QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Preppersi wiedzą, jak przetrwać kryzys

Nadszedł czas preppersów? Widmo bankructwa Grecji i Portoryko staje się coraz bardziej realne. Świat zastanawia się nad możliwością załamania globalnego systemu finansowego. Niektórzy uważają, że to bardziej niż możliwe. Są do tego dobrze przygotowani.


Grecja nie wywiązała się z terminowej spłaty raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w wysokości 1,6 mld euro. Ekonomiści wieszczą więc zamknięcie szpitali i szkół, szalejącą inflację oraz kupony zamiast pieniędzy. Równie dramatyczna sytuacja ma miejsce po drugiej Atlantyku, gdzie nad finansową przepaścią wisi Portoryko. Zdaniem ekspertów oba te czynniki mogą przyczynić się nawet do załamania globalnego systemu finansowego. Brzmi jak wstęp filmowego scenariusza? Zdaniem niektórych, to rzeczywistość. Coraz więcej osób rozważa możliwość gospodarczej katastrofy. Rośnie też grono osób przygotowujących się na jej skutki.


- Ostre załamanie gospodarcze to katastrofa, z którą trzeba się liczyć. Jej bezpośrednim następstwem są problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Zakupem żywności, leków lub energii. Stąd rosnąca popularność ruchów prepperskich, które uczą, jak przeczekać najcięższy czas – mówi Krzysztof Lis, prepper z bloga domowy-survival.pl.


Gotowi na wszystko

Kim są preppersi? Najprościej mówiąc, to ludzie przygotowani na wszystko. Konflikt militarny, epidemię, rozruchy, katastrofę naturalną, a także ekonomiczną. Główną ideą działań preppersa jest gromadzenie tego, co do przeżycia niezbędne – w ilościach hurtowych – oraz nauka przeżycia w każdych warunkach. Dlatego preppersi zbierają w piwnicach, garażach i stodołach żywność, wodę, leki, narzędzia, broń, odzież i wszystko, co może się przydać w czasach największego kryzysu. Prócz tego zgłębiają techniki przetrwania w mieście ogarniętym chaosem i poza nim.


- Bycie preppersem nie jest wynikiem mody. To bardziej mechanizm ewolucyjny, który każe człowiekowi zapewnić sobie bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia – tłumaczy Piotr Czuryłło, założyciel i lider strony internetowej preppersi.pl. – W sytuacji, kiedy pieniądze tracą na wartości, walutą stają się dobra materialne, co mogliśmy zauważyć w ostatnich latach w Serbii. Ale kryzys to też chaos i anarchia. Stąd potrzeba opanowania umiejętności ułatwiających przetrwanie bez dostępu do otaczającej nas techniki.


Przetrwanie pod ręką

Znakiem rozpoznawczym preppersa jest tzw. plecak ucieczki, czyli spakowany zestaw przedmiotów niezbędnych podczas ewakuacji lub przetrwania poza domem. Jaki powinien być? Przede wszystkim w miarę lekki. Mieszczący m.in. wodę, żywność, nóż, zapasową odzież, latarkę i przyrządy do rozpalania ognia. W sytuacji kryzysu szczególnie ważny jest dostęp do źródeł światła i podstawowych narzędzi.


- Prepperski plecak mieści zwykle latarkę czołową lub ręczną taktyczną. Zasilaną bateryjnie, ponieważ to jedyne źródło prądu w przypadku braku energii. Sprzęt powinien być też wodoodporny, pyłoodporny, niewrażliwy na upadki a przy tym lekki i w miarę kompaktowy – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Dlatego specjaliści od przetrwania wybierają akcesoria profesjonalne lub półprofesjonalne, niezawodne w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach.


Ekspert dodaje, że ogromną rolę takiego sprzętu mogliśmy obserwować podczas niedawnych wichur, kiedy wiele polskich wsi i małych miejscowości zostało odciętych od dostaw prądu.


- Brak światła uniemożliwia wykonywanie wielu podstawowych czynności. Również obserwację otoczenia wokół domu. Ale w przetrwaniu spore znaczenie ma też sygnalizacja – potrzeby ratunku, ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem. Oświetlenie spełnia również taką rolę – mówi Cyprian Lemiech.


Recepta na ciężkie czasy

W kontekście społecznego niepokoju coraz więcej firm oferuje tzw. gotowe zestawy przetrwania. Składają się zwykle z krzesiwa, podstawowych środków medycznych, kompasu, linek i prostych narzędzi.


- Niestety wiele z takich zestawów, to słabej jakości gadżety, na których żaden survivalowiec, preppers lub a nawet żołnierz nie mógłby polegać – tłumaczy podoficer Andrzej Wojtusik, ekspert w dziedzinie szkolenia wojskowego. - Tak naprawdę podstawowym narzędziem przetrwania obok światła jest dobrej jakości nóż. Służy jako narzędzie, pozwala tworzyć inne, pozyskiwać żywność, wykonywać prace, a nawet budować schronienie.


W Polsce działa kilka organizacji prepperskich. Ich członkowie komunikują się głównie za pomocą mediów społecznościowych. Tam przekazują sobie wskazówki, prezentują przydatne umiejętności i survivalowe triki. Największe grupy organizują szkolenia i zjazdy. Z opinii profesjonalnych instruktorów przetrwania wynika, że jeszcze kilka lat temu tego typu aktywności cieszyły się nikłym zainteresowaniem. Obecnie kursy przyciągają wielu chętnych w różnym wieku, o zróżnicowanym pochodzeniu i wykształceniu. Liczba przygotowanych rośnie.


Źródło: Mactronic

03.07.2015


Tagi: preppersi, szkoła przetrwania


MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...

KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...