QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Niepewność w globalnej branży transportowej

Geopolityczne zawirowania oraz spowolnienie w światowej gospodarce mogą w najbliższej przyszłości negatywnie oddziaływać na rozwój branży transportowej. Najlepiej radzi sobie sektor lotniczy, natomiast najtrudniejsza sytuacja panuje w żegludze. To główne wnioski płynące z międzynarodowej publikacji KPMG zawierającej analizę sytuacji w branży transportowej na świecie.


Jak podkreślają autorzy raportu, pod koniec III kwartału 2014 r. globalna branża transportowa znalazła się w niepewnej sytuacji. Spadek cen ropy naftowej (pozwalający firmom transportowym na zmniejszenie kosztów działalności) oraz wzrost światowego handlu były pozytywnymi sygnałami dla większości graczy, natomiast niepokój wywołały informacje o zmniejszonej aktywności produkcyjnej europejskiego przemysłu, słabszych wynikach chińskiej gospodarki oraz obniżeniu prognoz dla gospodarki światowej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Niepewna sytuacja gospodarcza w różnym stopniu wpłynęła na poszczególne sektory światowej branży transportowej.


Armatorzy zmagają się ze słabym popytem i presją na stawki

Słabe wyniki odnotowano w transporcie morskim. Według ekspertów KPMG branża zmaga się z poważnymi problemami, mimo wcześniejszych sygnałów dających nadzieje na odbicie. Wynika to przede wszystkim ze słabego popytu na usługi armatorów, a także z presji na stawki frachtowe. W rezultacie pod koniec III kwartału 2014 r. globalna wartość akcji firm transportowych związanych z żeglugą była o 8% niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największy spadek odnotował segment masowców (-37%), stabilniejsza sytuacja panuje na rynku przewozów kontenerów (-8%). Jak wynika z analizy KPMG, jedynie w segmencie tankowców widoczny był wzrost globalnej wartości akcji – o 11% r/r. Stosunkowo dobre perspektywy rozwoju segment ten zawdzięcza przede wszystkim rewolucji łupkowej w Stanach Zjednoczonych oraz wzrostowi mocy przerobowych rafinerii w krajach azjatyckich.


wykres


Pomimo pojawiających się wcześniej sygnałów, oczekiwane z dużą niecierpliwością ożywienie w transporcie morskim niestety nie nastąpiło. Popyt wzrósł, ale w tym samym czasie o podobne wartości wzrosła podaż w związku z dostawami nowych statków na światowy rynek przewozów morskich – mówi Wojciech Drzymała, dyrektor w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.


Dobre wyniki linii lotniczych

Na globalnym rynku lotniczym widoczny był stosunkowo szybki rozwój. Pod koniec III kwartału 2014 r. globalna wartość akcji linii lotniczych była o 12% wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. suma pasażerokilometrów wzrosła o 5,9% r/r, co stanowiło najlepszy wynik ostatnich 3 lat. Zdecydowanie największy wzrost wypracowały linie lotnicze z Bliskiego Wschodu (13% r/r), pozostawiając daleko w tyle konkurentów z innych regionów świata.


wykres


Ceny ropy naftowej oraz paliw spadają od czerwca 2014 r., co pozytywnie wpływa na poziom kosztów zarówno armatorów morskich, jak i przewoźników lotniczych. Zdecydowanym liderem wzrostów na rynku przewozów lotniczych są linie lotnicze z Bliskiego Wschodu, których wzrost jest dwa razy większy niż wzrost światowego rynku przewozów lotniczych. Głównym powodem tak dobrej sytuacji są niskie koszty, głównie paliwa i wynagrodzeń, a także wielkość rynku i potencjał jego rozwoju w rejonie Bliskiego Wschodu – mówi Wojciech Drzymała, dyrektor w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.


Wzrósł także wolumen przewozów towarowych – o 4,4% r/r w skali globalnej. Podobnie jak przypadku lotów pasażerskich, najlepszy wynik osiągnęły linie lotnicze z Bliskiego Wschodu. Natomiast niepokojącym sygnałem był chwilowy spadek wolumenu przewozów towarowych w Europie, do którego doszło we wrześniu 2014 r.


wykres


Kurierzy walczą o coraz bardziej wymagającego klienta

Przewóz przesyłek i usługi kurierskie pozostają najszybciej rosnącym sektorem światowej branży transportowej, głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi e-commerce. Trzeci kwartał 2014 r. ujawnił jednak kilka niepokojących sygnałów, m.in. informacje o zmniejszonych przychodach opublikowane przez niektórych z największych graczy na rynku. Ponadto, jak wynika z analizy KPMG, pod koniec III kwartału widoczny był spadek globalnej wartości akcji firm z sektora przesyłek i usług kurierskich.


W przyszłości sukces firmy z tej branży będzie zależał od umiejętności szybkiego dopasowania modelu operacyjnego do bardzo wymagającego i dynamicznie rozwijającego się rynku. Dla konsumentów liczy się już nie tylko niska cena przesyłki. Branżę czeka rewolucja związania z rozwojem usług doręczenia w dniu nadania przesyłki, coraz częściej konsumenci chcą też sami wybrać dogodny termin dostawy. Inny trend, który będzie miał ogromny wpływ na branżę, to rosnąca popularność zakupów dokonywanych w zagranicznych sklepach internetowych. Zakupy te wiążą się z licznymi formalnościami, np. odprawą celną, pobieraniem dodatkowych opłat (VAT, cło), czy też kwestiami związanymi ze zwrotem zakupionego towaru. Wdrożenie rozwiązań, które oferują klientom możliwie największy komfort w tym zakresie, jest dużą szansą, ale także ogromnym wyzwaniem dla firm zajmujących się przewozem przesyłek i usługami kurierskimi – podsumowuje Wojciech Drzymała, dyrektor w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.


Źródło: KPMG

12.02.2015


Tagi: transport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...