QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

25 lat sukcesów ROHLIG SUUS na rynku logistycznym

Ćwierć wieku temu, kiedy to budowała się polska gospodarka wolnorynkowa, kontrakt na obsługę logistyczną budowy nowego Portu Lotniczego Okęcie zdobyła niemiecka firma ROHLIG & CO. W tym samym czasie Tadeusz Chmielewski zaczynał swoją karierę zawodową i trafił do przedsiębiorstwa Rohlig Poland. Tak rozpoczęła się 25-letnia przygoda budowania jednej z największych, kompleksowych firm logistycznych na rynku polskim.


Dynamiczny rozwój Rohlig Poland

29 stycznia 1990 r. powstała spółka Rohlig Poland, której większościowym udziałowcem była niemiecka firma ROHLIG & CO. Tadeusz Chmielewski, po kilku latach pracy w firmie, w wieku 31 lat, objął stanowisko dyrektora generalnego, a już w 1999 roku wykupił 25% udziałów w polskiej spółce. W tym czasie poza projektami cargo i usługami morsko-lotniczymi, firma odpowiedziała na zapotrzebowanie rynku, rozwijając transport całopojazdowy oraz tworząc pierwsze europejskie połączenia drobnicowe i magazyny logistyczne.


Już w 2002 roku obroty firmy przekroczyły 100 mln zł, w firmie pracowało 100 osób, a Grupa ROHLIG, doceniając dynamiczny rozwój polskiej spółki, wybrała Warszawę na miejsce organizacji międzynarodowej konferencji Rohlig Global, w której uczestniczyli przedstawiciele z 24 państw i 6 kontynentów. W 2004 roku spółka po raz pierwszy znalazła się w TOP4 rankingu IATA pod względem wielkości przewożonego wolumenu lotniczego, zaś w latach 2003-2008 Rohlig Poland rok rocznie otrzymywał Gazele Biznesu przyznawane dla małych i średnich przedsiębiorstw przez „Puls Biznesu” za najbardziej dynamiczny rozwój. Wkrótce jednak spółka przekroczyła zatrudnienie w liczbie 800 osób i oficjalnie została zaklasyfikowana jako duża firma.


Zmiana właścicielska i ponowny zastrzyk energii dla ROHLIG SUUS Logistics

Z czasem strategia Rohlig Poland zakładająca kompleksowy rozwój we wszystkich obszarach działalności logistycznej, przestała być spójna z planami niemieckiego udziałowca, dla którego głównym obszarem działalności były usługi morskie i lotnicze. Tadeusz Chmielewski, dotychczas mniejszościowy udziałowiec, podjął życiową decyzję i zrealizował wykup menedżerski, stając się od 2006 roku jedynym właścicielem firmy, całkowicie niezależnej kapitałowo od Grupy ROHLIG.


Kolejne lata to dalszy prężny rozwój firmy i 2-cyfrowe wzrosty przychodów rok do roku. Do usług morskich, lotniczych, drogowych i celnych oraz logistyki kontraktowej dołączył produkt kolejowy i intermodalny. Firma zbudowała własny system dystrybucji krajowej, który dzisiaj obsługuje kilka milionów palet rocznie i jest jednym z czterech takich systemów na polskim rynku. W 2011 roku przewiozła również rekordowe 42 700 TEU, realizując transport morski na całym świecie (1 TEU = 1 kontener 20'), choć już w poprzednich latach notowała przewozy na wysokim poziomie 30 000 TEU. Kolejny rekord padł w 2014 roku w ramach produktu całopojazdowego (FTL). Firma zrealizowała wówczas ponad 142 000 zleceń, co oznacza, że co minutę w drogę ruszał samochód z logo SUUS. W ramach usług drogowych spółka utrzymuje również gęstą siatkę linii międzynarodowych - codziennie obsługuje kilkadziesiąt stałych połączeń drogowych ze wszystkimi państwami Europy (LTL).


By podkreślić potencjał oferowanych usług i niezależność firmy, Tadeusz Chmielewski w 2009 roku przeprowadził rebranding spółki, wybierając wymowne słowo łacińskie „suus”, czyli „swój”, które znalazło się w nowej nazwie firmy - ROHLIG SUUS Logistics. Od tej chwili rozwój spółki nabrał jeszcze większego tempa, czego efektem jest także m.in. zaprojektowanie i wdrożenie całkowicie nowej infrastruktury IT, integrującej wszystkie świadczone usługi, oraz dynamiczny rozwój centrów logistycznych w całej Polsce. W 2013 roku operator rozpoczął też ekspansję na Wschód. Otworzył biuro w Rosji oraz zaoferował najszerszy na rynku pakiet regularnych usług na Wschód pod nazwą GoEAST. Dodatkowo firma bierze aktywny udział w inicjatywie „Poland Go Global”, wspierając polskich przedsiębiorców w ekspansji na rynki zagraniczne na całym świecie.


Dalekosiężne plany na kolejne lata

Po 25 latach dynamicznego rozwoju ROHLIG SUUS Logistics stał się prawdziwie kompleksowym operatorem logistycznym i jedyną polską firmą, która konkuruje z międzynarodowymi liderami na rynku spedycji i logistyki. Wśród klientów spółki są największe globalne marki, a początkowe obroty w wysokości 4,5 mln zł wzrosły do ponad 550 mln zł w roku 2014. W efekcie na przestrzeni 25 lat ROHLIG SUUS stał się jednym z najszybciej rozwijających się polskich przedsiębiorstw w krajowym sektorze usług. To jednak nie koniec dalekosiężnych planów spółki. ROHLIG SUUS chce dalej zwiększać swoją konkurencyjność, rozwijając logistykę dla e-commerce, a w przyszłości stać się liderem wśród operatorów logistycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.


Źródło: ROHLIG SUUS

29.01.2014


Tagi: logistyka, transport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...