nich zdecydowało się wprowadzić obniżki marż, a tylko jeden ogłosił podwyżkę. Swoją ofertę najbardziej poprawiły Euro Banku, BPS i BGŻ BNP Paribas. W tym pierwszym marża kredytów udzielanych w ramach MdM oraz tradycyjnych kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (10%) spadła aż o 0,47 p.p. (z 2,02% do 1,55%). – Czas na taką korektę jest bardzo dobry, gdyż po rozszerzeniu programu MdM o rynek wtórny zainteresowanie kredytami z dopłatą jest dwukrotnie większe niż przed rokiem – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Co więcej, pod koniec roku najpewniej wzrośnie także zainteresowanie kredytami z minimalnym wkładem własnym, który od stycznia wzrośnie do 15%.


Drugą, równie istotną zmianą na rynku jest znaczące obniżenie dostępnej kwoty kredytu udzielanego przez cztery banki. W dwóch (Alior Banku i BZ WBK) w ciągu miesiąca zdolność kredytowa spadła aż o jedną trzecią. – Tak znaczące pogorszenie dostępność kredytów wynika przede wszystkim z tego, że banki podwyższyły przyjmowane do wyliczeń koszty życia – mówi ekspert Expandera. – Ta zmiana podejścia wynika z zaleceń KNF, która kilka miesięcy temu wypominała bankom, że akceptują zaniżone koszty utrzymania, których poziom jest nieadekwatny do faktycznie ponoszonych wydatków.


Więcej szczegółowych informacji w raporcie: Polski rynek nieruchomości wtórnych - październik 2015


Źródło: Szybko.pl/Metrohouse/Expander

14.10.2015


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne