QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Ćwierć miliarda długu branży transportowej

Choć prognozy dla branży TSL są optymistyczne, właściciele firm transportowych zamiast nowych zleceń mają coraz większe problemy z płaceniem rachunków na czas. Branża przegrywa z zagraniczną konkurencją, ale także nie radzi sobie na lokalnym, często nierzetelnym rynku.


Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zobowiązania firm tego sektora wobec wierzycieli wynoszą już ponad ćwierć miliarda złotych. Z roku na rok przybywa firm, które wpadają w pułapkę zadłużenia. Zaledwie od początku tego roku lista dłużników wydłużyła się o kolejnych 1 601 firm. 7 454 tysiące przedsiębiorstw jest winne wierzycielom już ponad 241 416 822,05 złotych. Od trzech lat w tych niechlubnych statystykach przoduje Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska.


Choć branża wzorem firm zza granicy próbuje się konsolidować w większe grupy, nadal boryka się z ogromnymi problemami finansowymi. Firmom transportowym trudno złapać oddech, gdy ceny paliw są coraz wyższe, a i konkurencja na rynku jest większa. Problemem jest dumping i topniejąca marża za świadczone usługi. Przewoźnicy narzekają również na niespójne przepisy, wysokie koszty ubezpieczenia czy obsługi, ale także na mały dostęp do zewnętrznego finansowania. Kolejną bolączką są długie terminy płatności.


– Branża musi zrozumieć, że tworząc większe struktury ma szansę nie tylko przetrwać, ale też się rozwijać. Wspólnie łatwiej o nowe zlecenia, czy pomoc w razie ewentualnych kłopotów finansowych. Znacznie prościej promować grupę rzetelnych przewoźników niż pojedynczych małych graczy – mówi Robert Sadowski, twórca pierwszego w Polsce klastra firm transportowych, właściciel Sawa Logistics.


Wiarygodność i rzetelność finansowa zyskuje na znaczeniu, gdy na rynku jest ponad 80 tysięcy podmiotów zajmujących się transportem. W tym gąszczu bowiem trudno wyselekcjonować tych nieuczciwych. Wiele firm popełnia fatalny w skutkach błąd już na samym początku współpracy – nie sprawdza dokładnie swojego kontrahenta, a o tym czy jest wypłacalny dowiaduje się, często boleśnie dopiero po wystawieniu faktury.


Rzetelność daje przewagę

Istnieje wiele różnych form prześwietlania kontrahentów. Od tych najbardziej podstawowych – opinie w Internecie, poprzez bardziej wyszukane – profesjonalne raporty gospodarcze. Są także sposoby umożliwiające szybkie i darmowe sprawdzenie uczciwości kontrahenta i autentyczność danych, na które się powołuje. W tego typu przypadkach z pomocą przychodzą oficjalne rejestry działalności gospodarczej oraz programy certyfikujące.


- Rzetelne firmy transportowe, właśnie z uwagi na problemy całej branży, tym bardziej starają się udowodnić swoją wiarygodność i dobrą kondycję finansową, a posiadany certyfikat Rzetelna Firma jest niewątpliwie elementem budującym zaufanie - mówi Waldemar Sokołowski.


Właściciele firm transportowych, którzy zdecydowali się przystąpić do programu, uświadomili sobie, że rzetelne działanie to nie tylko krótkotrwałe projekty nastawione na zysk, ale także systematyczne i długotrwałe budowanie wiarygodności - dodaje Sokołowski. Jak przekonują eksperci, tego typu czynniki jak uczciwość i transparentność mogą decydować o podpisaniu kontraktu.


Najbliższe miesiące to jeszcze ostrzejsza walka o klienta i wzrost konkurencji zarówno cenowej, jak i jakościowej. Teraz transport towarów musi być nie tylko szybki i wydajny, ale przede wszystkim uczciwy. Wyzwaniem będzie na pewno utrzymywanie odpowiedniej jakości usług, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów.


Źródło: KRD

11.03.2014


Tagi: transport, długi


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...