QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Debata Ekspercka branży metalowej

Sektor metalowy (produkcja stali, dystrybucja, obróbka metalu) dostarcza komponentów oraz wyrobów gotowych dla wielu innych sektorów produkcji m. in. przemysłu maszynowego, spożywczego, motoryzacyjnego, budowlanego czy metalurgicznego. Kondycja finansowa przedsiębiorstw branży metalowej jest zatem bardzo uzależniona od sytuacji ekonomicznej pozostałych branż.


Na spotkaniu zorganizowanym przez firmę konsultingową Business Penetration & Consulting (BPC) w katowickim Hotelu Monopol, eksperci omówili trendy związane z informatyzacją firm sektora metalowego. W dyskusji wzięli udział menadżerowie przedsiębiorstw w obszarze IT i produkcji: KZWM Ogniochron, Remak, Kuźnia Polska, Null7/Bumar-Mikulczyce oraz dostawcy zaawansowanych rozwiązań informatycznych: TRAX, ABIS oraz PROXIA POLSKA.


Według danych BPC przedsiębiorstwa branży metalowej systematycznie zwiększają nakłady na maszyny i urządzenia. Dla większości z nich inwestycje te mają strategiczny charakter. Ważną inwestycją są także wydatki na doskonalenie procesów biznesowych w zakresie produkcji i montażu. W obszarze IT przedsiębiorcy poszukują rozwiązań ERP, które posiadają rozbudowane moduły produkcyjne o funkcjonalności systemów MES.


Dużym zainteresowaniem przedsiębiorców tej branży cieszy się koncepcja lean manufacturing czyli koncepcja produkcji odchudzonej, która redukuje koszty zbędne i znacznie zwiększa efektywność realizowanych procesów.


Na spotkaniu eksperckim stwierdzono m.in. następujące fakty:

  • Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw eksportujących swoje wyroby za granicę jest zdecydowanie lepsza w porównaniu do sytuacji tych firm, które poszukują klientów na rodzimym rynku. W roku 2014 przedsiębiorstwa eksportujące planują wzrost sprzedaży na rynkach zachodnich, co wiąże się z rosnącą liczbą zamówień oraz ożywieniem gospodarczym;
  • Klienci zagraniczni coraz częściej wymuszają na polskich przedsiębiorstwach stosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych, zwłaszcza w obszarze produkcji. Chcą aby polscy kontrahenci zapewnili wysoką jakość procesów produkcyjnych oraz wyrobów. Tendencje te sprzyjają rozwojowi informatyzacji w Polsce i rozpowszechnianiu się wysokich standardów w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem;
  • Przewiduje się, że sytuacja polskich przedsiębiorstw branży metalowej w roku 2014 może ulec pogorszeniu w stosunku do roku ubiegłego. Wiąże się to z zmniejszeniem ilości zamówień z sektorów powiązanych. Przedsiębiorcy mogą wstrzymywać inwestycje na informatyzację, w obawie przed niepewną sytuację gospodarczą.

Na spotkaniu eksperci poruszyli również kwestię wsparcia inwestycji z funduszy unijnych. Uważają, że rozpoczęcie nowego okresu programowania 2014 – 2020 spowoduje wstrzymanie inwestycji w I połowie 2014 roku. Większość aplikacji zostanie rozpatrzonych pozytywnie dopiero na przełomie 2014/2015, a inwestycje w IT są w dużej mierze realizowane z tych środków.


Źródło: Business Penetration & Consulting Sp. z o.o.

11.12.2013


Tagi: branża metalowa, debata


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...