QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

B2B „Innowacje i outsourcing" w Gdańsku

Wydarzenie z cyklu spotkań B2B „Innowacje i outsourcing – ich wpływ na inwestycje polskich regionów” odbyło się 11 września 2014 r. w Gdańsku. Spotkanie miało miejsce w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Trzy Lipy 3.Ideą spotkania było nawiązanie dialogu pomiędzy firmami z regionu pomorskiego które poszukują wiedzy i rozwiązań z dziedziny innowacji i outsourcingu a przedsiębiorstwami, które są w stanie dostarczyć określone usługi w tym regionie, bądź na terenie całej Polski.


Podczas spotkania swoją ofertę w częściach wystawienniczej i konferencyjnej zaprezentowały firmy z różnych branż, świadczące swoje usługi na terenie całej Polski. Wśród wystawców znalazły się min. firmy: Rodl & Partners; Contract Administration; JIT Solutions; HRK S.A; Grupa Progres; Ecovis System Rewident; Edoradca; Bydgowska Agencja Rozowoju Pomorza, Krajowy Punkt Kontaktu Związku Banków Polskich; Koło Naukowe Strateg Uniwersytet Gdański; Infobrokering.


W trakcie spotkania , największy nacisk położono na merytorykę wydarzenia, umożliwiając uczestnikom, poznanie zagadnień z innowacji i outsourcingu.


Ogromnym zainteresowaniem podczas spotkania cieszyła się debata, poruszająca temat” Czy Pomorze rzeczywiście jest jednym z najciekawszych miejsc do inwestowania w Polsce” W debacie udział wzięli: Paweł Orłowski- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Andrzej Bojanowski-Wiceprezydent Gdańska; Bartosz Piotrusiewicz- Wiceprezydent Sopotu ; Bogusław Stasiak- Wiceprezydent Gdyni; Teresa Kamińska- Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. Dyskusję poprowadził Piotr Świąć –dziennikarz TVP Gdańsk.


Uczestnicy debaty poruszyli między innymi kwestie:


Czy innowacyjne firmy są przyszłością pomorskiej gospodarki , czy może inne branże? Pani Teresa Kamińska z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odpowiedziała że innowacyjne firmy są jednym z bardzo ważnych elementów w strategii rozwoju, gdyż Pomorze ma ogromy potencjał w postaci świetnych uczelni , infrastruktury typu parki technologiczne, inkubatory a także grunty gdzie firmy mogą się wybudować i rozwijać produkcję. To wszystko daje możliwość rozwoju potencjału firmom innowacyjnym. Należy pamiętać że im bardziej innowacyjna firma tym większa potrzeba wysokiej jakości energii i niestety tym mniej pracy, więc jeśli chcemy w województwie utrzymać rozwój gospodarczy i bezrobocie to musimy tworzyć tzw. mix. W kontekście tej wypowiedzi padło następne pytanie do Pana Wiceprezydenta Gdyni Bogusława Stasiaka o zderzenie nowoczesności z tradycyjnym przemysłem pomorskim-gdyńskim, jak te działania przebiegają, czy udało się ożywić teren przemysłowy na terenie Gdyni czy będzie on terenem typowo przemysłowym czy pójdzie on w kierunku innowacyjnych firm? Prezydent odpowiedział że po wielu rozmowach w urzędzie stwierdzono iż przestrzeń jest tak nasycona infrastrukturą dedykowaną szerokorozumianemu przemysłowi stoczniowemu że nie można robić takiego głębokiego resetu z powodu ogromnych kosztów. Pojawił się więc pomysł wykorzystania tej przestrzeni na różne sposoby, których podjęła się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pełniąc funkcję gospodarza w przestrzeni stoczniowej w ciągu niespełna dwu lat zmodernizowano biurowiec, infrastrukturę i drogi. Na dawnych terenach stoczni powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii oraz biurowiec o roboczej nazwie „Pentagon” o powierzchni ponad 5 tys. m kw. , który po przebudowie stanie się częścią Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Kończąc Pan Prezydent podsumował że dywersyfikacja która wykorzystała tą infrastrukturę a równocześnie wprowadziła nowoczesność zadziałała.


Kolejną osobą która zabrała głos był Minister Paweł Orłowski który stwierdził że kluczem jeśli chodzi o innowacyjność jest prowadzenie prac badawczo –rozwojowych i udział finansowy przedsiębiorców w tychże pracach. Pomorze jest dużo powyżej średniej co oznacza że ma dobrą strukturę w sensie przedsiębiorstw dużą lepszą niż wiele innych regionów. Na ten duży potencjał mają wpływ nie tylko nakłady publiczne ale również realne nakłady przedsiębiorców na innowacyjność i aktywność stref w pozyskiwaniu inwestorów. Kwestie dostępności transportowej zdaniem Ministra rozwiążą perspektywy środków na lata 2014-2020, z których Pomorze otrzyma kolejne środki na inwestycje w tym drogowe na trasę S6 i S7 oraz szereg inwestycji kolejowych i dostępność do portów.


