QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Polski rynek nieruchomości wtórnych - Kwiecień 2015

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne zanotowały nieznaczne, lecz dosyć zróżnicowane wahania cenowe. Średnia zmiana kwot ofertowych wyniosła -0,5%, transakcje w większości analizowanych miast pozostały natomiast na tym samym poziomie lub nieznacznie wzrosły. Po aktualizacji wskaźnika WIBOR oprocentowanie kredytów hipotecznych zauważalnie spadło osiągając najniższy poziom w historii. Ciekawostką jest również pojawianie się oferty kredytu z marżą wynoszącą zaledwie 0,85%.


Polski rynek nieruchomości wtórnych - Kwiecień 20152015


Ceny ofertowe mieszkań maleją

W minionym miesiącu średnia zmiana kwoty ofertowej wyniosła -0,5%. W marcu, podobnie jak w lutym, nie odnotowano znaczących ruchów cenowych, choć nadal były dosyć zróżnicowane. – W większości miast ceny są niższe niż przed rokiem. Dla 15 analizowanych lokalizacji obniżka w skali roku wynosi 0,9%. Największy spadek zanotował Olsztyn, w którym mieszkania są tańsze aż o 7% – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Co ciekawe, dane dotyczące cen działek budowlanych z ostatnich 3 lat pokazują przeciwną tendencję, bowiem wzrasta wartość gruntów budowlanych. – Aktualnie w największych polskich miastach cena ziemi jest wyższa średnio o 6% w porównaniu z I kwartałem 2014 roku i aż o 14% w stosunku do cen z analogicznego okresu sprzed dwóch lat – dodaje Marta Kosińska.


Ceny transakcyjne z niewielkimi wahaniami

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ceny transakcyjne spadły jedynie we Wrocławiu i Gdyni. W pozostałych z analizowanych miast kwoty nabywanych mieszkań pozostały na tym samym poziomie lub tylko nieznacznie wzrosły. – Przeczy to powszechnej na rynku nieruchomości teorii, że ograniczenia w dostępie do kredytów oraz spadek akcji kredytowej, połączone z konkurencją ze strony deweloperów przełożą się na tańsze mieszkania – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.


Warto zaznaczyć, że w Warszawie, Poznaniu i Łodzi wahania cen nie przekroczyły 1%. W stolicy popularność zdobywają jednak mieszkania o coraz większej powierzchni, natomiast w Gdańsku kupuje się nieco droższe nieruchomości. W tych miastach średnia ponowne zbliża się do poziomu 5000 zł za metr kwadratowy. – Ciekawie rozwija się sytuacja na krakowskim rynku nieruchomości wtórnych. Przeciętna cena za mkw. spadła już poniżej poziomu 6000 zł. Co ciekawe, to właśnie w stolicy Małopolski są sprzedawane mieszkania o największym metrażu – dodaje Jańczuk.


Oprocentowanie „hipotek” najniższe w historii

Ważną informacją dla kredytobiorców jest to, że banki zaktualizowały już WIBOR. W efekcie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło do najniższego poziomu w historii. – Dla kredytów z wysokim wkładem wynosi ono średnio 3,46%, a tych z minimalnym tylko 3,65%. Niższe już najprawdopodobniej nie będzie, chyba że banki niespodziewanie zaczną redukować marże – stwierdza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.


Choć w ostatnich miesiącach oprocentowanie spadało to marże rosły. Sporym zaskoczeniem jest więc oferta przygotowana przez Bank BPH, z marżą wynoszącą zaledwie 0,85%. – Aby ją otrzymać trzeba zapłacić aż 5% prowizji. Poza tym bank zastrzega, że oferta jest przeznaczona tylko dla osób, które otrzymają wysoką ocenę w zakresie ryzyka kredytowego, do czego potrzebna jest np. dobra historia kredytowa. Bank wymaga również zapewniania stałych wpływów na rachunek oraz aktywnego korzystania z karty kredytowej. – dodaje Sadowski.


Więcej szczegółowych informacji w raporcie: Polski rynek nieruchomości wtórnych - Kwiecień 20152015


Źródło: Szybko.pl/Metrohouse/Expander

16.03.2015


Tagi: raport, mieszkania, rynek mieszkaniowy, kredyty hipoteczne, ceny ofertowe, ceny transakcyjne