Business Garden Wrocław
29 września 2014 roku oficjalnie ruszyła budowa pierwszego etapu inwestycji Business Garden Wrocław. Kompleks biurowy realizowany przez spółkę Vastint Poland z grupy Inter IKEA Property Division. Inwestor planuje oddanie do użytku pierwszych trzech budynków biurowych o powierzchni najmu 37 000 m2, pod koniec 2016 roku. Docelowo projekt składać się będzie z ośmiu budynków biurowo-usługowych oraz hotelu, które wraz z otaczającym ogrodem zostaną zlokalizowane na działce o powierzchni 7 hektarów. Łączna powierzchnia najmu wyniesie 110 000 m2.
Business Garden Wrocław powstanie przy ulicy Legnickiej, w sąsiedztwie centrum handlowo-rozrywkowego Magnolia i stacji kolejowej Mikołajów oraz bliskiej odległości od centrum Wrocławia. Pierwsze trzy budynki kompleksu zostaną wzniesione w części działki położonej od strony ulicy Jaworskiej.
Business Garden to koncepcja nowoczesnych parków biznesowych, które, dzięki połączeniu rozwiązań z dziedziny architektury, ergonomii i technologii, oferują komfortowe dla ludzi i przyjazne dla środowiska miejsca pracy.
Business Garden Wrocław jest jednym z trzech parków biznesowych realizowanych pod marką Business Garden w Polsce. Pozostałe dwa kompleksy powstają w Warszawie i Poznaniu.
Lokalizacja:
Wrocławski park biznesowy zlokalizowany będzie przy ulicy Legnickiej, w sąsiedztwie największego centrum handlowo-rozrywkowego na Dolnym Śląsku – Magnolia i w bliskiej odległości od centrum Wrocławia. W pobliżu projektu znajduje się także stacja kolejowa Mikołajów i liczne przystanki komunikacji miejskiej.
Idea projektu:
Głównym założeniem projektu było stworzenie przyjaznego, komfortowego i efektywnego środowiska pracy w miejscu dawnego Wzgórza Mikołajskiego. Tak zrodziła się idea rozległego ogrodu, wokół którego zlokalizowano budynki o funkcji biurowo-usługowej.
Przemyślane usytuowanie budynków w terenie pozwoliło na uzyskanie podobnego efektu widokowego zarówno od ul. Legnickiej, z dworca Mikołajów, jak i od ul. Jaworskiej. Dodatkowo, poprzez uważnie dobrany detal i formę elewacji oraz usytuowanie budynków na częściowo wyniesionym powyżej terenu garażu podziemnym, budynki biurowe będą szczególnie widoczne od strony ul. Legnickiej, tworząc wraz z hotelem swoistą „bramę” do całego kompleksu Business Garden.
Budynki posadowione są na płycie wspólnego, jednokondygnacyjnego garażu podziemnego. Do garażu prowadzą trzy niezależne wjazdy, po jednym dla każdego z możliwych etapów inwestycji. Komunikację kołową zaplanowano po obwodzie kompleksu, tak aby w jak najmniejszym stopniu była uciążliwa dla pieszych i rowerzystów przebywających na terenie Business Garden.
Ze starannością urządzono także główne strefy wejściowe do budynków i zadbano o istotne powiązania pieszo-rowerowe, mające na celu integrację projektu z najbliższym otoczeniem.
Budynki biurowo-usługowe:
Biurowce zostały zaprojektowane jako modułowe, powtarzalne obiekty. Typowy budynek ma kształt litery H. W celu dywersyfikacji wprowadzono różną długość skrzydeł budynków. Dodatkowo część obiektów połączono czterokondygnacyjnymi łącznikami. W każdym z budynków funkcjonują dwa wejścia – główne, położone od strony drogi wewnętrznej oraz dodatkowe, które będzie zapewniało bezpośredni dostęp do ogrodu.
Biurowce zostały zaprojektowane jako modułowe, powtarzalne obiekty. Typowy budynek ma kształt litery H. W celu dywersyfikacji wprowadzono różną długość skrzydeł budynków.
Biurowce oferują elastyczną w aranżacji i dobrze doświetloną przestrzeń typu „open-space”. W zależności od potrzeb, każdą z kondygnacji można podzielić na określoną liczbę najemców.
Hotel:
Budynek hotelowy został zaprojektowany jako dominujący element kompleksu. Strzelistość budynku podkreśla elewacja, którą zdobią wyeksponowane regularne podziały pionowe i poziome, nawiązujące do rozwiązań architektonicznych sąsiadujących budynków biurowych. Zastosowana gama kolorystyczna została ograniczona do bieli na ścianach szczytowych i dla podziałów na pozostałych fasadach oraz ciemnego grafitu dla elementów uzupełniających.
Pawilon:
Pawilon wraz z przyległymi strefami rekreacyjno-sportowymi zlokalizowany jest w centralnej części ogrodu Business Garden. Umiejscowiony został w otoczeniu budynków biurowych, na skrzyżowaniu dwóch głównych ciągów pieszych. Obiektowi nadano kształt prostopadłościennej, jednokondygnacyjnej bryły. Oszczędna i minimalistyczna architektura pawilonu nadaje mu eleganckiego, nowoczesnego wyglądu.
Jest to budynek o funkcji gastronomiczno-usługowej. Będzie tu funkcjonować restauracja lub kantyna, która ma obsługiwać głównie pracowników kompleksu. Poprzez swoją centralną lokalizację oraz sąsiedztwo stref sportu i relaksu, pawilon stanie się głównym miejscem interakcji najemców.
Kompleks przyjazny środowisku:
Zgodnie z wymogami certyfikacji LEED, kluczowe rozwiązania budowlane i techniczne mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko pracy dla użytkowników, a także zapewnić optymalizację kosztów w okresie utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko.
Zgodnie z wymogami certyfikacji LEED, kluczowe rozwiązania budowlane i techniczne mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko pracy dla użytkowników.
Podstawowe założenia zakładają osiągnięcie wysokiego poziomu efektywności energetycznej, m.in. dzięki zastosowaniu urządzeń z czujkami ruchu, detektorami akustycznymi i programatorami czasu, oraz wykorzystanie materiałów regionalnych, po części uzyskanych z surowców przetworzonych, oraz materiałów o niskim współczynniku VOC (organiczne substancje lotne).
Business Garden będzie także charakteryzować się wysokim udziałem terenów zielonych. Na obszarze kompleksu powstanie wewnętrzny ogród, który stworzą rośliny charakterystyczne dla lokalnych ekosystemów z wyraźną przewagą gatunków roślinności trawiastej odpornych na suszę. Na terenie ogrodu nie planuje się instalacji stałego systemu irygacji. Woda opadowa będzie zbierana w specjalnych zbiornikach i wykorzystywana do podlewania roślin.
Realizacja projektu:
Realizacja projektu będzie przebiegała etapowo. Każdy z nich został zaprojektowany w sposób umożliwiający niezależne funkcjonowanie pozostałej części kompleksu.
Pierwszy etap inwestycji, planowany na lata 2014-2016, obejmuje swoim zakresem realizację trzech budynków biurowo-usługowych usytuowanych od ulicy Jaworskiej. Budynek 1 jest obiektem wolnostojącym, natomiast budynki 2 i 3 będą ze sobą połączone łącznikiem. W sumie oferować będą 37 000 m2 nowoczesnej powierzchni najmu.
Budynki pierwszego etap inwestycji:
Źródło: Vastint Poland
29.10.2014
Tagi: Business Garden Wrocław, budowa