Na pytanie „Czym region w tym Gdańsk może kusić potencjalnych inwestorów„ odpowiedział Pan Wiceprezydent Andrzej Bojanowski jednym słowem - różnorodność. Zdaniem Pana Wiceprezydenta to ona wyróżnia i buduje przewagę konkurencyjną Pomorza którą budowano od wieków , ale nie przez pryzmat poszukiwania nowoczesności. Innowacyjność Trójmiasta jest w tym co robiono zawsze ,co je wyróżnia czyli przemysł stoczniowy a przykładem są tereny stoczni. Są to projekty które ciągle rosną i dają wzrost liczbie zatrudnionych. To właśnie czerpanie z przyszłości innowacyjności z tejże branży będzie budować przewagę konkurencyjną regionu Pomorza.


Ciekawa dyskusja nawiązała się w panelu „Wiedza, profesjonalizm, innowacje –kluczem do sukcesu” , który poprowadził Stanisław Szultka –Dyrektor Zarządzający Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową .Poruszono tematy „o wspieraniu innowacyjnej gospodarki , czy każdy może być innowacyjny, co powinno być pierwszym krokiem jeśli nie jesteśmy a chcemy, o współpracy urzędu z przedsiębiorcą ”.Na te i inne pytania odpowiedzieli: Zbigniew Kamieński – Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki, Anna Grapatyn – Korzeniowska- Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego . oraz osoby reprezentujące instytucje które wspierają przedsiębiorców min. Katarzyna Gruszecka – Spychała – Prezes Zarządu Rozwoju Gdyni, Paweł Lulewicz-Dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego oraz Rafał Ślusarczyk –Kierownik Działu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości RCIiTT. Przedstawili oni swoje oferty dla przedsiębiorców- powierzchnie biurowe, doradztwo biznesowe i technologiczne, jak również tworzenie ekosystemu innowacji. Dyrektor Pawel Lulewicz stwierdził że Park to nie tylko mury to tylko jedno z narzędzi. Jest nim również szeroko rozumiana działalność badawczo-rozwojowa , która jest wyposażana w laboratoria w większości wydzierżawione przez firmy zewnętrzne, aby mogły w ten sposób rozwijać swoją działalność bo nie stać ich na zakup takiego wyposażenie. Zakończył swoją wypowiedź słowami” Nie podchodźmy do innowacyjności jak do odkrywania innej planety czy lotów na księżyc ale szukajmy tej innowacyjności w tym biznesie który prowadzimy na co dzień”.


Pan Dariusz Duma – Prezes Chilteren Consultacy Polska , potwierdził że każdy biznes jest innowacyjny, tylko wystarczy coś zmienić jeśli nie idzie np. sposób sprzedaży , szybkość wprowadzenia nowego wzoru lub modelu w przypadku braku sprzedaży, sposób promocji. Zdaniem Pana Dariusza Dumy innowacyjność to odwaga, zmienianie, pewna postawa życiowa i promocja dobrych wzorców. Zakończył słowami : „Wielki football zaczyna się od tego że na podwórku dzieciaki bawią się w Maradonę , wielka innowacja zacznie się od tego że dzieciaki w kołysce marzą żeby zmienić świat”


Z kolei w ostatnim panelu „Outsourcing w Polsce- czy Pomorze jest gwiazdą sektora BPO” udział wzięli: Maciej Grabsk i- Prezes Oliwia Business Centre, Marcin Piątkowski, Dyrektor Invest in Pomerania, Monika Nowecka- Partner w firmie Mazars, Edyta Wiwatowska- Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o , moderatorem był Mariusz Wiśniewski- Associate Director CBRE. Na pytanie ”Czy sektor BPO jest dobrym biznesem dla Państwa i samorządu” odpowiedzi udzielił Pan Marcin Piątkowski, który potwierdził że to dobry biznes, choć z jednej strony zasiłek dla bezrobotnych i emigracja zagranice za pracą wpływa na uszczuplenie zasobów kraju, to praca daje przychód do budżetu poprzez płacenie podatków i ponoszenia kosztów utrzymania, które ponosi pracownik. Jako przykład podał wyliczenie że 1 stanowisko w sektorze BPO daje przychód dla regionu ok.10 tys. rocznie dla budżetu w tymże sektorze. Pani Edyta Wiwatowska potwierdziła że władze Bydgoszczy również doceniają rozwój tego sektora , który bardzo silnie zaczął się rozwijać z naciskiem na branże IT. Dodała że Bydgoszcz wypracowuje swoją markę w tym sektorze, z naciskiem na zasoby ludzkie bo one są najważniejsze. Natomiast Pan Maciej Grabski zwrócił uwagę na demografię w Polsce . Postawił tezę że w średniej – długiej perspektywie jedynie 2-5 miejsc w Polsce nie będzie miało problemów z demografią, w tym Trójmiasto, a ponieważ nieruchomości biurowe żyją 50 lat i inwestorzy oczekują tak długiej perspektywy to Trójmiasto będzie miało przyrost a to jest kluczowe dla tego biznesu.


Organizatorem wydarzenia B2B „ Innowacje i outsourcing –ich wpływ na inwestycje polskich regionów" była firma New Ideas Sp. z o.o. we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp. z o.o pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego a także Ministerstwa Gospodarki.


Źródło: New Ideas Sp. z o.o.

27.10.2014


Tagi: B2B Innowacje i outsourcing


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...